Windows 10 - İnceleme

Themis

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Merhaba arkadaşlar bugün sizlere windows hakkındaki görüşlerimi sunacagım aynı zamanda birazda tanıtacağım umarım beğenirsiniz.

Windows 10 işletim sistemine neden geçmeliyiz ?

Windows 10 işletim sistemi microsoft tarafından sunulan en güncel ve en stabil işletim sistemi olmakla beraber güvenlik derecesi artmış bulunmaktadır aynı zamanda windows 8'deki tasarımı bırakıp windows 7 sevenler için temalanmış hali gibidir , opsiyonel olarak windows 8'deki gibi bir başlangıç menüsü yapabiliyorsunuz , aynı zamanda bu işletim sistemi ücretsiz sunulmuştur alttaki kriterlere uyanlar windows 10'a ücretsiz geçebilicektir.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri ;
İşlemci:
1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da SoC
RAM(Bellek): 32 bit için 1 gigabayt (GB) veya 64 bit için 2 GB
Sabit disk alanı:
32 bit işletim sistemi için 16 GB 64 bit işletim sistemi için 20 GB
Grafik kartı(Ekran kartı): WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası
Ekran(Çözünürlük):
800x600
Dikkat ! : Windows 7 SP1 ya da Windows 8.1 Update'in en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun

Windows 10'a çıkan birçok oyun desteklemiyor , mavi ekran veriyor ve yavaş çalışıyor bu iftiraların hepsi yalandır , bu olayları açıklamak gerekirse.

Birçok oyun desteklemiyor ! : Bu sorunu ' sağ tık > uyumluluk sorunu gider ' bölümünden çözebilirsiniz / gta 4 vb oyunlarda windows live'i güncellediginizde sorun ortadan kalkıyor.
Mavi ekran veriyor ! : Bu sorunu alıyorsanız ilk öncelik işiniz bilgisayar açılıyorsa (hangi programda hatayı verdiyse o programın sistem gereksinimlerine bakma ) yoksa microsoft'un destek hattını aramanız sizin yararınıza olacaktır (4446787 , Pazar günleri kapalı) orada yapılan işlem ise size belirli şeyler yaptıracaktır eğer olmazsa size bir abonelik teklif edecektir (ücretlimi ücretsizmi bilmiyorum) bu aboneligi aldiginiz anda microsoftun destek ekibi bilgisayarınıza bağlanıp sorunları çözücektir ve geri verecektir.
Yavaş Çalışıyor ! : Bu sorunu yaşıyorsanız büyük ihtimal bilgisayarı fazla kişi kullanmış yada uzun zamandır format yememiş olabilir çünkü siz windows 7'deki çöplerle beraber geçiyorsunuz ondan dolayı yavaşlama olabilir ayriyetten windows 10'a temiz kurulum yapip aynı programları yüklediginizde daha hızlı olduğunu göreceksiniz.

Windows 10'un ücretsiz upgrade(yükseltme programı aşşağıdadır) ;
Windows 7 Starter - Home Basic - Home Premium = Windows 10 Home (Tek dil)
Windows 7 Professional - Windows 7 Ultimate = Windows 10 Pro (Çok dil ve birkaç ek özellik)

Windows 10 yükseltme programı nasıl çalışır ?
Windows 7 ve 8 güncellemelerini almış orjinal kullanıcılar yukarıdaki gibi windows 10'a ücretsiz olarak geçebiliceklerdir windows 10 size bir key vermektedir ancak zeki arkadaslar bu keyi alip yayınlamasın çalışmazlar (arayıp sordum) windows 10 direk olarak bilgisayarınızın serialini donanım özelliklerini alip sizin email'inize veya microsoft sunucularına kayıt eder yani bilgisayarınıza format atınca bilgisayar sizden key istiyecektir ve siz alttan atla diyip geçiceksiniz bilgisayarınız otomatikmen 1-5 gün içerisinde aktif olucaktır.

Windows 10'a korsandan geçersek ne olur ?
Bu durumda 2 teori vardır , 1'inci teoriye göre microsoft şansınıza göre sizi affedebilir , 2'inci teori windows 10'a geçince otomatikmen aktifleşiyor korsanda geçseniz ancak 1 yilin sonunda microsoft 1.aşama bitmiş olucaktır ve genel bir kontrol yapınca korsanlar ortaya çıkıp bilgisayarınızın her yerinde size ürün anahtarı satın al , ürün anahtarı girin gibi şeyler diyebilir bu olay 3 ayın sonundada olabilir (windows 10 deneme 90 gündür).

Windows 10'un artıları ;
+ Microsoft Destek
+ Stabitelik
+ Hızlılık
+ Destekler
+ Directx 12 (win 7 ve win 8'e gelmeyecektir)

Windows 10'un eksileri ;

- Varsayılan tarayacı otomatikmen edge ayarlaması ve değişmesinin biraz uğraştırması
- 3 yıl içinde Cortanın gelecek olması
- Ecilipse ve bazı kurumların kullandıgı özel programların uyumlu olmaması (kurumsal sürümde veya ileriki ekimin büyük güncellemesinde düzelmesi bekleniyor, tabi sizde çalışabilir programlar tamamen şansa bağlı)
- Arama menüsünün ayrı bir yerde olması
- Çok fazla hizmetinin(hizmetler bölümüne bakarsanız hizmetler bayağı bir çuğalmış ve buda web ile uğraşanların birazcık zorlaştırıyor)

İncelememizin sonuna geldik geçip geçmemek size kalmış benim 10 üzerinden puanım 8 iyi günler iyi forumlar.

Jacops

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Çok kullanışlı çok güzel olmuş windows 10 bana göre.