Windows 7 desteği 14 Ocak 2020'de sona erecek

bayoreo

the lord of oreos
En iyi cevaplar
11
Ruh hali
forumgamer.png

Selam Forum Gamer ailesi!
Hepimiz Bir Kere de olsa Windows 7 Kullanmışızdır.
Brezilya Nerede ? Güney Amerika
Almanya Nerede ? Avrupa
Windows 7 Nerede ? Kalbimizde.

Ben Windows 7 kullandım ve çokta beğendim.Maalesef Microsoft 14 Ocak 2020 tarihinde Windows 7 den desteğini çekicek :(
Birazcık geç açmış olabilirim konuyu.Kusura bakmayın.
Neyse devam edelim.Microsoft Windows 7 çıktığında 10 yıllık ürün desteği sağlama taahhüdünde bulundu.Windows 7 22 Ekim 2009 tarihinde yayımlandı.Desteğini çekicek tarihi 10 yılı geçicek.Yani Microsoft yaklaşık 10 yıl 4 ay boyunca Windows 7'den desteğini çekmeyecek.
Peki Neden Desteğini Çekiyor?
Cevap çok basit.
1549301384872.png

Windows 10 !
29 Temmuz 2015 tarihinde piyasa sürülen Microsoft'un Göz Bebeği Windows 10.
Windows 10 kendi çıkışıyla beraber tonlarca yenilik getirdi. (ekim güncellemesinden bahsetmiyorum.) Microsoft o zamanlar Windows 10 u piyasaya 119 dolar fiyat etiketiyle çıkardı.29 Temmuz kuruna göre bu fiyat 328 Tl ediyor.Bu zamanın fiyatı ile Windows 10 1299 Tl ediyor.Maalesef ki bu fiyat cep yakıyor.Pro sürümünden bahsetmiyorum bile.Windows 10 Pro 1899 Tl ediyor.Tabi özellikler getirmiyor da değil buyrun özellikler:
Kişisel veya evde kullanım için en iyisidir.
1 PC için lisanslı.

Eviniz için avantajlar
  • Hızlı başlangıç ve parolasız oturum açabileceğiniz Windows Hello [1]
  • Yeni dünyalar keşfetmek, en iyi yerlere gitmek ve sürükleyici oyunlar oynamak için Windows Mixed Reality [2]
  • Önemli kişilere kolay erişim, sürükle ve bırak paylaşımı ve animasyonlu emojiler göndermek için Kişilerim
  • Listeler, yapışkan notlar ve çizimler oluşturmak, doğrudan ekranınıza yazmak ve Office belgelerinde daha akıllı çalışmak için Windows Ink [3] [5]
  • 4K oyun deneyimi, DirectX 12 grafikler, Mixer yayını ve daha sezgisel Oyun modu [4]
  • Dünyanızdaki 3B çalışmaları görmek veya fotoğrafları, videoları ve Office belgelerini geliştirmek için Paint 3D ve Remix 3D [5]
  • Film müziği, geçişler, 3B efektler ve Windows Ink ile videolar oluşturmak için yeniden tasarlanmış Fotoğraflar uygulaması
  • Daha uzun pil ömrü, 4K Ultra HD ve Dolby Audio ile web'i kendi istediğiniz şekilde düzenlemek için Microsoft Edge
  • Kişisel dijital yardımcınız Cortana [6]

Küçük işletmeler veya gelişmiş işlevselliğe ihtiyaç duyan kullanıcılar için en iyisidir.
1 PC için lisanslı.

Windows 10 Home sürümünün tüm özellikleri ile:
  • BitLocker, Windows Defender Virüsten Koruma ve daha fazlası için ek ücret ödemeden güvenlik tehditlerine karşı yerleşik korumaya sahip olun
  • Uzak masaüstü ile tüm dosyalarınıza, klasörlerinize ve uygulamalarınıza hemen her yerden ve cihazdan erişim sağlayın
  • Cihazlarınızı ne zaman ve nasıl güncelleştireceğinize karar verebilmeniz için ertelenen güncelleştirmeler seçin
  • Azure Active Directory özellikli bulut üzerinden okul, iş veya kurumsal ağınıza bağlanın
  • Hyper-V ile sanal makineler oluşturun ve çalıştırın [7]
  • Çoklu oturum açma ve cihazlarınız üzerinde daha fazla denetim için güçlü yönetim araçlarından yararlanın

Pekala geçelim asıl konuya.
Biliyorsunuz bazı kullanıcılar halen daha Windows 7 kullanıyorlar.Bu kötü bir şey değil ama Windows 10 nunda kullanılması lazım.Bu yüzden Microsoft bize böyle bir makale yazmış.
Windows 7 desteği yaşam döngüsü
Microsoft, 22 Ekim 2009'da yayımlandığında Windows 7 için 10 yıllık ürün desteği sağlama taahhüdünde bulunmuştu. Bu 10 yıllık süre sona erdiğinde, Microsoft olarak Windows 7 desteğini sona erdireceğiz, böylece yatırımlarımızı yeni teknolojiler ve harika yeni deneyimlere odaklayabileceğiz. Windows 7 için destek sonu tarihi tam olarak 14 Ocak 2020 olacaktır. Bu tarihten sonra, teknik destek ve bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olan otomatik güncelleştirmeler artık o ürün için sunulmayacaktır. Hizmete ihtiyacınız olması ve desteğin artık sunulmaması durumunu önlemek için Ocak 2020'den bir süre önce Windows 10'a geçiş yapmanızı kesinlikle öneririz.
https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4057281/windows-7-support-will-end-on-january-14-2020

Maalesef ki Windows 7'nin tahtından inme vakti geldi.Fiyatlar cep yaksada güvenlik güncellemeleri'ni almamak kötü olur.Windows 7'nin desteği çekildikten sonra Windows 7'de bir açık bulunursa eğer kullanıcılar veri vb kaybı yaşayabilirler.Windows 7 kullanıyorsanız ve çok kritik verileriniz varsa eğer farklı bir işletim sistemi seçmenizi şiddetle öneriyorum.
Bir konunun daha sonuna geldik.Kendinize iyi bakın.Seni özleyeceğiz Windows 7.

İnfumia

Software And Design
En iyi cevaplar
5
Ruh hali
Şahsen Windows 10'u iyi yapamadıklarını düşünüyorum. Birkaç sıkıntıdan ötürü hala onlar yüzünden Windows 7 kullanıyorum. Yapılan satış tuzağı diye düşünmekteyim. İlk bi elinde olanı güzelleştirsinler de keşke ondan sonra çekselerdi.