Windows üzerinde Linux kullanmak (Windows 10)

Favori Linux dağıtımlarınız?

• Kullanılan toplam oy
    7

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Windows üzerinde Linux kullanmak (Windows 10)

Linux bilmiyorsunuz veya denemek istiyorsunuz, fakat Windows yerine kurmaktan veya dual boot kullanmaktan çekiniyor veya üşeniyor musunuz? Bir kaç adımda Windows bilgisayarınız çalışırken bir pencere de de Linux çalıştırmak ister misiniz? Öyle ise doğru konudasınız.

Microsoft, Windows 10 ile birlikte WSL (Windows Subsystem for Linux) 2.x'i çıkardı. Bu sistem öncekine göre çok daha gelişmiş. Bu konuda bunun kurulumunu anlatacağım. Dağıtım olarak Ubuntu kullanacağız.

Kurulum

Başlamadan önce bilgisayarınızda WSL özelliğini açmanız gerek. Bunu yapmak için yönetici bir PowerShell penceresi açıp aşağıdaki komutu girin. Girmeden önce herhangi bir kayıt edilmemiş veriniz var ise kaydedin, çünkü bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek.

Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

Özelliği açtıktan ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra (kapatıp açmayın, yeniden başlatın, hibernate sistemi yüzünden kapatıp açmak yeniden başlatmak ile aynı anlama gelmiyor) artık favori Linux dağıtımınızı kurmaya başlayabilirsiniz.

Windows 10 Mağazası'nı açıyoruz ve dağıtımımızın UWP (Universel Windows App) olarak Store'a yüklediği WSL uygulamasını bulup kuruyoruz. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz, biz Ubuntu kurduk fakat siz istediğiniz dağıtımı kurabilirsiniz.

1- Store'a giriyoruz (varsayılan olarak görev çubuğunda olur, yoksa arama ile Microsoft Store şeklinde aratıp bulabilirsiniz)
İkonu aşağıdaki gibi olacaktır, Store'u açamıyorsanız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

140201

2- Arama kısmına kurmak istediğimiz Linux dağıtımının adını yazıyoruz

140202

Biz Ubuntu dağıtımını kurmak istediğimiz için onu arattık. Genelde ilk çıkan sonucu kurmamız gerek, neden 3 farklı ubuntu var derseniz ilki otomatik güncellenen sürüm, diğer ikisi ise 18.04 ve 16.04 sürümleri. Biz normal Ubuntu'yu yani otomatik güncellenen sürümü kuracağız.

3- Yanda ki, Ücretsiz yazan yerin altında bulunan "Al" butonuna basın. Daha sonrasında Kur çıkar ise ona da basın. İndirme ve kurulum başlayacaktır.

140203

4- Kurulum bittikten sonra uygulamayı yönetici olarak açın ve yeni bir kullanıcı adı & şifre girerek kurulumu tamamlayın
Genelde kullanıcı adınızı Windows'da ki kullanıcı adınız ile aynı yapmanız tavsiye edilir, Türkçe karakterler olmadan tabii.

140204

5- Kullanıcı adı ve parolanızı ayarladıktan sonra dağıtımınızı ve paketlerinizi aşağıdaki komutu girerek güncelleyin

sudo apt update && sudo apt full-upgrade

140205

Eğer hata alırsanız uygulamayı yönetici olarak açtığınızdan emin olun, şifreniz sorulursa girin, eğer "Do you want to continue? [Y/n]" sorusu çıkar ise eminim demek için Y'ye, iptal etmek için n'ye basıp enterlayın.

Kurulum bittikten sonra pencereyi/uygulamayı kapatıp tekrar açın, ve artık Linux kullanabilirsiniz, Tebrikler!

Kaynaklar
Install Windows Subsystem for Linux (WSL) on Windows 10
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/initialize-distro

• Beğen
Reactions: GHS

GHS

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Alternatif olarak Windows 10 Pro üzerinde Hyper-v ile de istediğiniz işletim sistemini kurabilirsiniz.
Hyper-v Windows'ta isteğe bağlı özelliktir yani önce bu özelliği yüklemelisiniz.

Klavyenizdeki Windows tuşuna basın ve Programlar ve Özellikler'i aratın.
Windows özelliklerini aç veya kapat'a tıklayın.
Açılan listede Hyper-V işaretleyin ve Tamam'a basın.

Yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Alternatif olarak Windows 10 Pro üzerinde Hyper-v ile de istediğiniz işletim sistemini kurabilirsiniz.
Hyper-v Windows'ta isteğe bağlı özelliktir yani önce bu özelliği yüklemelisiniz.

Klavyenizdeki Windows tuşuna basın ve Programlar ve Özellikler'i aratın.
Windows özelliklerini aç veya kapat'a tıklayın.
Açılan listede Hyper-V işaretleyin ve Tamam'a basın.

Yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Hyper-V ile WSL arasında büyük bir fark var ama, belirteyim dedim.

Hyper-V klasik bir sanal makine iken, WSL, Windows NT kerneli üzerinde Linux programları çalıştırıyor. (bkz. Wine)
Tabi, WSL2 insider'dan çıkınca NT kerneli üzerinde gerçek Linux kerneli kullanacaklar, ki halen bir VMden farklı çalışacağına eminim.

Ve artı olarak, illa Hyper-V kullanmak zorunluluk değil. VirtualBox, VMWare, QEmu gibi birçok alternatif sanal makine yöneticisi var.

GHS

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Hyper-V ile WSL arasında büyük bir fark var ama, belirteyim dedim.

Hyper-V klasik bir sanal makine iken, WSL, Windows NT kerneli üzerinde Linux programları çalıştırıyor. (bkz. Wine)
Tabi, WSL2 insider'dan çıkınca NT kerneli üzerinde gerçek Linux kerneli kullanacaklar, ki halen bir VMden farklı çalışacağına eminim.

Ve artı olarak, illa Hyper-V kullanmak zorunluluk değil. VirtualBox, VMWare, QEmu gibi birçok alternatif sanal makine yöneticisi var.
Zorunluluk demedim ki :) Alternatif önerdim. Hyper-V daha iyi bir alternatif diğerlerine göre. VMWare ve Hyper-V özellikleri arasında dağlar kadar fark var. Diğerlerini kıyaslamıyorum bile.

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Zorunluluk demedim ki :) Alternatif önerdim. Hyper-V daha iyi bir alternatif diğerlerine göre. VMWare ve Hyper-V özellikleri arasında dağlar kadar fark var. Diğerlerini kıyaslamıyorum bile.
Ben de Hyper-V'ye alternatif önerdim :p

Tabi, aralarındaki farkları o kadar bildiğimi söyleyemem, Hyper-V'yi sadece 1 gün falan kullandım. Şu andaki VMlerimi qemu/libvirt ile çalıştırıyorum, ki Linux üzerinde kullanınca ekstra olarak GPU Passthrough yapabilmemi sağlıyor. (bkz: VMde oyun oynuyorum)