[YARDIM]itemi sadece bir bloğa koymak

gereksiz31

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Arkadaşlar bana komut bloğu kodları lazım.Yani şöyle Bazı macera haritalarında Elimize bir item verirler mesela bir taş olsun onu sadece belirlenen bir bloğa koyabiliriz Onu hangi komutla yapıyorlar O lazım ve onun gibi kodlar gelişmiş olurlar sa iyi olur. Şimdiden çok teşekkürler

İyi forumlar

BySemihFRKN

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Biraz Uzun Olcak Ama Buyur :)
Komut bloğunu /give {player.name} 137 şeklinde alabilirsiniz.(Eğer 1.8.x Üstü İse /give {player.name} minecraft:command_block

-Komut Bloğunda bir mob yaratmak isterseniz başlangıcınız /summon kodu olacaktır.
/summon Giant yazarsanız büyük bir Zombi gelecektir.
-@p Kendisine en yakın üyeye sağlar. @a yazılan komudu herkese uygular.
@r Rastgele bir oyuncuya uygular.
Burada küçücük 1 işaretin nelere maruz kalacağını görebilirsiniz.
/tp x y z koordinatını yazarsanız sizi oraya ışınlar.
/spawnpoint x y z bunu herkes bilecektir ama anlatıyım spawnpoint sizin spawnlandığınız yani artık öldüğünüzde dirildiğiniz yer olacak.
/tp -x -y -z bu komut verdiğiniz koordinattaki yere farklı oyuncuyu ışınlar.
/effect bu komut size efekt sağlar (hız, daha fazla zıplama özelliği gibi)
/say bu komut chatlaştığınız yerde yazdığınız bu mesaj görülür.
/fill bu komut belirli bir alana istediğiniz blok ile doldurmayı sağlar.
/particle yazdığınız kordinatta efekt oluşturmanızı sağlar.
ScoreBoard Komutları;
/scoreboard komuduyla başlayacaksınız zaten komudun adı bu, bu kod genelde PVP serverlarda kullanılmaktadır.
oyunculara görevler verebilir para verebilirsiniz hatta scoreboard komuduyla sınırları zorlayıp harikulade işler yapabilirsiniz oyuncularınızın görev karşılığında aldığı paralar gibi bir tablo tasarlıyabilirsiniz.
/scoreboard objectives list burada yapıtığınız scoreboardları görebilirsiniz.
/scoreboard objectives add çoğunuzun anladığı üzere yeni skorboard yapmanızı sağlar.
/scoreboard objectives remove scoreboardı silmenizi sağlar.
/scoreboard objectives setdisplay az önce dediğim gibi tablo tasarlama kodu budur.
Scoreboard objectives add ile başlıyoruz yaratmadan kullanamayız herhalde
Bu yazıyı yazdığınızda kırmızı renkte yazılar çıkacaktır onları bende alıntı olarak buldum ve türkçeye çevirdim.
/scoreboard objectives add
buradaki "name" hazırladığınız görevdeki isimdir fakat minecraftın algıladığı isimdir bi nevi kod görevi görür. Yani bu görevi sileceğiniz yada değiştireceğiniz zaman görevdeki kullandığınız tam ismi değil name kısmına girdiğiniz ismi kullanırsınız. (bunun tam tanımını yapamadım o yüzden alıntı olarak geçirdim)
criteriatype komudu görevlerlerin komududur.
health:oyuncunun canı ile ilgilidir mesela 90 cana ulaşırsa buradan geçebilir gibi bir şey.
TotalKillCount:oyuncunun öldürdüğü mob sayısı.
deathCount:oyuncunun ne kadar öldüğünü gösterir.
dummy:bir puan çeşididir komut kullanmadığınız sürece arttıramazsınız.
playerKillCount:oyuncunun öldürdüğü oyuncu sayısını gösterir genelde survival serverlerde yaygındır bu kod.
displayname:buraya ne isim yazarsanız tabloda o isim görülecektir.

Bunlardan birini seçerek hazırladığımız görevden sonra bunu nasıl yanda gösterceğimize geçelim:
/scoreboard objectives setdisplay
slot : 3 tane slot vardır bunlar oyuncunun kazandığı puanların nerede gözükeceğini belirler.
> list : tab'a basıldığında oyuncuların kazandığı puan isminin yanında gözükür
> sidebar : yanda bir tablo oluşur ve oyuncuların kazandığı puan gözükür
> belowName : puanlar oyuncunun kafasının üstünde yazan nickinin yanında gözükür
name : görevi hazırlarken /scoreboard objectives add kısmına ne yazdıysanız burayada aynısını yazıyoruz

Ve böylelikle /scoreboard objectives bitti. bende yeni farkettimki baya bi uzuyucak
sırada /scoreboard players komutu. Bu komut hazırladığınız görevde oyunculara puan vermek silmek vb. işler için kullanılır kısaca anlatalım. bu arada kısmına /scoreboard objectives add dekinin aynısı yazıyoruz
/scoreboard players set : seçtiğimiz oyuncunun puanını kaç yapmak istiyorsanız sayı kısmına yazın.
/scoreboard players add : seçtiğimiz oyuncunun puanını kaç artırmak istiyorsanız sayı kısmına yazın.
/scoreboard players remove : seçtiğimiz oyuncunun puanını kaç azaltmak istiyorsanız sayı kısmına yazın.
/scoreboard players reset : seçtiğimiz oyuncunun puanını sıfırlar.
/scoreboard players list : oyuncuları listeler.

gelelim /scoreboard teams komutuna. Bu komut yardımıyla takım oluşturabilirsiniz. hatta klan savaşları gibi harika multiplayer mapları mod gerektirmeden yapabilirsiniz. Takımın kodu kısmına takımın normal ismini yazabilirsiniz ve yapacaklarınız daha da kolaylaşır. Şimdi bi bakalım:
/scoreboard teams list : Takımları sıralar ve hakkında bilgi verir.
/scoreboard teams add : takım eklemeye yarar (diğer işlemlerde takımın kodu kullanılır)
/scoreboard teams remove : takım silmeye yarar
/scoreboard teams empty : o gruptaki tüm oyuncular gruptan atılır
/scoreboard teams join : seçilen gruba seçilen oyuncunun girmesini sağlar.
/scoreboard teams leave : girmiş olduğunuz gruptan çıkarsınız.
/scoreboard teams options : takımın ayarlarıyla oynamanızı sağlar 3 çeşittir.
> friendlyfire true/false : bunu bende çözemedim sanırım bir takıma saldırıp saldırılamayacağını ayarlıyor.
> color : takım rengini belirlemenizi sağlar.
> seeFriendlyInvisible true/false : bunuda tam çözebilmiş değilim yine üstekiyle alakalı sanırım.

Şimdi geldik gerçekten karışık olan kısımlara. Bu anlattığım scoreboard komutlarının bize faydası ne? Mesela 10 zombi öldürünce kapı açılır yada senaryo gereği bi odanın açılması için ölmesi gerekir veya dummy komutunu kullanarak bazı odalardan puan toplar ve bu puanlarla kendine yeni eşyalar zırhlar alabilir. Hepsi sizin hayal gücünüze kalmış. Şimdi yapmamız gereken komut bloğunun bizim puanımızı algılamasını sağlamak bunun için testfor komutunu kullanıyoruz. Bunun için ise en az 2 command block gerekir ilkine testfor komutu ikincisine sizin hayalgücünüze kalmış olan diğer komutları yazarsınız.

/testfor @?[r=]: bu kaç blok öteye bakacağını gösteren bir komuttur sayı kısmına 5 yazarsanız command block 5 blok çevresindeki oyuncuları kontrol eder ve sinyal gönderir. (@? yerine @p @a @r yazmanız gerekir) işi dahada karıştırmak isterseniz:

/testfor @?[r=,score_=] : biraz karışık ama anlayınca kolay gelecektir. görev herzamanki /scoreboard objectives add ye verdiğimiz isim r= kaç blok çevresine bakacağını gösterir üstte anlattığım gibi. = hazırladığınız görevdeki puanınıza bakar. Mesela göreviniz mob öldürme. Siz sayı kısmına 5 yazarsanız, 5 mob kesip komut bloğunun yanına geldiği zaman görev tamamlanmış olur ve sinyal gelir.

Size kısaca bir örnek verip konuyu bitirmek istiyorum. Mesela biz istiyoruzki 10 tane zombi kesip bir tuşa basınca oyuncu 10 blok yukarı çıksın istiyoruz.
1- "/scoreboard objectives add görev1 totalKillCount Zombi Kesme" yazıyoruz
2- iki komut bloğu alıyoruz birin öbürüne comparatorla bağlıyoruz.
3- ilkine "/testfor @p[r=3,score_görev1=10] yazıyoruz
4- ikincisine "/tp @p -0 -10 -0" yazıyoruz
5- 10 tane zombi öldürüp birinci komut bloğunun yanına giderek tuşa basıyoruz ve 10 blok yukarı çıkıyoruz

gereksiz31

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Biraz Uzun Olcak Ama Buyur :)
Komut bloğunu /give 137 şeklinde alabilirsiniz.

-Komut Bloğunda bir mob yaratmak isterseniz başlangıcınız /summon kodu olacaktır.
/summon Giant yazarsanız büyük bir Zombi gelecektir.
-@p Kendisine en yakın üyeye sağlar. @a yazılan komudu herkese uygular.
@r Rastgele bir oyuncuya uygular.
Burada küçücük 1 işaretin nelere maruz kalacağını görebilirsiniz.
/tp x y z koordinatını yazarsanız sizi oraya ışınlar.
/spawnpoint x y z bunu herkes bilecektir ama anlatıyım spawnpoint sizin spawnlandığınız yani artık öldüğünüzde dirildiğiniz yer olacak.
/tp -x -y -z bu komut verdiğiniz koordinattaki yere farklı oyuncuyu ışınlar.
/effect bu komut size efekt sağlar (hız, daha fazla zıplama özelliği gibi)
/say bu komut chatlaştığınız yerde yazdığınız bu mesaj görülür.
/fill bu komut belirli bir alana istediğiniz blok ile doldurmayı sağlar.
/particle yazdığınız kordinatta efekt oluşturmanızı sağlar.
ScoreBoard Komutları;
/scoreboard komuduyla başlayacaksınız zaten komudun adı bu, bu kod genelde PVP serverlarda kullanılmaktadır.
oyunculara görevler verebilir para verebilirsiniz hatta scoreboard komuduyla sınırları zorlayıp harikulade işler yapabilirsiniz oyuncularınızın görev karşılığında aldığı paralar gibi bir tablo tasarlıyabilirsiniz.
/scoreboard objectives list burada yapıtığınız scoreboardları görebilirsiniz.
/scoreboard objectives add çoğunuzun anladığı üzere yeni skorboard yapmanızı sağlar.
/scoreboard objectives remove scoreboardı silmenizi sağlar.
/scoreboard objectives setdisplay az önce dediğim gibi tablo tasarlama kodu budur.
Scoreboard objectives add ile başlıyoruz yaratmadan kullanamayız herhalde
Bu yazıyı yazdığınızda kırmızı renkte yazılar çıkacaktır onları bende alıntı olarak buldum ve türkçeye çevirdim.
/scoreboard objectives add
buradaki "name" hazırladığınız görevdeki isimdir fakat minecraftın algıladığı isimdir bi nevi kod görevi görür. Yani bu görevi sileceğiniz yada değiştireceğiniz zaman görevdeki kullandığınız tam ismi değil name kısmına girdiğiniz ismi kullanırsınız. (bunun tam tanımını yapamadım o yüzden alıntı olarak geçirdim)
criteriatype komudu görevlerlerin komududur.
health:oyuncunun canı ile ilgilidir mesela 90 cana ulaşırsa buradan geçebilir gibi bir şey.
TotalKillCount:oyuncunun öldürdüğü mob sayısı.
deathCount:oyuncunun ne kadar öldüğünü gösterir.
dummy:bir puan çeşididir komut kullanmadığınız sürece arttıramazsınız.
playerKillCount:oyuncunun öldürdüğü oyuncu sayısını gösterir genelde survival serverlerde yaygındır bu kod.
displayname:buraya ne isim yazarsanız tabloda o isim görülecektir.

Bunlardan birini seçerek hazırladığımız görevden sonra bunu nasıl yanda gösterceğimize geçelim:
/scoreboard objectives setdisplay
slot : 3 tane slot vardır bunlar oyuncunun kazandığı puanların nerede gözükeceğini belirler.
> list : tab'a basıldığında oyuncuların kazandığı puan isminin yanında gözükür
> sidebar : yanda bir tablo oluşur ve oyuncuların kazandığı puan gözükür
> belowName : puanlar oyuncunun kafasının üstünde yazan nickinin yanında gözükür
name : görevi hazırlarken /scoreboard objectives add kısmına ne yazdıysanız burayada aynısını yazıyoruz

Ve böylelikle /scoreboard objectives bitti. bende yeni farkettimki baya bi uzuyucak
sırada /scoreboard players komutu. Bu komut hazırladığınız görevde oyunculara puan vermek silmek vb. işler için kullanılır kısaca anlatalım. bu arada kısmına /scoreboard objectives add dekinin aynısı yazıyoruz
/scoreboard players set : seçtiğimiz oyuncunun puanını kaç yapmak istiyorsanız sayı kısmına yazın.
/scoreboard players add : seçtiğimiz oyuncunun puanını kaç artırmak istiyorsanız sayı kısmına yazın.
/scoreboard players remove : seçtiğimiz oyuncunun puanını kaç azaltmak istiyorsanız sayı kısmına yazın.
/scoreboard players reset : seçtiğimiz oyuncunun puanını sıfırlar.
/scoreboard players list : oyuncuları listeler.

gelelim /scoreboard teams komutuna. Bu komut yardımıyla takım oluşturabilirsiniz. hatta klan savaşları gibi harika multiplayer mapları mod gerektirmeden yapabilirsiniz. Takımın kodu kısmına takımın normal ismini yazabilirsiniz ve yapacaklarınız daha da kolaylaşır. Şimdi bi bakalım:
/scoreboard teams list : Takımları sıralar ve hakkında bilgi verir.
/scoreboard teams add : takım eklemeye yarar (diğer işlemlerde takımın kodu kullanılır)
/scoreboard teams remove : takım silmeye yarar
/scoreboard teams empty : o gruptaki tüm oyuncular gruptan atılır
/scoreboard teams join : seçilen gruba seçilen oyuncunun girmesini sağlar.
/scoreboard teams leave : girmiş olduğunuz gruptan çıkarsınız.
/scoreboard teams options : takımın ayarlarıyla oynamanızı sağlar 3 çeşittir.
> friendlyfire true/false : bunu bende çözemedim sanırım bir takıma saldırıp saldırılamayacağını ayarlıyor.
> color : takım rengini belirlemenizi sağlar.
> seeFriendlyInvisible true/false : bunuda tam çözebilmiş değilim yine üstekiyle alakalı sanırım.

Şimdi geldik gerçekten karışık olan kısımlara. Bu anlattığım scoreboard komutlarının bize faydası ne? Mesela 10 zombi öldürünce kapı açılır yada senaryo gereği bi odanın açılması için ölmesi gerekir veya dummy komutunu kullanarak bazı odalardan puan toplar ve bu puanlarla kendine yeni eşyalar zırhlar alabilir. Hepsi sizin hayal gücünüze kalmış. Şimdi yapmamız gereken komut bloğunun bizim puanımızı algılamasını sağlamak bunun için testfor komutunu kullanıyoruz. Bunun için ise en az 2 command block gerekir ilkine testfor komutu ikincisine sizin hayalgücünüze kalmış olan diğer komutları yazarsınız.

/testfor @?[r=]: bu kaç blok öteye bakacağını gösteren bir komuttur sayı kısmına 5 yazarsanız command block 5 blok çevresindeki oyuncuları kontrol eder ve sinyal gönderir. (@? yerine @p @a @r yazmanız gerekir) işi dahada karıştırmak isterseniz:

/testfor @?[r=,score_=] : biraz karışık ama anlayınca kolay gelecektir. görev herzamanki /scoreboard objectives add ye verdiğimiz isim r= kaç blok çevresine bakacağını gösterir üstte anlattığım gibi. = hazırladığınız görevdeki puanınıza bakar. Mesela göreviniz mob öldürme. Siz sayı kısmına 5 yazarsanız, 5 mob kesip komut bloğunun yanına geldiği zaman görev tamamlanmış olur ve sinyal gelir.

Size kısaca bir örnek verip konuyu bitirmek istiyorum. Mesela biz istiyoruzki 10 tane zombi kesip bir tuşa basınca oyuncu 10 blok yukarı çıksın istiyoruz.
1- "/scoreboard objectives add görev1 totalKillCount Zombi Kesme" yazıyoruz
2- iki komut bloğu alıyoruz birin öbürüne comparatorla bağlıyoruz.
3- ilkine "/testfor @p[r=3,score_görev1=10] yazıyoruz
4- ikincisine "/tp @p -0 -10 -0" yazıyoruz
5- 10 tane zombi öldürüp birinci komut bloğunun yanına giderek tuşa basıyoruz ve 10 blok yukarı çıkıyoruz
İlk başta istediğimi biliyor musunuz

Ben bu yazıyı okumuştum burda bulamadığım için buraya yazdım Ama uğraşıp yazdığınız için çok teşekkür ederim

İyi Forumlar

BySemihFRKN

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Command Block Hakkında birçok Şey Biliyorum Fakat Gözünün Önünde Yaparsam Anlarsın :D

BySemihFRKN

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Pek Çok İşim Var Bana Özelden Yazın Yarın Size Detaylı Anlatırım

gereksiz31

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Sadece kodu da mı atamassınız ?

İyi Forumlar