Yaşamak için demokrasi talebi

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Yıllarca forumun sahipleri tarafından atanan moderatörler tarafından yönetildik.
Yalan söylemeyeceğim. Genellikle atanmış moderatörler büyük bir sorun çıkarmadı. Ancak forum içinde pek çok içerik barındıran bir yaşam yuvası. Üzülerek söylüuorum ki bu yuvada bilgili kişiler yeterince söz sahubi olamiyor, projeleri hep yarim kalıyor. Forum giderek kalitesizleşiyor.

Buna dur demek için forum için yaşam önerisini sunacağım. Belki gereğinden fazla radikal bulunabilir ancak forumda tespit ettiğim sorunların çözülmesi için yapılması gereken atik, dinamik, güçlü ve esnek bir yönetim birimi oluşturmak. Güçlü yönetimin altını çizmek istiyorum. Çünkü sunduğum demokratik sistem yönetimi güçlendirecek ve kaliteli hale getirecektir.

Lafı fazla uzatmamak adına forum için önerdigim sistemi anlatayım.

- Güçler Ayrılığı ve Bölüm Meclisi -

Bildiğiniz gibi forum tek bir yönetim tarafından yönetilmekte. Haklı olarak bu tek yönetim özelleşmiş forum için hantal kalmaktadır. Bu sorunu çözmek için alt forumlar için bölum meclis kurulmalı.

Bölüm Meclisi üyelerinin %50'si Yönetim tarafından seçilecek, %50'si Belirli aralikta yapılan seçimlerde seçilen üyelerden oluşacak.

Bölüm meclisleri kendi içinde özerk olacak. Meclisin aldığı kararlar yaptırım olarak uygulanabilecek. Her meclis kendi karar mekanizmasını kendi içinde ayarlayacak. Kurallarını ve işleyişini kendi belirleyecek.

Ancak tabii ki forumu bu meclisler yönetmeyecek. Forum yönetimi meclis-üstü kararlar alabilecek, gerektiğinde meclisi kapatabilecek. Bu sayede meclis yönetimden bağımsız istediği gibi karar alamayacak, aldıkları kararları mantik çerçevesinde tutacak.

Bölüm meclislerine seçilen üyeler, forum üyelerinden üstün olmayacak. Herhangi bir dokunulmazlığı olmayacak. Tek yetkileri mecliste konuşma yapmak ve oy vermek olacak.

Ayrıca bölüm meclisi seçimlerin foruma renk ve dinamizm katacağını düşünüyorum.

Yönetim görevleri (uyarı vermek, raporlara bakmak) yine eskisi gibi yönetimde kalacak. Bölüm meclisi sadece bölümü ilgilendiren konularda söz sahibi olacak.

Örneğin mimari bölümünü yöneten meclis, kaliteli mimari çalışmaları ödüllendiren bir sistem yapabilir. Kalitesiz mimari konularının yer kaplamasini engellemek amacıyla kararlar alabilir vb.

Veya bir ara yapılan sunucu ödüllerinin devamı Sunucu Meclisi tarafindan yapılabilir.

Bölümlerin kalitesinin düşmemesi için gerekli çalışmaları yapacak bu meclis(ler) kesinlikle forumun genel kalitesini arttıracaktır.

@AdexTR bu sistemin en azindan pilot proje olarak küçük bir ölçekte yaparsanız faydalı olacağını görürsünüz.

- Forumu yeniden muhteşem yapalım ! -

Konu içerisinde vermiş olduğum bir mesaj ile anlatmak istediklerimi biraz daha berraklaştırmak istiyorum.

"Meclisler kendi kendine yetebilecek bir ekosistem şeklinde olacağı için yönetimin sürekli meclis veya alt bölümler için uğraşması gerekmeyecek. Mesela forumda redstone bölümünün potansiyeli var. Ancak yönetim bunula ilgilenemediği için oldukça boş kalıyor. Bir meclise bağlı olsa redstone konusunda uzman kişilerce yönetilen bir meclis sürekli burayı canlı tutabilir yeni insanları çekebilir.

Şu anki sistemde bazi bireysel denemeler oluyor ( @Kovalski_Eyes in yaptigi redstone serveri gibi.) Ancak bunlarda mevcut düzenin içinde yıkılıp gidiyor. Girişimlerin kalıcı olması için bireylerin degil kurumlar tarafindan yapılmadı gerekir. Mesela kovalski meclis uyesi olsaydi, onun başlattığı bu hakeret o gitse bile yeni gelen meclis üyeleriyle devam edebilecekti. Tüm bölümlerde böyle bir aktiflik olduğunu düşünsene ?"

:ninca:

Son düzenleme:

Shrike

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
çok doğru bir konu olmuş böyle bir şey gerekli

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Halkı temsil eden bir meclis, kulağa hoş geliyor. Genelde halkın dilek ve istekleri üzerine çalışıp, üst kurulu bilgilendirme üzerine kurulu bir sistem yaratılabilir bu meclis ile. Ama ne kadar geçerli olabilir bilmiyorum, sadece güzel bir düşünce olarak kalacak büyük ihtimal ile.

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Halkı temsil eden bir meclis, kulağa hoş geliyor. Genelde halkın dilek ve istekleri üzerine çalışıp, üst kurulu bilgilendirme üzerine kurulu bir sistem yaratılabilir bu meclis ile. Ama ne kadar geçerli olabilir bilmiyorum, sadece güzel bir düşünce olarak kalacak büyük ihtimal ile.
Meclisler kendi kendine yetebilecek bir ekosistem şeklinde olacağı için yönetimin sürekli meclis veya alt bölümler için uğraşması gerekmeyecek. Mesela forumda redstone bölümünün potansiyeli var. Ancak yönetim bunula ilgilenemediği için oldukça boş kalıyor. Bir meclise bağlı olsa redstone konusunda uzman kişilerce yönetilen bir meclis sürekli burayı canlı tutabilir yeni insanları çekebilir.

Şu anki sistemde bazi bireysel denemeler oluyor ( @kovalski_eyes in yaptigi redstone serveri gibi.) Ancak bunlarda mevcut düzenin içinde yıkılıp gidiyor. Girişimlerin kalıcı olması için bireylerin degil kurumlar tarafindan yapılmadı gerekir. Mesela kovalski meclis uyesi olsaydi, onun başlattığı bu hakeret o gitse bile yeni gelen meclis üyeleriyle devam edebilecekti. Tüm bölümlerde böyle bir aktiflik olduğunu düşünsene ?

isimsizusta

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
27 Kasımda kayıt olmuş bir üyeye göre fazla iddalı bir konu olmuş. Veya banlanıpta yeni hesabın buysa buda çok ukalaca görünüyor bence. Forum yönetiminin anlayışı üye dostudur. Bir ceza yediğinizde itiraz edebildiğinize sevinip, Adex olsun, Reinhard olsun bu kişilerle güzel sohbetler kurabildiğinize sevineceğinize herşeyi bir olay konusu yapmaya çalışıyorsunuz. Elinizdekini geliştirmek varken elinizdekini sıfırdan yaratmanın anlamı yok bence.

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Meclisler kendi kendine yetebilecek bir ekosistem şeklinde olacağı için yönetimin sürekli meclis veya alt bölümler için uğraşması gerekmeyecek. Mesela forumda redstone bölümünün potansiyeli var. Ancak yönetim bunula ilgilenemediği için oldukça boş kalıyor. Bir meclise bağlı olsa redstone konusunda uzman kişilerce yönetilen bir meclis sürekli burayı canlı tutabilir yeni insanları çekebilir.

Şu anki sistemde bazi bireysel denemeler oluyor ( @Kovalski_Eyes in yaptigi redstone serveri gibi.) Ancak bunlarda mevcut düzenin içinde yıkılıp gidiyor. Girişimlerin kalıcı olması için bireylerin degil kurumlar tarafindan yapılmadı gerekir. Mesela kovalski meclis uyesi olsaydi, onun başlattığı bu hakeret o gitse bile yeni gelen meclis üyeleriyle devam edebilecekti. Tüm bölümlerde böyle bir aktiflik olduğunu düşünsene ?

Evet, böylelikle üyeler forumu, forum da üyeleri geliştirmiş olacaktı.
Yani bir gelişim döngüsü oluşturacaktır, böylelikle üyeler kendilerini geliştirebilecek, geliştirirken de forum daha da aktifleşecek.

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
27 Kasımda kayıt olmuş bir üyeye göre fazla iddalı bir konu olmuş. Veya banlanıpta yeni hesabın buysa buda çok ukalaca görünüyor bence. Forum yönetiminin anlayışı üye dostudur. Bir ceza yediğinizde itiraz edebildiğinize sevinip, Adex olsun, Reinhard olsun bu kişilerle güzel sohbetler kurabildiğinize sevineceğinize herşeyi bir olay konusu yapmaya çalışıyorsunuz. Elinizdekini geliştirmek varken elinizdekini sıfırdan yaratmanın anlamı yok bence.
Forumda eskiyim. 15.000in üzerinde mesajım olduğunu saymıştım. Sistem yöneticileri seçelim sistemi değil. Yöneticileri eleştirmek amacinda da değilim. Sadece forumun giderek basitleştigini gördüm. Hiçbir yönetik bu kadar fazla konu içeren bir forumda sağlam durup etkinlik yapamaz. Galiba anlatmak istedigim sistemi anlatamadim. Ben her bölümde bilgili olan kişilerce kalitenin sağlanacağı bir sistem istiyorum. Yukarıdaki redstone hakkindaki mesajımı okuyup sistemi daha iyi anlayabilirsin.

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Evet, böylelikle üyeler forumu, forum da üyeleri geliştirmiş olacaktı.
Yani bir gelişim döngüsü oluşturacaktır, böylelikle üyeler kendilerini geliştirebilecek, geliştirirken de forum daha da aktifleşecek.
Kesinlikle. Tüm forumu bir bütün halinde geliştiremeyiz. İş bölümü yapıp herkesin iyi olduğu konularda söz sahibi olmasını sağlamalıyız.

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Anladığım doğru ise (değilse bile forum şartlarında olabilecek hali bu) her forumun birkaç kişilik seçilmiş denetmeni olacak ve üstlere halktan geribildirim yapacak öyle mi? Eğer durum böyle olacak ise bence yapılması çok güzel olur.
Saygılarımla, @AdexTR

DIO

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Yarım saattir bir şeyler yazıp siliyorum. Mesaj atmak için kıvranıyorum. Sonuç olarak yazdığım paragrafları siliyorum.
İyi düşünmüşsün. Sunduğun çözüm işe yarar gibi. Ben şöyle düşünüyorum: Eğer kabul edilirse ilk başlarda farklı bir şey olduğu için ilgi duyar ve canlılığı biraz arttırır. Ancak üyelerin seçim ve karar sürecinde sıkıntılar çıkar. Araya benim veya senin hiç hoşuna gitmeyecek şartlar koyabilirler. Canımızın sıkılacağı tatsızlıklar olabilir. Yani bu çözüm asıl amacından sapabilir. Uzun lafın kısası benim kanaatimce bu sunduğun sistem bir forum için çok iyi olabilir ancak bu forum için iyi olmaz.

Bunu biraz daha hafifletebilirsin. Meclis ve yönetimi bırakıp, her bölüme o bölümle alakalı üyeleri seçip atarlar. Bu üyeler sorumlu oldukları bölümü geliştirip yaymak için çalışırlar. O bölümle alakalı yararlı işe yarar ve çekici konular açarlar. Ayda bir toplanıp toplantı yaparlar. Durumlarını belirtirler. Forum gidişatı için neler yapabileceklerini tartışırlar. Çözüm önerilerinde bulunurlar. Forumu geliştirmeye çalışırlar. Kısacası forumda dağılmış farklı bölümler için çalışan ufak gruplar, birleşip forumu geliştirirler.