Yazılım / Kodlama Hakkında

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Evet canım Java ve C#'ın Syntax'ının alakası yok Lua daha çok benziyor (!) Yazılım ve kodlamayı öğrenmek için sahip olmanız gereken ilk şey İngilizce değil, araştırma becerinizdir. Bugüne kadar böyle gelişigüzel atıp da bir yerlere gelmiş bir tanıdığım maalesef ki yok, bu yazıyı yazıyorum ki hevesin kırılsın diye değil, biraz bilinçlen başlayacağın alanda. "Yazılım çok hoş, çok güzel bu yüzden kodlama yapmak istiyorum" demeniz bu isteğinizin muhtemelen geçici ve anlık bir heves olduğunu gösteriyor fakat öyle olmadığını düşünüp ve başka arkadaşlarımızda okuyacağı için ufak bir bilgilendirme geçeceğim.

Yazılım her gün gelişen bir alan, burada birinin "C#'a başla.", "Python daha kolay!", "Java her işletim sisteminde çalışır." yazmasını pek doğru bulmuyorum. Kullandığınız dil sizin için sadece bir araç olacak çünkü, amaç değil. Eğer ben yazılım yapıyorum diyeceksen zaten neredeyse tüm popüler ve güncel dillerin en azından temelini bilmek zorundasın ve bir kaçında bilgili olmalısın bunun için dil değil, bilgisayar programcılığının mantığını kavraman gerek. Bu yolda seçtiğin dilin herhangi bir önemi yok, C++ ile başlarsan ileride C++'da profesyonel olursun, Ruby'de olamazsın gibi bir şey zaten hiç yok.

Türkiye'de programcılık ve algoritma ile ilgili çok kaynak bulamazsın, bunun sebebi çoğu insanın senin düşündüğün şekilde düşünmesi. Aşağıya iki güzel site koyacağım incelersin ve umarım sıkılıp bırakmazsın bu işi.

https://www.tutorialspoint.com/computer_programming/ (Bilgisayar programcılığı hakkında bilgi edinmek için bir sayfa)
https://projecteuler.net/ (Algoritma ve matematik bilgini sınamak için güzel bir site)
Araştırma becerisi için Türkçe kaynak bulunmadığından dolayı yine İngilizce gerekiyor -,-

WegasTR

En iyi cevaplar
0
Bana ön yargılı diyenler, acaba "İngilizceyi biilmiyosan HİÇ başlama" ne oluyor? Çok iyi değil, ama bende siz nasıl "javayı aşılıyorsanız" bunu bende "aşılıyorum."
Windows için uygulama geliştirmek isterim, en merak ettiğim uygulama geliştirme yazılımlarını nasıl geliştirdiler... (eclipse vb.vb.) javanın en önemli dil olması beni çok ilgilendirmiyor, benim şirketim vs yok. 14 yaşındaki bi 8. sınıf öğrencisiyim. Javayı sevmiyorum. yok efendim extend.java.plugin() bilmemne vs vs.
Python nasıl bir dil, hiçbir fikrim yok ama şimdi araştıracağım. "adam gibi anlatan yok." dediğimde bana laf atan arkadaş, youtube vs bak bakiyim nasıl anlatıyorlar?? (Türkler)

Personinblack

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Bana ön yargılı diyenler, acaba "İngilizceyi biilmiyosan HİÇ başlama" ne oluyor? Çok iyi değil, ama bende siz nasıl "javayı aşılıyorsanız" bunu bende "aşılıyorum."
Windows için uygulama geliştirmek isterim, en merak ettiğim uygulama geliştirme yazılımlarını nasıl geliştirdiler... (eclipse vb.vb.) javanın en önemli dil olması beni çok ilgilendirmiyor, benim şirketim vs yok. 14 yaşındaki bi 8. sınıf öğrencisiyim. Javayı sevmiyorum. yok efendim extend.java.plugin() bilmemne vs vs.
Python nasıl bir dil, hiçbir fikrim yok ama şimdi araştıracağım. "adam gibi anlatan yok." dediğimde bana laf atan arkadaş, youtube vs bak bakiyim nasıl anlatıyorlar?? (Türkler)
Türkçe kaynak olmadığı için İngilizce öğrenmeni öneriyor zaten herkes.