Yeni Başlayanlar Ayrıntılı Rehber

ExtendedFox

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Merhaba forum üyeleri. Bugün bir yeni başlayanlar rehberi ile karşınızdayım. Biliyorum böyle bir sürü rehber var ama ben kendi yöntemlerimle yazdım. İlk rehberim umarım beğenirsiniz.

1.DOĞUS
Evet, oyuna başladık ve doğduk. Genellikle ağaçlık bir yerde doğarız. Böyle olmadığında ne yapmanız gerektiğini daha sonra anlatacağım.
Öncelikle en yakındaki ağaca basılı tutarak vurmaya başlayın. Bir süre sonra ağaç bloğu elde edeceksiniz. Bu bloğu 'e'ye bastığınızda çıkan envanterinizin sağ üst köşesinde bulunan boşluklardan birine yerleştirin. Bu bloktan 4 tahta bloğu elde edeceksiniz. Bu blokları 4 boşluğa koyduğunuzda bir çalışma masası elde edeceksiniz. Bu çalışma masasını yere koyun (sağ tıklayarak) ve kesmeye devam edin. Bir ağacı bütün kestikten sonra o odunları çalışma masasına koyun. Bunlardan yine tahta elde edeceksiniz. Bu tahtalardan 2 tanesini alt alta koyun. Bunu yaptığınızda çubuk elde edeceksiniz. Şimdi çubuk ve tahtalarımız var. Bunlarla eşya üreteceğiz. Eşya üretme listesi için: http://www.minecraft-crafting.net/ link çalışmıyor olabilir. Eğer öyle olursa siz direk 'Minecraft Crafting' yazın. Tamam, şimdi tahta baltanın üretimini öğrenmemiz gerekiyor. Bunu biliyor da olabilirsiniz. Neyse, tahta balta yaptıktan sonra ağaç kesin. Ama çok fazla ağaç kesin çünkü bu ilerde çok işinize yarayacak.

2.iLK GECE
Evet, bütün gün çalıştık ve çok fazla odun elde ettik.

Şimdi ne olacak? Tabii ki ilk gece maceranız başlayacak! İlk gece çoğu yeni oyuncu ölür (ben de öldüm) ama bu rehberi okuyanların ölmeyeceğini umuyorum. Şimdik, altınızı kazmaya başlayın. Evet, bu geceyi aşağıda geçireceğiz. Neden mi? Gece olduğunda (muhtemelen biliyorsunuzdur) canavarlar doğar. Bu canavarlarla savaşmayı öğreneceğiz ama daha sonra. Öncelikle silahımızın olması gerek ve bu sonraki gün yapacağız. Evet yeri kazdık. Sonra etrafınızı kazın. Etrafınızı kazdıktan sonra çalışma masanızı yere koyun ve üretmeye başlayalım. Bir tahta kazma üreteceğiz. Buna verdiğim linkten bakabilirsiniz. Evet, tahta kazma ürettikten sonra taş kazmaya başlayacağız. Şimdilik bize 8 taş yeter. Bu taşları çalışma masasına ortası boş kalacak şekilde etrafına koyun (siz listeden bakarsınız). Bunu yapınca bir ocak elde edeceğiz. Bu ocağı müsait bir yere koyun ve sağ tıklayın. 3 tane boşluk göreceksiniz. Bu boşluklardan alt alta olan ikisi; yakacak ve yanacak, diğeri ise elde edilen üründür. Alt alta olan iki yere de odun koyun ve yanmasını bekleyin. Yandıktan sonra bir adet odun kömürü elde edeceğiz. Bu odun kömürüyle meşale yapacağız. Bunun için üste kömür, alta çubuk koyun ve meşaleniz hazır. Meşaleyi duvara yerleştirin ve üstte kırdığınız yeri toprakla kapatın. Artık küçük bir mekanınız var. Sabah olmasın beklerken eşya üretme listesinden temel eşya üretimlerine bakabilirsiniz (kılıç gibisinden).

3.HADİ BAŞLAYALIM
Evet gençler, ilk gecemizde hayatta kaldık ve yeterince eşyamız var. Şimdi ne mi yapacağız? Başımı koyabileceğimiz bir çatı! Evet, evimizi yapmak için çok sayıda tahtaya ihtiyacımız olacak. Muhtemelen elinizde olacaktır ama eğer 2 slot (120 tahta) yoksa biraz daha kesmenizi öneririm. Evet, biraz daha ağaç katlettik ve artık ilk evimizi yapmaya hazırız. Öncelikle uygun bir ortam bulun. En iyi yer; dağa, çayıra, ve ormanlık alanlara eşit uzaklıkta olan yerlerdir ama her zaman mükemmel yeri bulamayabiliriz. Neyse, biz uygun bir yer bulalım ve orayı düzlük yapalım. Sonra tahtaları yere koyarak güzel bir ev yapalım (bu kısım hayal gücünüze kalmış). Evet evi yaptık, şimdi içini ışıklandıralım ve dekore edelim. Tabii ki dekore derken çalışma masasını, ocağı vb. yerleştirmekten bahsediyorum. Her şey tamam, evimiz var, ekipmanımız var. Ama iş burada ciddileşiyor. Öncelikle bütün tahta eşyalarınızın yerine taş eşyalar yapmalısınız. Böylece daha güçlü oluruz. Tamam, şimdi sevdiğim kısma geliyoruz: avcılık. Evet, hadi doğaya atılalım ve ilk hayvanımızı keselim. Öncelikle ilk koyun keseceğiz. Eğer 1.8 oynuyorsanız bu koyundan hem et hem de yün elde edeceksiniz. 8 koyun eti ve 3 yün bize şimdilik yeter. Bu yünlerle yatak yapacağız (üretimine bakın onu da mı ben söyliyim). Yatak yaptıktan sonra (eğer 1.8 oynuyorsanız) pirzolaları fırına verin. Onlar fırında pişe dursun, biz de inek kesmeye gidelim. Yaşadığınız yerde inek yoksa vay halinize. Çünkü oyunun başlarında bu sizin çok işine yarayacak. Dediğim gibi inek kesmeye gideceğiz ama 2-3 tane kesip bırakmayacağız çünkü inekten düşen malzemeler çok değerli. Oyuna yeni başladığınızda eğer maden kazma durumunuz yoksa ilk olarak bir deri zırh yapmalısınız. Ama bu çok zahmetli bir iştir ve maden bulmak genellikle inek kesmekten daha kolaydır (en azından benim için öyle). Tamam, isterseniz maden kazın ama aslında ineği kesmenizi önermiyorum. Onun yerine ineği evinize götürerek bir çiftlik kurarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. O zaman; eğer yakınınızda inek varsa bir çiftlik kurun ve inekleri oraya koyun. O inekler orada pinekleye dursun, siz de maden kazmaya. Madende çok fazla yaratıkla karşılaşacaksınız. Yani genellikle böyle olur. Ama siz küçük madenlerden başlarsanız canavar çıkma olasılığı daha azdır.

4.iLK SİLAHIMIZ
Tamam, yeterli sayıda demir topladık, bir inek çiftliğimiz var. Şimdi gelişmeye başlayabiliriz. Demirleri madenden topladığınız kömürlerle ocakta eritmelisiniz. Kömürler madenlerdeki siyah cevherlerdir ve sıkça karşınıza çıkarlar. Demiri erittikten sonra onlarla zırh yapacağız. Tabii ki çalışma masasından. Bunların nasıl üretildiğini verdiğim listeden bakabilirsiniz. Tamam, şimdi neler üretmeniz gerektiğini söyleyeceğim. Öncelikle bir demir kılıç. Ondan sonra bütün demir zırhlar. Yani bunlar; demir botlar, demir pantolon, demir göğüslük ve demir kask. Bunları ürettikten sonra eğer demiriniz artarsa temel eşyalar yapabilirsiniz (balta, kazma vb.). Artık savaşmaya başlayabiliriz. Ama eğer savaşlarda şansınızı artırmak istiyorsanız yanınıza bir yardım alabilirsiniz! Evet, bir yardımcı, bir köpek! Köpekler savaşlarda size yardımcı olan evcil hayvanlardır. Bir köpek elde etmek için öncelikle kurt bulmalısınız. Bu kurdu kemik vererek evcilleştirmeniz gerekir. Kemik nereden bulacağız? İskelet öldürerek. Yani evet, güçlenmeden evvel savaşmamız gerek. Savaşmaya başlamak için benim tavsiyem: Önce gece olmasını bekleyin. Beklerken temel işlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin bir çiftlik kurabilirsiniz.

5.BİRAZ ELİMİ KİRLETELİM
Öncelikle bir çapaya ihtiyacımız olacak. Bunu nasıl üreteceğinizi listeden öğrendikten sonra, eğer yeterli demiriniz var ise demir çapa; eğer demirinizi harcamak istemiyorsanız taş çapa yapabilirsiniz. Ben taş çapa yapmanızı öneririm çünkü demir ilerde çok işinize yarayacak. Bunu ziyan etmeyin. Tamam, çapayı yaptık, şimdi suya ihtiyacımız var. Neden mi? Çünkü su, ekinlerinizin kurumamasını sağlar. Tamam, suyu getirdik. Şimdi? 1 blok aralıklarla 5 blokluk yer kazın. Bunların içini su ile doldurun. Çapa ile boşluklara sağ tıklayarak tarlayı sürün. Şimdi ekin bulmamız gerek. İlk olarak buğday ekeceğiz. Bunun için tohum bulmalıyız. Tohumu çimenleri keserek bulabilirsiniz. Tohum bulduktan sonra bunları sürülmüş tarlanıza ekin. Büyümesi biraz zaman alabilir. Ama sizin beklemenize gerek yok, zira gece olmak üzere. Tarla işleriyle uğraşırken muhtemelen acıkmışızdır. Önceden fırına verdiğimiz pirzolalara yumulun! Unutmayın, savaşa aç giderseniz ölmeniz, dolayısıyla eşyalarınızı kaybetmeniz muhtemel. Neyse, biz savaşa başlayalım.

6.KAN AKITMA ZAMANI
Gece oldu silahlarımız hazır. O zaman kapımızı açıp bu vahşi dünyaya adımımızı atalım. Ama öncelik olarak canavarları tanımamız gerek.

Zombi: Yakın dövüşçüdür. Yaklaşarak saldırır. Köylülere ve Demir Golemlerine düşmandır. Bazen silahlı ve zırhlı olarak bulabilirsiniz. Güneşte yanar. Düşürdüğü eşyalar: çürük et (her zaman), havuç (bazen), demir (nadiren)

İskelet: Uzak dövüşçüdür. Yay kullanır. Bazen zırhlı bir şekilde görmeniz mümkündür. Nadiren örümcek üzerinde görülür. Güneşte yanar. Düşürdüğü eşyalar: kemik (her zaman), yay (bazen)

Örümcek: Yakın dövüşçüdür. Çok uzağa atlayabilir ve tırmanabilir. Güneşte yanmaz ama güneşe çıktığında uysal olur. Düşürdüğü eşyalar: iplik (her zaman)

Creeper: Vurarak saldırmaz onun yerine patlar. Patlaması için menzilde bir oyuncu olması gerekir. Oyuncu menzilden çıktığından patlamayı durdurabilir. Güneşte yanmaz. Düşürdüğü eşyalar: barut (her zaman)

Ender Man: Işınlanabilir. Vurarak saldırır. Blok çalabilir. Gözüne bakmazsanız saldırmaz. Güneşte gözüne baksanız bile saldırmaz. Düşürdüğü eşyalar: Ender İncisi (her zaman)

Evet, bunlar temel canavarlardır. Daha fazla canavar bulunmaktadır ama şimdilik bunları bilmeniz yeter. Şimdi öncelikle daha fazla savaş eşyası yapmak için birtakım malzemeler gerek. Bu malzemeleri elde etmek için iskelet ve örümcek öldürmemiz gerek. Üreteceğimiz eşya yaydır. Evet, daha etkili bir savaş için yay kullanmamız gerek. Yay kullanmayı öğrenmesi kolaydır ve öğrendikten sonra neredeyse kılıca bile ihtiyacınız olmaz. Ben savaşlarımı hep yay ile yaparım. Ama yakın dövüşte batarım. Bunun nedeni kendimi daha çok uzak dövüşe vermemdir. Ama sizin iki şekilde de dövüşmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Böyle yaparsanız daha iyi savaşabilirsiniz. Evet, savaş alanına adım attığımızda dediğim gibi ilk olarak örümceklere yöneleceğiz. Ve bir tavsiye: Zombilerle savaşırken yakınına gitmeyin, bir kaç blok uzaklıktan vurabilirsiniz. Aksi taktirde zombilerin eline size hasar verme şansı geçecektir. Neyse, dediğim gibi örümcek keseceğiz. Çünkü yay yapmak için bize iplik lazım. Yay için 3 iplik yetecektir ama diğer eşyalar için daha fazla iplik toplamanızı öneririm. Yeterli iplik topladıktan sonra evinize gidin ve bununla yay yapın. Yay yaptıktan sonra dışarı çıkın ve iskeletlere yönelin. İskeletlerden hem ok ve kemik düşüreceğiz; hem de hasar almış ama hala iş görür yaylar düşüreceğiz. Ve bir kaç tavsiye: 1_Yay kullanırken hemen ok atmayın, önce yayı iyice gerin. Böylece daha fazla hasar verebilirsiniz. 2_Creeperlarla savaşırken bunlara dikkat edin; önce yakınına gidin ve patlamaya hazırlandığında bir saniye bekleyin ve tam patlayacakken menzilden çıkın. 3_Boyunuzdan büyük işlere kalkışmayın. Her canavarı öldüremezsiniz. Dikkatli olun. 4_Canınız azaldığında hemen bulunduğunuz yeri kazın ve üstünü kapatın. Orada canınızı yemek yiyerek doldurabilirsiniz.

7.ARTIK HAZIRSINIZ
Evet, artık her şeyiniz var. Çiftliğiniz, silahlarınız, eviniz. Bundan sonra her şeyi kendiniz yapacak, kendiniz gelişeceksiniz. Evinizi büyütebilir, çiftliğinizi geliştirebilir, hatta Cehennem'e bile gidebilirsiniz! Evet, oyunda Cehennem mevcut. Oraya nasıl gideceğinizi, ve benzer başka yerleri forumda bulunan başka rehberlerden öğrenebilirsiniz. Benden bu kadar. Artık hazırsınız!

NOT: Eğer başta söylediğim gibi, bir çölde ve ya küçük bir adada doğar iseniz yapmanız gerekenleri burada anlatacağım.
1_Eğer çölde ve ya benzeri ıssız bir yerde doğar iseniz öncelikle etrafınızı araştırın. Eğer bütün gün dolaştıysanız ve bir sonuç elde etmediyseniz zorlamayın, yeri kazın ve geceyi orada geçirin. Ertesi gün araştırmaya devam edin. Doğru yeri bulmanız zaman alabilir ama sonunda bulacaksınız.
2_Eğer okyanusun ortasında bir adada doğduysanız ve sadece bir ağaç varsa ağacı keserek tekne yapmalısınız. Böylece okyanusu aşarak yaşamaya elverişli bir yer bulabilirsiniz. Eğer ağaç yoksa işiniz zor. Yüzmeyi deneyebilirsiniz. Eğer zorlanırsanız o dünyayı silin ve başka bir dünya açın.

Evet, rehberim burada sona ermiştir. Umarım beğenmişsinizdir. İyi forumlar. :domuz: