Yardım Yeni sunucu açıcam, farklı sunucular arayanlar fikirlerini söyleyebilir.

Hangi sunucu türü daha çok sevilir.

• Kullanılan toplam oy
    6

dropbeyy

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Oyun Sürümü
belirsiz
Survival tarzında açıcam ama standart sunucular gibi olmasınıda istemiyorum. Sunucu ilk gün ne kadar kişi toplarsa o kadar devam ettirme isteğim artar, yani sizlerin düşünceleriniz sunucunun oluşumu hakkında fikir verir ve en kaliteli şekilde herkesin zevkle oynayabileceği bir sunucu oluşturmak istiyorum. Sunucuda şu olsa güzel olur sunucunun zorluğu böyle olsun veya sunucuda şu kesinlikle olmasın gibi fikirlerinizi bana söylerseniz mutlu olurum.

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Farklı bir sunucu ancak popüler bir tema üzerine kurulu olduğunda tutar. Çok az kişinin bildiği bir filmin, dizinin veya çizgi dizinin rp sunucusunu kurarsanız yahut survival sunucunuzu o konseptle işletirseniz, doğru orantılı olarak çok az kişiye ulaşmış olursunuz. Şu anda popüler olan sorguları tespit etmeniz gerekiyor fakat bu sorguların kimler tarafından aratıldığı da çok önemli; Minecraft oynayanların yaş aralığı, ilgi alanları, eğlence anlayışları ve bunlar gibi parametreleri göz önüne almak gerekiyor. Bununla alakalı geniş çalışmalar yapılabilir fakat bunların pratikte iş görebilirliği tartışılır. Dolayısıyla doğrudan oyunu oynayan kitlenin katılacağı bir anket yapmanın en iyi yollardan birisi olduğunu söyleyebilirim. Burada ufak bir püf noktası var, anket üzerinden öneri istemeye kalkarsanız yanıtlayan sayısı az olacaktır, yani örneklem azlığı sebebiyle doğru bir sonuç elde edememiş olacaksınız, o sebeple çokça seçenek arasından 2 tanesini seçmelerini istemek, işleri daha kolay ve sonuçları daha doğru hale getirecektir.

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
@AdexTR tür seçimi konusunda güzel bir yorum atmış, bende sistemler konusunda detaylı bir yorum yazmak istedim.

İlk olarak oyunculara ilk girişte sunucuyu tanıtan bir şey yapabilirsin. Komutları, sistemleri vesaire. Ana sunucu komutlarının ve sistemlerin tanıtıldığı genel bir yardım menüsü de olmalı tabii ki. Yoksa, ki ben bunu yaşadım, oyuncular sistemler çok karışık gibi şikayetlerde bulunabiliyor.

Bunun dışında oyuncuların oyunda sıkılınca yapabilecekleri minigameler ve etkinlikler olmalı. Kelime oyunu, sohbete gelen mesaja ilk tıklayan kazanır gibi sistemler, otomatik ox etkinliği gibi şeyler. Bunun dışında benim sunucumda Skyblock'a ek olarak MineStrike vardı sıkılınca oynanabilecek minigame olarak.

Bunlar dışında bazı klasik sistemler kesinlikle olmalı yoksa çok fazla istek geliyor bu yönde. Bunlar sanal market ve açık arttırma gibi sistemler. Şahsen bu sistemleri güzel buluyorum fakat daha orijinal şeylerden tarafım, çok istek gelmese pek kullanışı olan şeyler değil, sadece belli şeylerin yerine geçen şeyler.

Yani sanal market normal market'in yerine geçiyor, açık arttırma yerine de takas veya kendin sohbetten bunu satıyorum alacak var mı gibi yazabilirsin. Sunucuyu sunucu yapan otomasyon, oyuncuları hazıra yönlendiren sistemler değil, sunucuya has, eğlenceli, sürükleyici sistemlerdir.

Ha tabii ki otomasyon da önemli. Sürekli yetkililer aktif olamaz sunucuda. Mesela benim sunucumda otomatik mute, küfür/reklam algılama vardı. Buna ek olarak LoL'de ki sohbet banından esinlendiğim bir sistem vardı. Oyuncuları şikayet etme fakat düz şikayet değil. Şikayet ettiğin oyuncunun son attığı 10 mesajı ve son girdiği 10 komutu kaydediyor. (Giriş/kayıt komutları vesaire dahil değil tabii ki, /msg gibi komutları kaydediyor sadece)

Yetkililer daha sonrasında şikayette ek veri olarak sunulan bu değerleri inceleyip suç delili görür ise gerekli cezayı uyguluyor ve şikayet eden kişiyi de ufak bir ödül ve şikayet puanı gidiyor (Oyuncu aktif olmasa bile ceza verilebiliyor, buda sunucumdaki ayrı bir sistemdi, oyuncu çevrimdışı iken ceza alırsa, cezası sunucuya girince uygulanıyordu). Bu şikayet puanın bir top 10 sistemi mevcut ve yetkili vesaire alırken değerlendirilen kriterlerden biri, tıpkı forumda moderatör alırken rapor ettiğiniz içeriklere vs. bakıldığı gibi.

Ama dediğim gibi bunları sadece eklemen, kodlaman, emek vermen, hatalarını çözmen yetmiyor. Ekstradan tanıtımını yapman, yardım menülerinde vesaire açıklaman gerek. Tanıtımını iyi yapamazsan motivasyonun olmaz, sistemler bilinmeyeceğinden kimse kullanmaz, sonuç olarak boşa gider.