Arama sonuçlarınız

1. L

Sayılabilirlik Teorisi

Programlamada birçok alışkanlık vardır. Bu alışkanlıklardan biri de bütün sayı serilerini sayma sayılara çevirme alışkanlığıdır. Sayma sayıların ne olduğunu hatırlamak ile başlayalım. {1,2,3,4,5,...} şeklinde 1'den başlayarak sonsuza kadar giden sayı serisine sayma sayıları deriz. Yani bizim...
  2. L

Sıralama Algoritmam v2.0

Merhabalar,canım sıkıldıkça sıralama algoritmamı geliştirmeye devam ediyorum. Önceki hallerine kıyasla kullanılan değişken sayısı azaltıldı ve hep aynı sayıya bakılmaması için en son bulunan büyük sayının değerini alan değişkenin ilk değerini atama olayının kodu biraz daha kısaltılıp...
  3. L

Sıralama Algoritmam v1.5

Merhabalar, kendi geliştirdiğim sıralama algoritmasını biraz daha geliştirdim. Bulunan en büyük sayının dizi üzerindeki adresi önceden bir for döngüsü ile bulunuyordu. Her taramada ayrı bir for döngüsü açıp dizi elemanlarını taratmak performans açısından çok sıkıntı yaşatabilirdi(özellikle çok...
  4. L

Kendi Geliştirdiğim Sıralama Algoritması

Merhabalar, geçenlerde canım sıkıldı ve sektörde kullanılan ünlü sıralama algoritmaları dışında kendim bir algoritma geliştireyim dedim. Belki bu mantığı kullanan bir sıralama algoritması vardır ama ben araştırdığım kadarı ile göremedim siz biliyorsanız yazabilirsiniz. Tabi sektörde en çok...
  5. L

Neden C#

Merhaba bugün size C# programlama dilinin avantajlarından bahsedeceğim. Tarihsel bilgilerde var. Yazının sonlarına doğru Java hakkındaki düşüncelerimi bir kaç cümle ile dile getirdim. C programlama dili olaya taşınabilirlik katınca herkes tarafından kullanılan bir dil oldu. Ayrıca C düşük...
  6. L

C++ Ders 14[Koşullar kısım 3]

Şimdi koşullarda operatörlere göz atalım. int sayi1, sayi2, sonuc; cout << "ilk sayi: "; cin >> sayi1; cout << "ikinci sayi"; cin >> sayi2; sonuc = sayi1 > sayi2; if (sonuc) cout << "sayi1 buyuk"; Bu örnek önceden yaptığımız örnek ile aynı. sonuc değişkenin de...
  7. L

C++ Ders 14[Koşullar kısım 2]

İf ile ilgili değişik örnekler yapalım: int sayi1, sayi2, sonuc; cout << "1. sayiyi girin: "; cin >> sayi1; cout << "2.sayiyi girin: "; cin >> sayi2; sonuc = sayi1 > sayi2; if (sonuc) cout << "sayi1 buyuk"; Şu kodu inceleyelim. Öncelikle sayi1,sayi2 ve...
  8. L

C++ Debug Ve Release Modu

Merhaba bugün sizlere Debug ve Release modları hakkında bilgi vereceğim. Eğer Visual Studio'nun debug penceresinin olduğu kısma bakarsanız debug ve release modu olarak 2 derleme modu görürsünüz. Genelde kullanılan mod debug modudur. Program yapım aşamasında iken hep debug modunda derlenir. Kod...
  9. L

C++ Ders 14[Koşullar]

Merhabalar, bir süre ortalıkta ders yoktu. Projeler vb. derken arada kaynadı açıkçası. Ama dersleri daha sık yazmaya çalışacağım. Bu ders koşullar konusuna giriş yapıyoruz. İşlemci kendisine verilen komutları sıra ile işletir. 1. int sayi1 = 5; 2. int sayi2 = 5; 3. cout << sayi1; 4. cout <<...
  10. L

[Kampanya]Okullarda tablet değil prototipleme kart dağıtılsın

" Prototipleme kartları; fikirleri, projeleri kolay bir şekilde hayata geçirmenin güzel bir yoludur. Kullananları her zaman yeni ve değişik şeyler üretmeye teşvik ederler, hayatın hemen her alanında karşılaşılan sorunlara teknolojinin imkanlarıyla çözüm bulmaya yöneltirler. Peki bu kartlarla...
  11. L

x satıra x tane yıldız yazdırma[C++]

Merhaba arkadaşlar, söylenilen satıra söylenilen yıldız yazdırma algoritmasını genelde döngü içinde döngü kurarak yapıyorlar. Bende aynı iş tek döngü ve tek koşulla yapılırmı diye düşündüm ve şöyle bir kod yazdım. Sayıları kafamdan verdim siz kullanıcıdan değer alıp değere göre çizdirmeyide...
  12. L

Mikro işlemci ve Mikro denetleyici arasındaki fark

Herkese merhaba, sizlere mikro işlemci ve mikro denetleyici arasındaki farkı anlatacağım. İkisi çok karıştırılıyor. Öncelikle Mikro İşlemci Nedir? İçinde CPU olan devre çipine mikro işlemci denir. Yani mikro işlemci = cpu diyebiliriz. Mikro işlemcinin yaptığı iş nedir? Beyin olarak...
  13. L

C++ Ders 13[Global Değişken]

Herkese merhaba, kısa bir aradan sonra yeniden karşınızdayım. Bu molanın sebebi neydi derseniz üşengeçlik diyebilirim :P ama tembelliğimi üzerimden attım ve derslere kaldığımız yerden son sürat devam edeceğiz. Global Değişken: Hiçbir etki alanına bağlı olmayan değişkenlere global değişken...
  14. L

C++ Ders 12[Değişken Ezme]

Herkese merhaba bu ders Değişken Ezme konusuna değineceğiz. Farklı etki alanlarında aynı isimde değişkenler tanımlanabilir. Fakat bu değişkenlerden en son tanımlanan, diğerlerini bastırır. Tanımlar örnek yapmadan pek bir şey ifade etmez. Bu yüzden hemen bir örnek yapalım. int main() { int...
  15. L

C++ Ders 11[Değişkenlerin Etki Alanı]

Merhabalar bu ders değişkenlerin etki alanı konusuna değineceğiz. Etki alanı çok önemli bir konudur. O yüzden iyi anlamaya çalışın. Etki Alanı: Değişkenler tanımlandıkları küme parantezleri { içerisinde varlıklarını sürdürürler. Bir değişken hangi küme parantezi içerisinde tanımlanmışsa, o küme...
  16. L

C++ Ders 10[Değişken Tanımlama]

Merhaba, 10.dersimize geldik hepimizi kutlarım :D Bu ders konumuz değişken tanımlama. Değişken Tanımlama: Değişken Türü Değişken ismi C++ ta ilk önce değişken türünü tanımlıyoruz. Değişken türü neden önemli? Oluşturacağımız değişken hafızada bir alan kaplayacaktır. Değişken türüne göre...
  17. L

C++ Ders 9[Değişkenler]

Merhaba, bu ders konumuz programlamanın en temel ve önemli konularından biri olan değişkenler. Değişkenleri daha iyi anlamanız için insan beyni ile bilgisayar arasındaki ufak bir benzerliğe bakalım. İnsan Beyni: Bir kişiye 4 ile 2 sayısını topla dediğimizde bize direk olarak 6 diyecektir...
  18. L

C++ Ders 8 Kısım 2[Visual Studio]

Visual Studio üzerinden bir proje oluşturalım. File sekmesi üzerinden "New Project" diyerek ve ya programı açtığımızda direk karşımıza çıkan start page den "New Project" diyerek yeni bir proje oluşturuyoruz. Çıkan ekranda Visual C++ sekmesine gelerek oradan Win32 Console Application ı...
  19. L

C++ Ders 8[Tümleşik Geliştirme Ortamı]

Herkese merhaba, bugün IDE diye kısaltılan integrated development environment(Tümleşik Geliştirme Ortamı) yazılımlarına değineceğiz. Ders boyunca tümleşik geliştirme ortamı yerine IDE diyeceğim yani kafanız karışmasın. IDE ler kısacası programcının rahat ve hızlı bir şekilde kod yazmasını...
  20. L

Duyuru[C++ Dersleri Hakkında]

Hepinize merhaba, ilerki günlerde müsait olamayacağım için bir süreliğine C++ dersi yazamıyacağım. Bundan sonraki dersler uygulama ağırlıklı olacak. Ara sıra teorik bilgilere yer verilecek tabii ki. Takipte kalın.
  21. L

C++ Ders 7[C++ Dili]

Başka bir dersle daha beraberiz, Bu ders kullanacağımız dil olan C++ dilini inceleyeceğiz. C dilinin bazı dezavantajları vardır. Takım çalışmasına uygun bir dil değildir. Proje büyüdükçe geliştirme ve hata bulma işlemleri zorlaşır. Ekip üyeleri arasındaki ilişkide problemli olur bu sebeblerden...
  22. L

Dennis Ritchie

Bildiğiniz ve ya bilmediğiniz üzere en son ki dersimde C dilini tanıtmıştım. Dersi okuduysanız C dilinin bilişim sektörünün gelişmesinde ne kadar önemli rolü olduğunu anlamışsınızdır. Ama büyük ihtimal forumdan Dennis Ritchie'yi tanıyan kişi sayısı 2 elin parmaklarını geçmez. Bende farkındalık...
  23. L

C++ Ders 6[C Dili]

Merhabalar bu ders bilişim dünyasının gelişmesinde önemli rol sahibi olan C dilini inceleyeceğiz. Fortran , kolay kullanılanilmesi ve yazılan kodun işlemciden bağımsız olabilmesi için olabildiğince makine dilinden soyutlandırıldı. Yani programcının kod yazdığı işlemci hakkında hiçbir bilgi...
  24. L

C++ Ders 5[Dillerin Seviyesi]

5. derse hoşgeldiniz,bu ders seviye kavramına değineceğiz. Bir dilin seviyesi makine diline olan yakınlığı ile belirlenmektedir. Burdan çıkaracağımız sonuç tabii ki de makina dilinin en düşük seviyeli dil olduğudur. Burda bir grafik var. En aşağıda donanım demiş ama o dil sayılmaz zaten o...
  25. L

C++ Ders 4[Fortran Dili]

Herkese merhaba yeni bir ders ile karşınızdayım. Bu ders Fortran diline biraz değineceğiz. Sembolik Dilin Dezavantajları: Assembly'nin de bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bu dezavantajlar dan en büyüğü makine kodlarının işlemciden işlemciye farklılık göstermesi, ve Assembly'de bu makine...