Android tabanlı cihazları nasıl koruyabiliriz?

SteveKafası

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Merhaba arkadaşlar, sizlere Android cihazlarınızı nasıl kötü amaçlı yapılmış kodlamalardan koruyabileceğiniz hakkında bir kaç bilgi paylaşmak istedim.

❋ Web Site Virüsleri
Bazı Web siteleri, para kaznamerika için çeşitli sitelerle anlaşır ve reklamlarını koyar. bu reklamlarda "Google" "Virüs bulundu" "son 50 saniye kaldı" gibi metinler olabilir.
örneğin Google'nın adıı kullanarak size bir mesaj gönderirler, "Acil koruma yüklemeniz lazım. 1dk içinde cihazınız çökecek" gibisinden şeyler yazarlar. siz bunlara inanmayın, çünkü hiçbir web sitesi sizin cihazınızın içerisinde ki programların virüslü olup olmadığını kontrol edemez ve ya edebilecek bir durumdaysa da sizin o siteye taranmasını istediğiniz dosyayı yüklemesini ister.
bu tür yalanlara kanmayın.

❋ ROOT Virüsleri
eğer cihazınız rootlu ise eğer root gerektiren bir uygulama kurarsanız sizden Root izini ister. siz bu izini verdiğinizde neredeyse tüm sisteme erişebilir, kopyalayabilir ve ya satabilir. Root izini vermeden önce bir kez daha düşünün.

❋ Yedekleme Programları
Eğer kullandığınız programın sözleşmesinde "verileriniz sadece bizde tutulır" gibisinden bir metin yoksa verileriniz satılabilir, kopyalanabilir ve ya başka bir yerde paylaşılabir. kullandığınız programlara lütfen çok dikkat edin.

❋ Resimler
kullandığınız uygulamalar resimlere erişim izini istiyorsa, indirdiğiniz taktirde otomatikmen izini vermiş olursunuz (indirirken izinleri gösterir.) ve resimlerinizi başka bir veri tabanında saklıyabilir.

❋ AntiVirüs Programları
tüm dosyalarınızı taradığı için içinde ki verileri kopyalayabilir veya yedekliyebilir. ve haberiniz olmadan onları kendi tabanlarında saklıyabilir.

❋ Nasıl Korunabilirim ❋
İndireceğiniz programlara sadece güveniyorsanız indirin. ve izinler listesini dikkatlice okuyun. ve ya güvendiğiniz bir AntiVirüs programını kullanabilirsiniz.

Mockingjayy

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
WebSite virüsleri ;
iOS 9 sürümü sitedeki bu tür reklamları engelliyor.

Root virüsleri ;
iOS da Jailbreak vardır, iOS 9 da tamamen engellendi*

Uygulama izinleri ;
Ayarlardan her uygulamanın her iznini teker teker yönetebilirsiniz.

Yedekleme programları ;
Apple'ın kendi ücretsiz yedekleme sistemi var "iCloud"

AntiVirüs programları ;
iOS a virüs girmesi neredeyse imkansızdır. Zaten app store da bir tane bile telefon hızlandırıcı/virüs koruyucusu bulamazsınız

SteveKafası

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
WebSite virüsleri ;
iOS 9 sürümü sitedeki bu tür reklamları engelliyor.

Root virüsleri ;
iOS da Jailbreak vardır, iOS 9 da tamamen engellendi*

Uygulama izinleri ;
Ayarlardan her uygulamanın her iznini teker teker yönetebilirsiniz.

Yedekleme programları ;
Apple'ın kendi ücretsiz yedekleme sistemi var "iCloud"

AntiVirüs programları ;
iOS a virüs girmesi neredeyse imkansızdır. Zaten app store da bir tane bile telefon hızlandırıcı/virüs koruyucusu bulamazsınız
dostum, yararlı ama "Android" demekden ne anlıyorsun?

Ayrıca, JailBreak tamamen engellenmemiş. Pangu ile yapılmakta.

AtakanRS

osu!
En iyi cevaplar
0
Tamam, kavga etmeyin. Klasik iOS Android kavgası başladı yine. Ben iki işletim sistemini de kullanmış birisi olarak tarafsız görüşümü söyleyeyim; İkisi de berbat. Adam gibi işletim sistemi yok piyasada. Sonra da bazı bücürler gelip anca laf kavgasına girişsin.

Dpelqpleq

2 + 2 = 5
En iyi cevaplar
0
Bence antivirüs programına gerek yok. Saçma sapan sitelere girmezseniz ve reklamlara tıklamazsanız bir şey olmaz.
Reklamlara tıklıyorsak o an online olan AtesliEda'ya saygımızdandır.

Tamam, kavga etmeyin. Klasik iOS Android kavgası başladı yine. Ben iki işletim sistemini de kullanmış birisi olarak tarafsız görüşümü söyleyeyim; İkisi de berbat. Adam gibi işletim sistemi yok piyasada. Sonra da bazı bücürler gelip anca laf kavgasına girişsin.
Hay ağzını öpeyim, ikiside berbat. Gerçektende öyle.
Özetle iki isletim sistemide bir kullanıcı icin cok yetersiz

Exo

Gray
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
"İki sistemde berbat" diyen kişiler acaba ne kadar teknoloji ile ilgililer bir fikrim yok. Sizlerin şu an berbat dediği yazılımlar milyonlar tarafında kullanılmakta ayrıca size sorum hangi kriterlere göre "berbat" bu yazılımlar? Bir yorum yapmadan önce telefon, yazılım ve teknoloji ile ilgili bilginiz olması gerek. Siz şu 10 sene içerisindeki değişimi biliyormusunuz? Symbian'dan bu günlere gelinmesinin ne kadar zaman aldığını hiç biliyormusunuz? Elbette bilmiyorsunuz çünkü insanlığın genel özelliği olan "konuşayımda yanlışmış değilmiş çokta umrumda" kafasına sahipsiniz. Benim şahsi görüşüm Android açık kaynak kodlu olması dolayısıyla geliştirilip kişiselleştirilmeye çok daha açık bir sistem. iOS kullanıcıya kolaylık sağlayan ve günlük normal bir insanın kullanımına hitap eden bir sistemdir. Kısaca Android geliştiriciler ve gelişmiş kullanıma açık olan bir sistem iken iOS günlük hayattaki kullanımla kısıtlanmış ancak Android'e oranla daha kullanıcı dostu bir sistem. Ben şahsi olarak Android'i tercih etmekteyim. Teknoloji gelişmeye devam ettikce daha karşımıza bizleri şaşırtacak bir sürü sistem ve cihaz çıkacak.

AtakanRS

osu!
En iyi cevaplar
0
"İki sistemde berbat" diyen kişiler acaba ne kadar teknoloji ile ilgililer bir fikrim yok. Sizlerin şu an berbat dediği yazılımlar milyonlar tarafında kullanılmakta ayrıca size sorum hangi kriterlere göre "berbat" bu yazılımlar? Bir yorum yapmadan önce telefon, yazılım ve teknoloji ile ilgili bilginiz olması gerek. Siz şu 10 sene içerisindeki değişimi biliyormusunuz? Symbian'dan bu günlere gelinmesinin ne kadar zaman aldığını hiç biliyormusunuz? Elbette bilmiyorsunuz çünkü insanlığın genel özelliği olan "konuşayımda yanlışmış değilmiş çokta umrumda" kafasına sahipsiniz. Benim şahsi görüşüm Android açık kaynak kodlu olması dolayısıyla geliştirilip kişiselleştirilmeye çok daha açık bir sistem. iOS kullanıcıya kolaylık sağlayan ve günlük normal bir insanın kullanımına hitap eden bir sistemdir. Kısaca Android geliştiriciler ve gelişmiş kullanıma açık olan bir sistem iken iOS günlük hayattaki kullanımla kısıtlanmış ancak Android'e oranla daha kullanıcı dostu bir sistem. Ben şahsi olarak Android'i tercih etmekteyim. Teknoloji gelişmeye devam ettikce daha karşımıza bizleri şaşırtacak bir sürü sistem ve cihaz çıkacak.

Emin ol ki, senden daha çok ilgiliyim.

Bazı arkadaşlarımız android almaya devam etsin, "Aman Telefonum ısındı", "şarj gidiyor","Güncelleme geldi yavaşladı" vs. vs. sıkıntılar.
Bazı arkadaşlarımız da iOS almaya devam etsin, "şarj gidiyor","depolama alanı doluyor","bluetooth bile yok" vs. vs. sıkıntılar
Diğerleri de Windows Phone almaya devam etsin, "uygulama çıkmıyor","aşırı karmaşık" vs. vs. sıkıntılar.

Kusursuz bir sistem olsa söylerdim herhalde. Ne yazıkki yapan da yok. Ya özgür olacak stabil olmayacak, ya özgür olmayacak stabil olacak, ya da hem stabil olacak hem özgür olacak ama karmaşık olacak, adam akıllı uygulama çıkmayacak. Bunu okuyan herkes de gerçeğin farkında. Ben şahsen Android öneririm. Nedeni de kolay ulaşılabilir bir sistem olması. Ama kusursuz değil.