Güneş'e Yolculuk

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

Uzun bir aradan sonra, hepinize tekrar merhaba ! Sanırsam, ilk konu olarak fazla uçuk bir konsept, Güneş'e gidiyoruz efendim.
NASA tarafından geliştirilen ve geçen yıl gönderileceği duyulan bu güzel araç, 4 Ağustos 2018 tarihinde yani 27 gün sonra yola çıkıyor. Bu aracın asıl amacına gelirsek, gelmeden kısaca Güneş'ten bahsedeyim.

Güneş'in 11 yıllık bir döngüsü vardır ve döngünün ortasında geldiği zaman, ki buna solar maksimum deriz, Güneş'ten yüksek enerji sonucu atomlar elektronlarını kaybeder ve proton - elekton şeklinde oluşum gösteren yüksek plazma oluşturur ve bunu solar maksimum döneminde koronal kütle atımı şeklinde etrafa yani bize yayar. Kuzey kutubunda gördüğünüz o güzel yeşil şekiller (aurora) aslında atılan plazmanın dünyanın manyosferi ile etkileşimi sonucu oluşan plazmik görüntüden başkası değildir.

Güneş'in içi daha soğuktur, bunun sebebi hala bilinmiyor, tuhaf ama gerçek (böyle olması gerekmez miydi ? hmm) Bu soğukluktan ötürü, solar maksimum döneminde Güneş lekeli gözükür (manyetik alanı içe doğru girdiği zaman ve bir tüp oluşturduğu zaman bu gerçekleşir aslında) leke göreceğim diye güneşe çıplak gözle bakmayın aman aman
Güneş yüksek sıcaklıktaki gazlardan oluşmuş bir küredir desek yanlış olmaz. Güneşin katmanlarından bahsedip asıl konuya dönüyorum;

Taç Küre, Güneş'in en dış kısmıdır ve çok incedir, en yüksek sıcaklıklar burada bulunur. 1 milyon derecenin çok üzerinde olması, biraz korkutuyor insanı.

Kromosfer, Taç Küre'nin hemen altında bulunan bu katman, çok ince olması yanında kırmızımsı bir renge sahiptir.

Fotosfer, Güneş'i Güneş yapan yer burasıdır, Güneş'e baktığınız zaman gördüğünüz kısımdır, aslında beyaz görünüme sahip olan Güneş, Dünya üzerinde (ışınların mavi ve kırmızı dalga boylarını yok eden atmosfer sayesinde) sarı görürüz.

Isıyayım Bölgesi, Su kaynattığınız zaman kabarcıklarla karşılaşırsınız, işte bu bölge de tıpkı kaynayan su gibidir. Bu kabarcıklar içerideki sıcak maddelerin yüzeye çıktıları zaman oluşur ve madde akımı olarak adlandırılan bir döngünün sonucudur.

Işınım Bölgesi, İsmi yeterli olacaktır, Güneş'in merkezinden Isıyayım bölgesine ısı yayar :D

Çekirdek, İşte adamımız, 15 milyon santigrat derecedeki nükleer fırın, o kadar yüksek sıcaklık ve basınca sahiptir ki, Hidrojen atomları Helyuma dönüşür, füzyon gerçekleştirir.

Peki, artık Güneş hakkında bu kadar şey biliyorsunuz, yeterli olacaktır konunun geri kalan kısmı için.

Eugune Parker adında bir bilim insanı, 1958 yılında Güneş'in plazma parçacıklarını sisteme yaydığı hakkında bir teori üretmişti, işte onun haklılığını da garantiye alan bu uzay aracı Parker Solar Probe'u Güneş'e gidiyor. (az önce sizin gittiğiniz gibi) Güneş'e 6.4 milyon kilometre yaklaşacak olan bu aracın Güneş'ten etkilenmemesi umuluyor. Venüs bile o kadar yakın değil, Tarihte bir ilk olacak ve artık gelişmiş uygarlıklara adımımızı atacağız. Yani hep hayalini kurduğumuz "Güneş'in Enerjisinden Faydalanma" fikri için ön ayak olacak bir proje. Güneş lekelerini, Güneş'in oluşumu hakkında derin bilgilerin, gizemli bir yıldıza insanoğlu ilk defa bu kadar yaklaşacak ve bence bu bir dönüm noktasıdır, gelişimimizin dönüm noktası.

Teknoloji sandığımızdan da hızlı ilerliyor, fakat hiçbir şey öğrenme gücünüzü ve hızınızı kesemez, geçemez. Öğrenmeye devam edin, sağlıcakla kalın !

Son düzenleme:

byElysion

fara á brott með víkingum, standa upp í stafni
Emekli
En iyi cevaplar
58
Ruh hali
Bu olay beni heyecanlandırmıyor değil. Bakalım neler olacak :ci:

ByNovem

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
1
Paralel evrene bir hologram mesaj için bizim güneşi yiyen biri çıkmaz umarım.

Esigum

play.thehexanw.com
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güneş , bizim bildiğimiz basit şeyler gibi bir şey değil. Evet , Ay'a gidildi ancak oraya gitmek için imkan vardı. Isısı iyiydi ve bilir bir insan için iyi bir yerdi. Görelim , ben de merak ettim.

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Emekli
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Yine İnanılmaz, yine harika bir konu. Bu arada paylaşmak ve sormak istedim; Güneş'e adınızı gönderme şansınız vardı, gönderen oldu mu aramızda? "Kenan abi var mı öyle bir şey?" diyorsanız, evet var. Nisanın sonunda başvuruları kapandı, göndermediyseniz artık bir sonraki sefere.

ticket.png

byElysion

fara á brott með víkingum, standa upp í stafni
Emekli
En iyi cevaplar
58
Ruh hali
Yine İnanılmaz, yine harika bir konu. Bu arada paylaşmak ve sormak istedim; Güneş'e adınızı gönderme şansınız vardı, gönderen oldu mu aramızda? "Kenan abi var mı öyle bir şey?" diyorsanız, evet var. Nisanın sonunda başvuruları kapandı, göndermediyseniz artık bir sonraki sefere.

Hiç kaçırır mıyım? :kaş:
güneş.png

KimkiO

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bir detay daha eklemek isterim: NASA geçtiğimiz günlerde 27 Haziran'da kurulumunu bitirdiği yeni Güneş probu için geliştirilen ısı kalkanını tanıttı. Bu karbom-kompozit kalkanın temel görevi Güneş'ten gelen ışınları olabildiğince fazla yansıtmak. Kalkanın ana görevi ise ana çekirdeğinin bulunduğu bölgenin sıcaklığının 1.370 dereceye ulaşmasını önlemek olacak. Bu kalkan görevini başarılı bir şekilde tamamlarsa herhangi bir aksaklık çıkmayacak.

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21
Güzel bir konu olmuş. Açıklayıcı. Bu arada anlamadığım şey; Güneş'in içinde çekirdek var ve inanılmaz sıcaklıklara ulaşıyor. Ama bize "Güneş'in içi soğuktur!" deniyor. 404

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

Saygılar Efendim..

Bir detay daha eklemek isterim: NASA geçtiğimiz günlerde 27 Haziran'da kurulumunu bitirdiği yeni Güneş probu için geliştirilen ısı kalkanını tanıttı. Bu karbom-kompozit kalkanın temel görevi Güneş'ten gelen ışınları olabildiğince fazla yansıtmak. Kalkanın ana görevi ise ana çekirdeğinin bulunduğu bölgenin sıcaklığının 1.370 dereceye ulaşmasını önlemek olacak. Bu kalkan görevini başarılı bir şekilde tamamlarsa herhangi bir aksaklık çıkmayacak.
Evet, bunu eklemeyi düşündüm fakat, konudaki bilgi yoğunluğu insanları sıkar diye endişelendim. Eklemen güzel olmuş.

Güzel bir konu olmuş. Açıklayıcı. Bu arada anlamadığım şey; Güneş'in içinde çekirdek var ve inanılmaz sıcaklıklara ulaşıyor. Ama bize "Güneş'in içi soğuktur!" deniyor. 404
Ehh. Bu soruyu kim soracak diye merak ediyordum. Güneşin içinden kasıt, Güneş'in çekirdeği değil. Çekirdeği Güneş'ten ayrı değerlendirdim, eğer sorun buysa. Ancak, En dış katmanın iç katmandan neden daha sıcak olduğunu soruyorsan, o iş biraz uzun. Kısaca özetlemem gerekirse;
Güneş'in manyetik alanının oluşturduğu iki dalga var, enine ve dönme dalgaları. Bu dalgalar birbirlerile sekronize haline geçerler, yani birisi diğerini daha güçlü kılar. Bu tıpkı tramboline benzer (ki böyle anlatılır), trambolinde 1. kişi zıplayıp düştüğü an 2. kişiye daha yüksek itme uygulanır, bu da böylece devam eder ve rezonans emilim adı verilen bir olay yaratır. Manyetik alan boyunca oluşan çıkıntılar da, sıcaklığı yüksek derecelere kadar çıkarır. Böylece Taç küre, iç katmanlardan daha sıcak bir hal alır. Ancak ve ancak bu teleskoplarla gözlemlenmiş bir olay, daha detaylarını ileride öğreneceğiz. Zaten amaç da bu değil miydi ?

successed

PLAY.İZMİRMC.COM 1.13 #BİR BLOK DÜNYASI!
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güneşin ısısını kendisine tekrar yansıtmak, belki bize birşeyler kazandırabilir fakat güneş üzerinde farklı bir etkene neden olabilir Daha önce güneşe yüksek ısı veren farklı bir durum gözlemlendiğini zannetmiyorum.Ayrıca tam tersini yaparlar ise, yani extra ayna ile dünyaya güneş dalgaları yönlendirilir ise ozaman işler tamamen karışır sanırım, çünkü itici kuvvet uygulamış olacak birkaç yüz kat daha sıcak keskin ve radyasyonel bir ışık hüzmesi ile karşılaşmak normal bir netice olacaktır. Bir sabah kalktığımda o aynanın kontrolden çıktığını dünyayı yaktığını görmemek dileğiyle.
Bana göre güneşe varana kadar hava, deniz suyu, baraj, dünyadan güneş enerjisi gibi etkenler var yani doğa ile savaşmanın anlamı yok bizde doğanın bir parçasıyız ona ayak uydurmak varken onu alt etmeye çalışmanın bir anlamı yok, Şu zamanda yakın gelecek güneşe ayna yerleştirmek ile bize fayda sağlayacağını düşünmüyorum. İnsanoğlu nezaman doğanın kontrolünü eline geçirirse işte ozaman bittiğimizin resmidir, Bkz, HAARP

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güneşin ısısını kendisine tekrar yansıtmak, belki bize birşeyler kazandırabilir fakat güneş üzerinde farklı bir etkene neden olabilir Daha önce güneşe yüksek ısı veren farklı bir durum gözlemlendiğini zannetmiyorum.Ayrıca tam tersini yaparlar ise, yani extra ayna ile dünyaya güneş dalgaları yönlendirilir ise ozaman işler tamamen karışır sanırım, çünkü itici kuvvet uygulamış olacak birkaç yüz kat daha sıcak keskin ve radyasyonel bir ışık hüzmesi ile karşılaşmak normal bir netice olacaktır. Bir sabah kalktığımda o aynanın kontrolden çıktığını dünyayı yaktığını görmemek dileğiyle.
Bana göre güneşe varana kadar hava, deniz suyu, baraj, dünyadan güneş enerjisi gibi etkenler var yani doğa ile savaşmanın anlamı yok bizde doğanın bir parçasıyız ona ayak uydurmak varken onu alt etmeye çalışmanın bir anlamı yok, Şu zamanda yakın gelecek güneşe ayna yerleştirmek ile bize fayda sağlayacağını düşünmüyorum. İnsanoğlu nezaman doğanın kontrolünü eline geçirirse işte ozaman bittiğimizin resmidir, Bkz, HAARP
Bilim adamları Dünya`yı kavurmayacak kadar akıllıdır. Bu proje ütopik bir projedir distopik değil. Yani Güneş`in enerjisinden faydalanmaktan tutun zararlı ışınları filtrelemeye kadar.

successed

En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bilim adamları Dünya`yı kavurmayacak kadar akıllıdır. Bu proje ütopik bir projedir distopik değil. Yani Güneş`in enerjisinden faydalanmaktan tutun zararlı ışınları filtrelemeye kadar.
Madem zararlı ışınları filtreleyebiliyoruz, neden "küresel ısınma" mevcut ?, Mevsimler değişiyor farkındamısınız ? Filtre işlemleri için doğal yöntemler geliştirmek yerine saçma sapan işlemler yapılıyor, abd de çalışan uzay bilimciler bunun okadar farkındaki elimizden bukadar geliyor deyip bir köşeye çekiliyorlar.

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Madem zararlı ışınları filtreleyebiliyoruz, neden "küresel ısınma" mevcut ?, Mevsimler değişiyor farkındamısınız ? Filtre işlemleri için doğal yöntemler geliştirmek yerine saçma sapan işlemler yapılıyor, abd de çalışan uzay bilimciler bunun okadar farkındaki elimizden bukadar geliyor deyip bir köşeye çekiliyorlar.
Ben filtreliyoruz demedim ben filtreyebiliriz dedim :/ Ve bu projenin konuyla yakından bir ilgisi yok.

successed

En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ben filtreliyoruz demedim ben filtreyebiliriz dedim :/ Ve bu projenin konuyla yakından bir ilgisi yok.
konuyla alakasını bu cümleden anlayabilmeniz gerekliydi. "doğal yöntemler geliştirmek yerine saçma sapan işlemler yapılıyor "
yazdıklarınızın hiçbirinde filtreyebiliriz veya filtreliyoruz kelimesi geçmiyor, ben o şekilde yorumlayıp yazdım. Yapılan bu tür işlemlerin gereksiz para sarfiyatından başka bir şey değil, dünyadaki canlı oluşumunu tam olarak bilmeyen toplumun yapacağı en son hareket olsa gerek.