İkiyüzlü müsün?

• Evet. (Bunu seçen olursa bile erdemdir.)

• Hayır olm nalaka?

• Birazcık ama olmak istediğimden değil yani anlarsın ya knk?

• I have a running nose.

• Bu seçenek 20'den fazla kişi tarafından seçilirse sıradaki konu manipülasyon sanatı olacak.

• Bahsettiğim seçenek seçilmese bile sıradaki konu manipülasyon sanatı olacak.

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Biraz derinlemesine psikanaliz yapalım mı sizlerle ha? Ne dersiniz? Eğer tatilde pelteye dönen beyinlerinizi kullanmamayı tercih ediyorsanız bu cümlenin bitimiyle beraber konudan çıkıp eğlenme hakkına sahipsiniz.

(Araya gifler katıp anlatımın sıkıcılığını azaltmayı deneyeceğim. Deneysel bir şey olduğu için garanti veremeyeceğim, üzgünüm.)

Başlayalım. Her şey önce tanımlamalarla başlar. İkiyüzlülük nedir? En basit haliyle benimsediği davranışının başka bir davranışını tutmaması şeklide de özetlenebilir. (Wikipedia diyor ki "Kişinin sahip olmadığı erdemleri ve cart curtları sanki gerçekten kendisinde varmış gibi göstermesidir.") Buna konuşmalarınız, günlük hareketleriniz ve hatta kalp atım ritminiz bile dahil edilebilir. Örneğin, "I don't have a running nose but I act like having a running nose." yani "Burnum akmıyor ama akıyor gibi davranıyorum." cümlesinde geçen olay da bir çeşit ikiyüzlülüktür.

...diyorsanız devam edelim.

Tanımlama kısmını geçtik. Şimdi bu ikiyüzlülüğü yapan varlıklar olan biz insanların neden yaptığına bir değinelim. Bunun birçok nedeni var aslında. Bir sağdan bir soldan değinelim bazılarına:

• İmrendiği veya kabul edilmek istendiği ortama girme konusunda insanlar, bukalemunlara göre inanılmaz boyutta kamuflaj ustasıdır. Hayvanlar av olmamak veya avlamak için kamufle olurlar, insanlar da içgüdüsel olarak bunu taklit eder ve psikolojik olarak kamufle olurlar. Bunun bariz örnekleri mevcut. Örneğin güncel bir olayda aslında beynini gram kullanamayan bir şahıs sırf "Ben de bir şeyler biliyorum!" diyebilmek için aslında tek harfini bile bilmediği bir kavramı veya fikri savunmaya başlayabilir, hatta buna kendini kaptırıp kendisiyle ilgisiz insanlara sırf kendi fikrini benimsemediği için saldırabilir.
  • İçinde çoğunlukla bulunduğu ortamda kişiliğinden dolayı baskı görüyordur ancak kendini tam olarak değiştiremediği/ortamdan kurtulamadığı için yarım yamalak bir değişim olur ve ortama göre değişen hareket bazında kalır. Yani bazı sürüngenler gibi sudayken solungaç, karadayken akciğer solunumu yapmaya başlar. Böyle kişiler bir ortamda Jahrein hayranıyken aynı zamanda başka bir ortamda Oxi hayranı olabilir. Bir ortamda LoL'ü savunurken başka bir ortamda Dota için canını verebilir.
  • Yaratılıştan gelen ve sadece kendini korumaya dayalı içgüdü, yani kendini sadece kendini korumak için de yapmış olabilir ki bu durumda kişi alternatif kişiliğinin/davranışlarının farkındadır. Örneğin bir kişi Game of Thrones hayranı ancak "Sherlock GoT'a bin basar, ebesinin ellerinden öper, anasını yemeğe götürür!" sloganlı bireylerin olduğu bir gruba dahil olmak zorunda kalırsa o da onlar gibi davranmaya başlayacaktır. Ancak bu noktada kontrol önemlidir.

...hala oradaysanız az kaldı dayanın.

Ve son kısım, birinin ikiyüzlü olduğunu nasıl anlarsınız:

Genelde kendilerinin bile inanmadığı şeyler söylerler ancak kişinin psikolojisini ve ruh halini okumayı henüz anlatmadığıma göre bunu anlamayı denemek yerine bir süre hareketleri üzerinden izlenim edinmeye çalışın. Eninde sonunda açık verecektir. O açık üzerinden yürüyün.

Tavsiye verirken genelde ısrarcı değildirler, bazı evrimleşmiş türleri "emin ol, seni çok iyi anlıyorum" gibi lafları çokça tekrarlar. Oysa gram anlamazlar. Herkesin acısı kendine özeldir. Eğer o acıyı gerçekten yaşamışsa kendisini olay daha tazeyken rahat bırakıp biraz kendi içinde rejenere olması gerektiğini biliyordur. (Bu maddenin istisnaları da mevcut.)

Özümsemediği ancak yaptığı davranışın ince detaylarına kadar sorun. İnsanoğlu sünger gibidir, eğer suyun içinde kalırsa suyu emer ancak akan musluğun önüne tutarsanız su içinden akıp gider. Yani eğer hareketi benimseyerek yapıyorsa neden yaptığını biliyordur, neyi savunduğunun farkındadır. (Çok uç detaylarla zorlamaya gerek yok. Fransa hayranı birisine "Eyfel Kulesi'nde kaç parça demir kolon bulunur?" diye sorup cevap veremediğini gördüğünüzde hemen üzerine gitmeyin. Fransızların bile yarısından fazlası bunun cevabını bilmiyor.)

Hatalı olduklarını kabul etme eğilimleri düşüktür. Derinlerde kendilerini pek suçlu hissetmezler. Çünkü ikiyüzlü (bazı cihazlarda ikiden fazla çoklu yüz özelliği de mevcut) biri karşılaştığı durumun sonuçlarına maruz kaldığında aslında haksızca savunduğu şey o kişinin diğer yüzüne göre haklı görünebilir. Bu yüzden özür dileme gereği duymaz.

Son madde ise biraz riskli. Kendileri hakkında soru sorulduğunda kaçamak cevap verirler ancak bu bir belirtiden çok bir sonuçtur ve kesinliği yoktur. Sadece ikiyüzlü olanların birçoğunun ortak özelliği denebilir. Yani ikiyüzlü olmayan biri de kendinden bahsetmeyi sevmeyebilir. Bunu o yüzden üzerine basa basa söylüyorum, son maddeyi ikiyüzlü birini ararken kullanmayın. Yoksa sosyal ilişkileriniz zora girer.

Sonuç olarak:

Evet, benden şimdilik bu kadar. Buraya kadar okuyarak ulaşabildiyseniz bu ödül mahiyetindeki parçayı sizlere bırakmış olayım:

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Konuda 3 tane, içinde yüz bulunan gif bulunmakta. O zaman bu konu üçyüzlü mü oluyor? Açıklayınız lütfen dohtor bey ölüyor muyuz?

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konuda 3 tane, içinde yüz bulunan gif bulunmakta. O zaman bu konu üçyüzlü mü oluyor? Açıklayınız lütfen dohtor bey ölüyor muyuz?

Dikkatli bakarsan yazıların içinde de surat gizli. Çok gizli bilgi bunlar hep.

Jacops

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Yarısını okumama rağmen baya bir şeyler öğrendim teşekkür ederim.

Jacops

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Kalan yarısı arkandan ağlamasın sonra?
Ağlasın çokta umrunda değil beynimi fazla bilgiyle manupule edemem kalan yarısını okumayan okusun.

ZorinTRreborn

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Yazdıklarının bir tanesi bile benim için geçerli değil fakat ikiyüzlüyüm.

CoffeeBeat

Zindev
En iyi cevaplar
0
Şarkıyı iki buçuk senedir yüzlerce kez dinlememiş olsaydım, ödülden memnun kalırdım. -1

ZorinTRreborn

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Well, o maddelerin hiçbirini kendi kişiliğimde göremiyo-- dermişim fakat yazıyı bir daha okuduğumda bir şeyler fark ettim.
İçinde çoğunlukla bulunduğu ortamda kişiliğinden dolayı baskı görüyordur ancak kendini tam olarak değiştiremediği/ortamdan kurtulamadığı için yarım yamalak bir değişim olur ve ortama göre değişen hareket bazında kalır. Yani bazı sürüngenler gibi sudayken solungaç, karadayken akciğer solunumu yapmaya başlar. Böyle kişiler bir ortamda Jahrein hayranıyken aynı zamanda başka bir ortamda Oxi hayranı olabilir. Bir ortamda LoL'ü savunurken başka bir ortamda Dota için canını verebilir.
Yaratılıştan gelen ve sadece kendini korumaya dayalı içgüdü, yani kendini sadece kendini korumak için de yapmış olabilir ki bu durumda kişi alternatif kişiliğinin/davranışlarının farkındadır. Örneğin bir kişi Game of Thrones hayranı ancak "Sherlock GoT'a bin basar, ebesinin ellerinden öper, anasını yemeğe götürür!" sloganlı bireylerin olduğu bir gruba dahil olmak zorunda kalırsa o da onlar gibi davranmaya başlayacaktır. Ancak bu noktada kontrol önemlidir.

Yazıyı tam okumayınca böyle mal oluyorum valla. sadece göz gezdirip cevap attım.
Doğruları kabul eder ve onları yalanlamam. Kendim hakkında doğru olan şeyleri kabullenir buna göre hareket ederim. İnsanın kendisini kandırması, özellikle moralin bozulmaması için doğru olan negatif şeyleri yalanlayıp pozitif düşünceye dalması, kısacası for feeling good en küçük düşürücü harekettir.
Ama ben de her ortama göre kontorllü bir şekilde, sınır çizgisini aşmadan davranışlarımı değiştiriyorum. Halbuki insanların ilgisi gram umurumda olmadığından(artık.)(önceden ilgi çekmeye çalışırdım hep.)saçma sapan davranışlara girişmiyorum.
Who the hell cares. Im just here to q around.
Just listen to music.

bikkik

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Sonuna kadar okudum (çatal bıçak değilde doktor seti fln ne biliyim). Yazanların çoğu cidden mantıklı. Şu da var ama (Sanırım yukarıda ki maddede vardı):
Bazı insanlar mecburi (yada yaşam tarzı) olarak iki yüzlü olmak zorundadırlar. Örneğin : Bir arkadaşım bana "Siyaset iki yüzlü insanların oyunudur" demişti (Herhangi bir saldırı-siyasi mana içermemektedir).
Bir iş adamı iseniz evde ailenize karşı çok sakin iseniz iş arkadaşı ve anlaşma yaptığınız kişilere karşı biraz daha sert olmak zorunda kalabilirsiniz.
Öğretmenlerin çoğu evde yada okulda yaşadığı sıkıntıları derste belli etmemeye çalışırlar. Belli ettikleri zaman ders aksar ve o ders toparlanamaz yada zor ilerler. matematik hocamız okulda sıkıntı yaşadığı gün sınıftaki biri adamın üstüne azıcık gitti adam son 10 da dersi bıraktı mesela.