Yardım Kaç gb ram gerekli

startcraft

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Oyun Sürümü
1.16.x
Merhabalar
1.16.x survival sunucu kurucam ve ağır pluginler olmayacak 25 plugin felan olacak 30-40 kişi oynayacağız acaba kaç gb ram gerekli
önerebileceğiniz hosting var mı
önerdiğiniz hostingden hangi paketi önerirsiniz
şimdiden teşekkürler.

MC4FUN

play.mc4fun.net
Sponsor
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
Ramden daha çok iyi bir işlemci ve SSD Diskini iyi seçmeni öneririm bunlara dikkat et sor.

GHS

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Merhaba,

1.16 Survival sunucu türü için NVMe SSD verilen bir VDS paketi seçmelisiniz. Standart SSD'ler gecikme süresi sebebiyle sunucuda TPS'in düşmesine sebep olabiliyor, özellikle 1.16 sunucuları için.

Eklentilerin sayısından ziyade "hangi eklentilerin kullanıldığı"na göre ihtiyaç duyulan RAM miktarı değişir. 1.16 Survival türü için 8GB bir sunucu ile başlamanızı tavsiye ederiz. Web panel şeklinde satılan sunuculardan da mümkün oldukça uzak durmalısınız :1: Web panel'de bir sunucu saldırı alırsa, o paneldeki tüm sunucular etkilenir. Dolayısıyla saldırı almasanız bile diğer müşterilerin aldığı saldırılardan etkilenirsiniz.

startcraft

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Merhaba,

1.16 Survival sunucu türü için NVMe SSD verilen bir VDS paketi seçmelisiniz. Standart SSD'ler gecikme süresi sebebiyle sunucuda TPS'in düşmesine sebep olabiliyor, özellikle 1.16 sunucuları için.

Eklentilerin sayısından ziyade "hangi eklentilerin kullanıldığı"na göre ihtiyaç duyulan RAM miktarı değişir. 1.16 Survival türü için 8GB bir sunucu ile başlamanızı tavsiye ederiz. Web panel şeklinde satılan sunuculardan da mümkün oldukça uzak durmalısınız :1: Web panel'de bir sunucu saldırı alırsa, o paneldeki tüm sunucular etkilenir. Dolayısıyla saldırı almasanız bile diğer müşterilerin aldığı saldırılardan etkilenirsiniz.
Bildiğim kadarıyla bu saldırı türü ister web panel ister vds hepsinde geçerli
tek farkı işletim sistemlerinin farklı olması ve ona bağlı olarak web panele bağlanması
web panel istiyorum çünkü lunix kullanmayı bilmiyorum

GHS

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Bildiğim kadarıyla bu saldırı türü ister web panel ister vds hepsinde geçerli
tek farkı işletim sistemlerinin farklı olması ve ona bağlı olarak web panele bağlanması
web panel istiyorum çünkü lunix kullanmayı bilmiyorum
Web panelde saldırı alan başka sunucu, sizin sunucunuzu da etkiler.
Linux yerine Windows Server 2012 R2 kullanabilirsiniz.

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
4GB ile başlayabilirsin diye düşünüyorum ama tabii ki en baştan başlamak istemiyorsan. Diğer türlü 1GB ile de başlarsın.

Linux bilmiyorum demişsin ama çok zor değil. Şunu bilmelisin ki öğrenmen gelen ilk şey hiç kimse doğuştan bir şeyleri bilerek dünyaya gelmiyor :)

birçok kişinin aklında olan 2. bir soru ise Linux kullanacağız tamam ama hangisi, Windows'da ki gibi tek bir Windows yok birçok Linux dağıtımı var. O konuyu da hemen açalım.

Hostingin veriyor ise maksimum performans için Clear Linux tercih etmeni öneririm. Clear Linux'un en performanslı Linux dağıtımı olduğunu kanıtlayan birçok benchmark var.

Diğer türlü (hostingin Clear Linux vermiyor ise) stabilite olarak CentOS/CentOS Stream/RHEL ile girebilirsin stabil, popüler birçok makalesi vesaire var.

Linux'da Minecraft sunucusu kurmak için öğrenmen gereken fazla bir şey yok bu arada dediğim gibi, göründüğü kadar zor değil. Bilmen gereken 3 ana şey olacak: SSH (Terminal/Komut Satırı/PuTTY), SFTP (Dosya Aktarımı için) ve Screen. SSH ile Uzak masaüstü gibi makinene bağlanıp komut satırından wget, curl, screen gibi araçları kullanabilecek ve sistemi yeniden başlatma gibi genel şeyleri yapabileceksin.

Yanlış bilinen bir diğer doğruyu da düzeltmek gerekirse Linux'da GUI yok değildir; Linux'un da (örn. Ubuntu GNOME, Arch Linux w/ KDE) gibi Windows'a benzer bir kullanıcı arayüzü sunan dağıtımları vardır fakat sunucularda genelde bu kullanıcı arayüzleri performansı etkilediğinden ve boşta 200 MB+ ram yediğinden tercih edilmez, sadece komut satırı olan SSH terminali tercih edilir. Bu nedenle de dağıtımlar kurulurken örneğin Ubuntu GNOME yerine Ubuntu Server kurulur tıpkı Windows Server gibi, fakat Windows Server'dan farkı Ubuntu Server, normal Ubuntu'nun aksine hiçbir GUI sunmaz ve terminalden işler.

Tamamen terminalden çalışmanın bir diğer artısı da genellikle VPS/VDS'lerde ekran kartı olmadığından veya integrated ekran kartı olduğundan burada da işlemcide ki ekstra yükü engelleyecektir.

SFTP ise normal bildiğiniz FTP sadece altyapısı SSH ile çalışıyor ve bunun için Windows'da ki gibi herhangi bir FileZilla Server vb. 3. parti bir yazılıma ihtiyacınız yok, kurulu gelecektir. Dosya aktarımları buradan yapılabilir ama FTP protokolü TR'deki yavaş upload hızları ve protokolün kendisinin gerçek zamanlı aynı anda işlemesi yüzünden muhtemelen bilgisayarınızın interneti uzak sunucu internetine bottleneck yapacak ve işlem yavaş sürecektir. Bu nedenle 50 MB+ bir dosya aktaracaksanız mediafire gibi bir siteye atıp daha sonra uzak sunucudan wget yapmak daha hızlı olacaktır.

Son olarak kullanacağınız şey screen. Bu işlem ile şuanki terminalde sunucu açmak yerine başka bir terminal açıp sunucuyu orada açacaksanız, böylece SSH'den çıksanız da sunucu çalışır kalacak ve diğer (ana) terminalden yine sistemi yönetebileceksiniz.

screen -S minecraft minecraft adında yeni bir terminal açar. Daha sonra bu terminalde CONTROL (CTRL) basılı tutarken yavaşça A ve D basarsanız bir önceki terminale atacaktır. Burada tekrar geri dönmek için ise konsola screen -r yazabilirsiniz.

Bu kadar uzun yazdım ama detaylı açıklamak istedim kafada soru işareti kalmaması için. Buraya kadar okumadıysanız ve araştırmayı, okumayı seven birisi değilseniz Windows Server 2012 R2 veya panelli vps linux sistemleri kısa vadede işinizi görecektir.

Bir diğer değinmem gereken konu ise Linux sadece işletim sistemi olarak bir performans etkisi sunacak olsa da, yazılımında Linux'da değişiklik göstereceğidir. Örneğin normal NIO/Java based Netty'e göre daha performanslı olan Netty Native Transport sadece Linux ve (yeni sürümlerde) macOS'da kullanılabilmektedir. Windows desteği için açılan sayısız istek raporunda Netty geliştiricileri Windows için böyle bir planları olmadıklarını açıkca belirttiler.

• Beğen
Reactions: GHS