Mass Effect: Andromeda İnceleme

BYTH

300 tracks in my Adidas track jacket
Emekli
En iyi cevaplar
17

Oyun hakkında onlarca konuşma döndü bitti ben hala yeni inceleme yapıyorum! NALET EĞİTİM SİSTEMİ....

İlk 10 saat incelememi 23 Mart'da yayınlamıştım ve genel olarak beğenmiştim. Elbet bazı şeyleri değişeceğini biliyordum ve... Evet baya bir değişiklik var. Peki bunlara bakmaya ne dersiniz?

- MASS EFFECT: ANDROMEDA İNCELEMESİ -
72 Saat boyunca neler yaşadım? Bir bakalım...
- Oynanış, Mekanikler ve Çoklu Oyuncu -
İlk incelememde bahsettiğim şeylerden tekrar bahsetmem gerek...

Oynanış Shepard üçlemesinden neredeyse tamamen farklı. MEA yeni mekaniklerle oynanışı en iyi şekilde sunuyor.
Jetpack özelliği onlarca saat sonrasında bile muhteşem bir özellik! BioWare gerçekten çok akıllıca davranmış!
"Cover" mekaniğinin tam olarak bir eksi mi yoksa artı mı olduğunu tam olarak anlayamamıştım ancak sonunda kararımı verdim... İyiki AUTO-COVER SİSTEMİ var! Oyun otomatik konumlanma ile daha hızlı oluyor.
Süper güçler... İki süper gücü birleştirip kombolar yapmak inanılmaz tatmin edici... Bir güçle düşmanı çekip diğeriyle fırlatmak... MUAZZAM. Ancak bir süre sonra bazı şeyler yerleştiği için başka güçlere odaklanamıyorsunuz. Bunu oyuncuyu zorlamadığı için artı olarak sayıyorum ancak içimden bir ses biraz daha farklılık için bazı değişikler yapmaya itebilirdi diyor...
Silahlarda onlarca çeşit var ve bu güzel bir şey. Ancak bazı silahlar güzel görünümlü ancak güçsüz, bazıları ise güçlü ancak pek güzel görünmüyor. Onun dışında silahlar araştırmak, onları süper güçlü yapmak gayet hoş. Ancak belirli silahları alırsanız... Başka silah aramanıza gerek yok! Ek olarak yakın dövüş silahlarının çok kullanışlı olmaması üzücü.

Zırhlar gayet güzel ve hoş duruyor. Ancak benim tek tercihim PATHFINDER ARMOR.
Oyunun arayüzü gayet kullanışlı ve hoş duruyor. Ancak araştırma ekranları biraz... Karışık.
Galaksi haritasında yolculuk yapmak yüklenme süreleri ile kabusa dönüşebiliyor. Güncelleme ile bazı yerleri atlama gelse bile kalan yerlerde sinir eden yolculuk ekranını görmek zorundasınız. Ancak bunu eksi olarak sayamıyorum. Çünkü gerçekten çok güzel görüntüler ortaya çıkıyor!

Remnant'ları sudoku bulmacalarını oynamak ayrı bir eğlenceli!
Malesef oyunda takım arkadaşlarımızın güçlerini kontrol edemiyoruz. Keşke önceki oyunlarda olduğu gibi kontrol bize de verilseydi... Acaba o zaman daha mı kolay olurdu?
Nomad adlı aracımız gayet hoş. Bazen 90 Derece bile tırmanabiliyor! Yetenekli araç ancak keşke biraz silahlandırılsaydı... Yine kolaylaştırma yoluna mı çıktık ne...
Materyal sistemi... Bir süre sonra maden aramayı kesmeme rağmen elimde onlarca şey birikti. Ve çoğu elimde kaldı...
Taramam sistemi hoş bir özellik. Gayet komik bir arkadaş kendisi... Bazen... Iyy! Ancak "şunu da tarayayım, aha bu da taransın" derken uzun süreler geçiriyorsunuz.

Artık oyunun açık dünyasında dalalım mı?
Habitat 7: Evet açık dünya değil ancak ilk gezegenimizi atlamayalım değil mi? Gayet hoş görünüyor Habitat 7. (Oyunun en sonunda bir sürpriz var!)
Eos: İlk açık gezegenimiz. Hayet hoş görünüyor Eos... Ancak biraz cansız.
Voeld: bazı yerlerinde gerçekten tatmin edici görseller sunuyor Voeld. Ancak bazı yerlerde göz gözü görmüyor!
Havarl: Burası neden açık dünya değil! Ne kadar düpedüz olsada Havarl gerçekten çok hoş gözüküyor.
Kadara: Eos gibi çöl ancak biraz daha açığı ve çok daha güzel görüneni! Kırmızı ağaçları, Yeni Tuchanka'sı ve düşmüş Remnant Gemisi... Muhteşem.
Elladen: En çok kır bunda olsa gerek. Gayet güzel görünüyor olsa bile fazla boş hissettiriyor Elladen.
Nexus: Citadel'in Andromeda'ya uyarlanmış hali. Çok bir özelliği yok... Açık dünya? Eh...
Tempest: Canımız gemimiz! Çok büyük değil ancak küçük olsun bizim olsun! İçinde dolaşmak inanılmaz keyifli ancak daha çok asansör şart...
Daha onlarca yer var ancak... Spoiler olmasın.

Çoklu Oyuncu... ME3'dekine benzer olduğunu söyledim. Eğer sadece bunun için alacaksanız geri dönün! Ancak hikayeden sonra biraz farklı şeyler denemek isterseniz gayet eğlenceli bir mod. Üstelik güncellemeler ile daha kolaylaştırıldı (İlk hafta bir görevi geçmek için 2-3 saatimi harcadığımı ancak ona rağmen kazanamadığımı hatırlıyorum... Unutmayacağım BioWare...).

- Teknik Özellikler ve Grafikler -
Evet! En mutsuz olduğum konu. Ancak ilk 10 saatimden sonra epey bir şey düzeldi.

Yüz animasyonları hala yerinde ancak bir değişiklik var! Gözler! Gerçekten çok ölü görünen gözler güncelleme ile düzeltildi... Eee BioWare 2 haftada yapabiliyordun bunu neden oyunu böyle sürdün piyasaya!

Teknik olarak bazı sorunlarım oldu veya düzelmeler meydana geldi... Hadi bakalım!

İlk olarak ilk 10 saatimde bug ile karşılaşmadığımı söylemiştim. Ancak 62 saat daha oynadım...
Oyun güncellemeler ile bir nebze düzeltilmiş olmasında rağmen halan saç baş yoldurtan sorunlar mevcut. Yok bir düşmanın duvar içinde sıkışıp sizi vurması ama sizin vuramamanız, yok biriyle konuşurken bir düşmanın gelip sizi öldürmesi, yok dünyadan düşmek (1-2 kez yaşadım ancak çok yaşayanlar var!), yok sırf bir kaç şeyin yüklenmemesi yüzünden bir göreve tekrar başlamanız!... Evet... Bazı şeyler bozuk...

(Bu hataya kızamayacağım...)

Grafikler oyunu en düşük ayarlarda oynamama rağmen çok ama çok güzel görünüyor. Oyun tam bir sanat eseri! Biraz sonra daha çok bahsedeceğim...
Ayrıca oyun bir nebze düzelmesine rağmen - en azından bende - optimizasyon sorununa sahip. Şimdi düşünüyorumda BF1 baya iyi iş çıkarmış...

- Sanat ve Bölüm Tasarımı -
Oyun tam bir sanat eseri. MEA inanılmaz iyi bir tasarıma sahip. Renk platinden tutun bölümlerine kadar. Resmen MEA fotoğraf çekmelik bir oyun olmuş! Eğer iyi özelliklere sahip bir bilgisayarınız varsa yaşadınız!

Oynanışta bahsettiğim Eos, Voeld, Elladen ve Kadara gezegenlerinin hepsi farklı hissettiriyor. Ever aynı görevler farklı ırklar ancak gezegenlerin tasarımı muhteşem. Ancak benim sevdiğim şeyler bu değil...

REMNANTLARIN İNŞA ETTİĞİ MUAZZAM YERLER. Nasıl böyle güzel görünebilir ya bir yer?!

Yeni gelen ırkların (!) tasarımlarına da bakalım bir...
Angaran'lar: Gayet hoş görünen güzel insanlar! Angaran olan ekip üyemiz Jaal muhteşem gözüküyor.
Kett'ler: Gayet ayrıntılı tasarlanmış (!) arkadaşlar.
Remnant'lar: Bunlar canlı bile değil! Robot! Ancak çok ayrıntılılar ve çok hoş gözüküyorlar. Tıpkı bulundukları yerler gibi.

Zırhların ve silahların tasarımları çok güzel ve ayrıntılı.

Müzikler... İlk üçlemedeki müzikler gibi akılda kalıcı değiller ancak giderleri var.

- Hikaye ve Görevler -
Mass Effect = Muhteşem Karakterler ve Hikayeler... di ancak MEA... Meh...
İlk önce hemen ana karakterlere bakalım.
Scott/Sara Ryder: Geyik takılan ana karakterimiz veya ana karakterimizin kardeşi... Size kalmış.
Cora: Hoş biri olsa bile sıkıcı işinin eri arkadaşımız.
Liam: Oyuncuların pek sevmediği ancak muhabbeti güzel olan siyahi arkadaşımız.
Drack: Huysuz ancak iyi kalpli Krogran Amcamız... Ve ya Dedemiz.
Peebee: Asari'ler normalde zarif kişilerdir. Peebee tam tersi. Oldukça konuşkan ve eğlenceli bir arkadaş. En iyi karakterlerden biri.
Vetra: Turian ve işinin en iyilerinden biri... Başka bir şey yok sanırsam... Hah! Bir de Sid adında bir kardeşi var.
Jaal: İşte en iyi takım arkadaşımız! İnanılmaz açıksözlü ve eğlenceli. Yolculuklar Jaal ile daha zevkli!
SAM: Çok yardımı dokunan Yapay Zeka arkadaşımız.

Genel olarak karakterler boş. Ancak iyisi de baya iyi ve eğlenceli!

Hikaye... Genel olarak beğensem bile karakterler ve bazı noktalar biraz sinir bozucu...
Hikaye'nin akışı güzel ancak bazı şeylerin iyi yedirilememesi veya bazı yerlerin hızlıca geçilmesi üzücü. Ayrıca bazı noktalara değinilmemiş olması dahada üzücü.
Hikaye ME1, ME2 veya ME3 kadar iyi olamasa bile piyasadaki çoğu oyundan çok daha iyi.

Görevler ekranı sınıflara ayrılmış:
- Ana Görevler: Oyunu bitirmeniz için gereken görevler.
- İlişki Görevleri: Arkadaşlarınızın sadıklığını kazanmak istiyorsanız (Sadakat Görevleri karakterlerin özelliklerini yükseltmekten başka bir işe yaramıyor...). Gayet hoş görevler mevcut.
- Heleus Görevleri: Gezegenlerde neler var neler yok görün. Bunlardan bol bol var ancak çoğu eğlenceli ve güzel hikayelere sahip.
- Ek Görevler: Yok 3 "Med-Kit" bul, yok şu sürede şu kadar adam öldür... Hikayesel olarak bir olayı yok

- Son Sözlerim -
Daha çok nokta var ancak bu kadarını yazmak bile beni yordu...
Sonuç olarak Mass Effect: Andromeda güzel bir oyun ancak hataları ve eskisi kadar iyi olmayan yazımları ile biraz eziliyor.

Oynanış muhteşem!
Oyunun tasarımı çok iyi.
Hikaye idare eder.
Animasyon ve oyun hataları insanı sinirlendirebiliyor gibi gibi...

Eğer Bilim Kurgu - Açık Dünya türünde bir oyun arıyorsanız MEA'yı ısrarla öneririm. Ancak 60 Dolar'dan mı? Pek sanmam...

- Puanlama -
Oynanış - 25 Üzerinden 24
Teknik Özellikler - 25 Üzerinden 18
Sanat Tasarımı - 25 Üzerinden 21
Hikaye - 25 Üzerinden 22

TOPLAM - 100 Üzerinden 85

... ve mutlu son ...