Yardım Minecraft Server Lag Ve Hatalar

Maxstiw81

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Öncelikle herkese iyi oyunlar dilerim.

Konuya gelicek olursak arkadaşlarımla multi oynamak için yaklaşık 2-3 aydır denemediğimiz şey kalmadı ama bir türlü server açamıyoruz.

Craftbukkit
Normal server vb. herşeyi denedik ama ya servera girmiyor yada girsekte bir süre sonra atıyor.
En son bu gün craftbukkit denedik ama aşırı lag vardı.
Bunun sebebi nedir acaba?

Ayrıca soranlar olursa denetim masasından güvenlik duvarına kadar yapmadıgımız ayar kalmadı fakat yinede bir çözüm bulamadık.
İnternet hızı 7mb upload olmasına rağmen serverda aşırı şekilde lag oluyor.Speedtestte deneyin belki o kadar değildir diyenlee olursada onuda denedik server açık olmasına rağmen aşırı lag oluyo.
Kullandığımız bilgisayarlarda serverı acan arkadasın Rtx2060 16gb ram var bizdede en kötü 1050ti var.
Ram verin düzelir diyenler varsada 4gb dan 8gb a kadar servera ram verdik.Vede bunu yıllardır denediğim için konsoldan baktıgımda ne kadar vermış ne kadar free oldugunu görüyorum yani ondanda bi sıkıntı yok.
Vede servera girdiğimizde giren herkesin interneti bi anda yavaşlıyo discordda 70 60 olan pinglerimiz 300 600 700 gibi rakamlara cıkıyo.
Craftbukkit olduğu için Nolagg Clearlagg gibi pluginleride denedim.
Hamaci üzerindende denedim.Port açıp dene diyenler olursa hamaci üzerinden olmayan bir server porttan olmaz diye düşünüyorum.

Ayrıca Sürümüde java üzerinden oynuyoruz.
Orjinal olan minecraft hesaplarıda denedi olmadı yine aynı problemler sürüm düşürdük yine aynı.
Ama garip bir şekilde ben telefon internetinden paylaştığımda 4.5Gde gayet iyi oynanıyodu.
Ama arkadaşın internetinden yaptıgımızda asla olmuyo.
Vede işin en garip tarafı şu ben 0.5mb upload ile açtığımda serverda 2-3ms lag oluyo fakat arkadaş açtıgında deli dehşet oluyo.

Önerilerinizi bekliyorum.

mahmud118

Are you?
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
Hamachi driverlarından veya sunucularından olma ihtimali mevcut. Hamachi düşündüğün gibi kaliteli bir uygulama değil. Hamachi dışında bir yazılım ile denemenizi öneririm. Evolve-Player.me vardı sanırım türevi olarak. Eski Evolve yazılım iyiydi. Değişmiş sanırım biraz.
-Discord üzerindeki lag artışı Hamachi yüzünden olabilir.

Edit: Sunucu açarken VPS veya VDS dışında olabilecek en kaliteli yol, Port Forwarding'tir. Daha iyisi varsa düzeltin.

BeyzaBhçl

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
1
Açıkçası çok bir fikrim olduğundan değil. Sadece gözlem olarak söylemem gerekirse internet alt yapısı çok önemli çünkü (sizdeki başlat.bat neyse artık) başlat.bat açınca interneti aşırı derecede sömürüyor eğer ki alt yapınız iyi değilse sunucuda aşırı derece lag olma olasılığı fazla.

mahmud118

Are you?
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
Açıkçası çok bir fikrim olduğundan değil. Sadece gözlem olarak söylemem gerekirse internet alt yapısı çok önemli çünkü (sizdeki başlat.bat neyse artık) başlat.bat açınca interneti aşırı derecede sömürüyor eğer ki alt yapınız iyi değilse sunucuda aşırı derece lag olma olasılığı fazla.
Akıllarda soru işareti kalmaması adına mevzuyu bildiğim kadarıyla açayım.
Minecraft Sunucusunu başlattığınızda eğer sunucuda kimse yoksa, interneti nerdeyse hiç kullanmaz. Eğer internetinizi sömürüyorsa, kullandığınız pluginleri, "başlat.bat" dosyasının içeriğini kontrol edin.
@Maxstiw81 'in sıkıntısına gelirsek, sorunu interneti yüzünden değil. 7Mbps Upload hızına sahip bir arkadaşı sunucuyu açıyormuş. 7Mbps internet, arkadaş çevresi için açılan bir sunucuyu havada karada besleyebilir.

Maxstiw81

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Akıllarda soru işareti kalmaması adına mevzuyu bildiğim kadarıyla açayım.
Minecraft Sunucusunu başlattığınızda eğer sunucuda kimse yoksa, interneti nerdeyse hiç kullanmaz. Eğer internetinizi sömürüyorsa, kullandığınız pluginleri, "başlat.bat" dosyasının içeriğini kontrol edin.
@Maxstiw81 'in sıkıntısına gelirsek, sorunu interneti yüzünden değil. 7Mbps Upload hızına sahip bir arkadaşı sunucuyu açıyormuş. 7Mbps internet, arkadaş çevresi için açılan bir sunucuyu havada karada besleyebilir.
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. @BeyzaBhçl sorunusunada benim için cevapladığın içinde sağol.
Önerdiğin port açma muhabbetine gelirsek gün içinde denicem ve bu gün buraya cevap yazıcam.
Arkadaşım henüz gelmedi ondan dolayı.Ve bunun hakkında biraz araştırma yaptım ve bir forumda ıpv4 için artık portların bir işe yaramadığı ve ekstra programlardan yararlanmak gerektiği yazılmış ve program olarakta ngrok adlı bir program önerilmiş dün deneme amaçlı kendi bilgisayarımda kurdum(0.5mb upload) hamacili denediğimiz halde 2 kişiyi benim internetimde kaldırmasına rağmen dün pek işe yaramadı bu program.
Ayrıca Evolve-Player.me uygulamasınıda artık en son çare olarak indirmeyi planlıyorum.

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Sorun internet alakalıdır muhtemelen. Sabit IP'li dedicated veya VDS almalısınız. Bu hem sunucuyu 7/24 yapar, hem IP sabit olur, hem internet hızı 800mb/s down up kadar yükselir, hem de yüksek işlemci gücü sağlar.

TR'de ki standart ISP'lerin sunduğu standard paketler; kişisel kullanım için internet sağlar, onu da pek iyi yaptıkları söylenemez. Yıllardır ne IPv6 var ne de doğru düzgün bir internet altyapısı. Tüm bunlara ek olarak DPI (Deep Packet Inspection) ile site yavaşlatma, engelleme.. Her neyse bu konu ile alakasız, fazla girmeyeceğim o konulara.

Konuya dönecek olursak siz internete IPv4 CGNat havuzundan local routerınız ile giriyorsunuz. Routerlar (modemler) de bilgisayarlar gibi elektronik cihazlar, onlarında işlemcileri vesaire var; fakat bu işlemciler çok daha düşük hızda tabii ki. Siz internete erişmeden önce routera yani modeme erişiyorsunuz, router'da sizi isp'ye bağlıyor, oradan internete bağlanıyorsunuz.

Muhtemelen modem veya internet yeterince iyi değil veyahut bulunduğunuz cgnat havuzunun yoğunluğundan da alakalı olabilir. Rtx 2060'ınızın olması Minecraft için bir şey ifade etmiyor, Minecraft işlemci odaklı bir oyun; ki onda da tek çekirdek odaklı, özellikle yeni sürümler çok daha ağır, fakat yine de ben sizin yaşadığınız lagın internet gecikmesi ile alakalı olduğunu düşünüyorum, sunucuyu açan kişide de lag oluyor mu yoksa sadece diğer oyuncularda mı?

Ek olarak, CraftBukkit yerine Paper kullanmanız tavsiyem.

Sunucuyu başlatırken de benim başlatma kodlarımı kullanabilirsiniz:

Bunun dışında dediğim gibi dedicated veya VDS almalısınız, maalesef. Arkadaşlarınızla oynamak için bile bu gerekli, yoksa doğru düzgün oynamayazsınız. Lagdan geçilmez. Test sunucuları ve sadece kendiniz girip eklenti/skript vs. test edeceğiniz localhost sunucuları dışında kendi bilgisayarınızda sunucu açmanızı önermiyorum.

Realms'da deneyebilirsiniz VDS/dedicated'a alternatif olarak, sadece arkadaşlarınızla oynamak istiyorsanız Premium hesabınız var ise 1 aylık deneme de veriyordu diye hatırlıyorum fakat onda da lag sorunu olduğunu duymuştum, yine de denemeye değer.

Maxstiw81

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Sorun internet alakalıdır muhtemelen. Sabit IP'li dedicated veya VDS almalısınız. Bu hem sunucuyu 7/24 yapar, hem IP sabit olur, hem internet hızı 800mb/s down up kadar yükselir, hem de yüksek işlemci gücü sağlar.

TR'de ki standart ISP'lerin sunduğu standard paketler; kişisel kullanım için internet sağlar, onu da pek iyi yaptıkları söylenemez. Yıllardır ne IPv6 var ne de doğru düzgün bir internet altyapısı. Tüm bunlara ek olarak DPI (Deep Packet Inspection) ile site yavaşlatma, engelleme.. Her neyse bu konu ile alakasız, fazla girmeyeceğim o konulara.

Konuya dönecek olursak siz internete IPv4 CGNat havuzundan local routerınız ile giriyorsunuz. Routerlar (modemler) de bilgisayarlar gibi elektronik cihazlar, onlarında işlemcileri vesaire var; fakat bu işlemciler çok daha düşük hızda tabii ki. Siz internete erişmeden önce routera yani modeme erişiyorsunuz, router'da sizi isp'ye bağlıyor, oradan internete bağlanıyorsunuz.

Muhtemelen modem veya internet yeterince iyi değil veyahut bulunduğunuz cgnat havuzunun yoğunluğundan da alakalı olabilir. Rtx 2060'ınızın olması Minecraft için bir şey ifade etmiyor, Minecraft işlemci odaklı bir oyun; ki onda da tek çekirdek odaklı, özellikle yeni sürümler çok daha ağır, fakat yine de ben sizin yaşadığınız lagın internet gecikmesi ile alakalı olduğunu düşünüyorum, sunucuyu açan kişide de lag oluyor mu yoksa sadece diğer oyuncularda mı?

Ek olarak, CraftBukkit yerine Paper kullanmanız tavsiyem.

Sunucuyu başlatırken de benim başlatma kodlarımı kullanabilirsiniz:

Bunun dışında dediğim gibi dedicated veya VDS almalısınız, maalesef. Arkadaşlarınızla oynamak için bile bu gerekli, yoksa doğru düzgün oynamayazsınız. Lagdan geçilmez. Test sunucuları ve sadece kendiniz girip eklenti/skript vs. test edeceğiniz localhost sunucuları dışında kendi bilgisayarınızda sunucu açmanızı önermiyorum.

Realms'da deneyebilirsiniz VDS/dedicated'a alternatif olarak, sadece arkadaşlarınızla oynamak istiyorsanız Premium hesabınız var ise 1 aylık deneme de veriyordu diye hatırlıyorum fakat onda da lag sorunu olduğunu duymuştum, yine de denemeye değer.
Öncelikle çok teşekkür ederim yardımın için.
Yapmış olduğun .bat dosyası ile hamachi uzerinden bile olsa 0.5mb internetle bile 3 kişi arada takılmayla çalıştı fakat arkadaşımda açalım dediğimde start.bat açılıyo sunucu yükleniyor lütfen bekleyinde kalıyo yada kapanıp start.bat siliniyo.
Herhangi bir virüs programı yok ve defender kapalı ve yazdığın makalede herhangi buna benzer bir sorun görmedim ondan dolayı burdan yazmak istedim.
Şimdiden teşekkür ederim eline sağlık.