[Neden] #1 - Neden Bir Insan Başarılı Olamaz ?

Xeressa

Team Ronin
En iyi cevaplar
0
Bir aralar [Neden] ön etiketli konular açıp, bazı ilginç şeyleri tartışıyorduk. Bunu yeniden başlatmak istiyorum;
Konumuz, neden bir insan başarılı olamaz ?

Sebeplerini belirterek tartışalım, bana göre bir insanın başarılı olamamasını en büyük sebebi, hedefi olmamasıdır. Bunu size bir alıntıyla anlatmak istiyorum;

Bir gün maraton yapılacağı zaman, tüm koşucular yerlerini alır, sesle beraber koşmaya başlarlar. Kısa bir zaman sonra havadaki sis bastırır, diğer yarışçılar siz bastırdığı için yarışı bırakırlar, en öndeki koşucu da bir kaç metre koştuktan sonra bırakır... Sis biraz dağıldıktan sonra bakarlar ve hedef çizgisine aslında ne kadar yaklaştığını görürler. Röpörtaj sırasında birinci giden koşucuya sorulur, çok az kalmasına rağmen neden bıraktınız diye.. Koşucu ise, hedef çizgisini görseydi kesinlikle devam edeceğini söyler..

Bunun yüzücü olan versiyonu da vardır belki bazılarınız bilir, hikaye farklı olsa bile ortak fikir budur bana göre: Hedefsiz insan, rotasız gemi gibidir... Dolayısıyla hedefi olmayan insan başarılı olamaz.

Size göre bir insan başarısızsa neden başarısızdır ? Ne yaparsa ya da yapmazsa başarılı olabilir ?

Son düzenleme:

Tenekesaurus

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Başarısız olduğunu düşünüyordur çünkü.

Xeressa

Team Ronin
En iyi cevaplar
0
Başarısız olduğunu düşünüyordur çünkü.
Başarısız ise kime göre neye göre başarısız ? Eğer kendini başarısız görüyorsa başarısız mıdır ? Yoksa başkalarının gözünde başarılı bir insansa bunu nasıl değerlendirirsin ?

Tenekesaurus

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Başarısız ise kime göre neye göre başarısız ? Eğer kendini başarısız görüyorsa başarısız mıdır ? Yoksa başkalarının gözünde başarılı bir insansa bunu nasıl değerlendirirsin ?

İşte ben de onu diyorum. Kendisi başarısız olduğunu düşünüyordur ya da düşündürttürülüyordur ama başardığı başka şeyler vardır. Ya da işin başında başarmak istediği şeyi başarmıştır. Kendisi tatmin olmamıştır. Fil iştahlıdır, mükemmeliyetçidir. Ehm. Tanıdık geldi lan nedense.

Epistomoloji

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
başarının sırrı çalışmak ve odaklanmaktır. zeki olmak her şeyde birinci yapmaz.

lSincapl

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Başarılı olmak, birinci olmak demek değildir bence. Zeki bir insan zaten başarının sırrını çözmüştür, haksız mıyım :p
Bende duruma göre zekiyim ama pek bir başarıya ulaşmadım yani haksızsın.

Xeressa

Team Ronin
En iyi cevaplar
0
Bende duruma göre zekiyim ama pek bir başarıya ulaşmadım yani haksızsın.
Kime göre neye göre zekisin, senden daha zekiler var, senden daha aptallar var.. Başarıya ulaşamadım diyorsun, ulaşamadığını nereden anladın ?

lSincapl

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Kime göre neye göre zekisin, senden daha zekiler var, senden daha aptallar var.. Başarıya ulaşamadım diyorsun, ulaşamadığını nereden anladın ?
Zeki olduğum için başarıya ulaşıp ulaşamadığımı anlayabiliyorum. Biraz uğraşırsan sen de anlayabilirsin o kadar zor değil.

Ruecard

Java Geliştiricisi
En iyi cevaplar
0
Bir insan başarılı olur çünkü beynini kullanır, gariptir ki hala beynini kullanmayı bilmeyen insanlar var. Eğer başarmak istiyorsanız çalışmak fasa fiso, beyninizi kullanmayı öğrenin ve bilgileri almanıza bakın. Zeka denilen şey muhtemelen beyninizin kapasitesi değil, sizin o beyinin ne kadarını ne amaçla kullandığınız. Şimdi size anlatmak isterdim beyninizi nasıl kullanırsınız fakat anlatılacak bir şey de değil, zeki birine nasıl zeki olduğunu sorarsanız muhtemelen o da doğuştan zeki olduğunu söyleyecektir ki doğru değildir. Geçmişinize baktığınızda, yaptığınız davranışlara ve şu anki an ile kıyaslayınca ne kadar farklı ve komik olduğunu fark ediyorasanız bu beyninizi biraz daha iyi kullanıyorsunuz demektir. Papağan beyni gibi küçük beyniniz yok ki durup tekrarlayasınız? Tabi beyin tek başına yeterli değil. Azim, irade, istek gibi faktörlerde rol oynar başarıda. Siz eğer başarılı olmak istemiyorsanız olamazsınız, fakat başarılı olmak istemek bile eğer ki zekanıza güveniyorsanız ve kaybedecek şeyleri de göz önünde bulundurduysanız yeterlidir başarılı olmaya. Unutmamak gerek ki fedakarlık olmadan başarı imkansızdır, iyi forumlar.

Nano_Sensei

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Okulda zeki olmak ile sosyal anlamda zeki olmak farklıdır. Başarıya ulaşma kavramı da bence göreceli bir durumdur. Örneğin bazı insanlar 30-40 aldığında başarılı olduğunu düşünür, bazıları 99 aldığında bile başarısız olduğunu düşünür. Başarı için kesin bir görüş bence olmamalı açıkçası.