Oyun geliştirme program tavsiyesi

baron58

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Merhaba arkadaşlar forumda henüz yeniyim Benim sorum şu şekilde mobil oyun yani android için oyun yapmak istiyorum ama hangi programı kullanacağımı bir türlü seçemedim. Önerileriniz nelerdir.

TripleU

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Unity kullanabilirsin. 3D GameStudio var ama kullanmadım onu nasıldır bilmem. android studio ile de yapılabiliyor galiba ama ana odağı oyunlar için olmadığı için oyunlarda kullanıldığında pek görmedim. Kişisel önerim unity yani

poturtek

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
ue4 öğren 1-2 bişi yap sonra iş başvurusu yap bi işe gir kendini geliştir ve yurt dışında bir şeyler kovala :)

TripleU

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
grafik ile ön plana çıkacak bir oyun yapılmayacak ise ue4 ile başlanmasını tavsiye etmiyorum. Hem eğer ikisi de bilinmiyor ise unitynin kullandığı c# dili ue4'ün kullandığı c++ a göre daha kolay öğrenilebilir bir dildir. Birde hangi ülkeden yazıyorsunuz acaba bir kaç soru sormak isterim.
Edit: Kendisi yapmadan millete akıl verenlerden galiba

Son düzenleme:

TripleU

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Şöyle bir kaynak buldum ama 5 farklı program var sice hangisi daha iyi
eğer kodlar ile uğraşmak istemiyorsan constructer ve game maker studiosu kullanabilirsin ama kod yazmanın verdiği özgürlüğü verebilir mi bilmiyorum daha önce bu iki uygulamayı duydum ama kullanmadım

EfeOyunda

EfeOyunda YouTube
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Oyun yapmadan önce udemy gibi platformlardan ders almayı ihmal etmeyiniz.

Pufund

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
1
Güzel bir cevap bulamadım ben açıklayayım. Bu sorunun cevabı kesinlikle nasıl bir oyun yapacağında. Eğer kodlama bilgine güveniyorsan ve c++ biliyorsan (En az 3 yıl deneyim) şu an piyasada bulunan sprite renderlama olsun ses olsun grafikler olsun bunları barındıran libler var. Bu libleri kullanarak her şeyini kendin geliştireceğin bir oyun yapabilirsin. Ancak tabii ne kadar kodlama kısmında bu libler sana özgürlük verse bile 0 dan bu şekilde oyun yapmak en az 7 yılını alacaktır. Eğer diyorsan ben daha yeniyim kodlama bilgim yok ki böyle bir konu açtıysan böyle olduğunu düşünüyorum sana 2 seçenek sunacağım. Eğer oyununun grafikleri güzel olması ve oynanış açısından da kendine has mekanikleri olması gerektiğini düşünüyorsan unreal engine 4 seçmelisin. Dil olarak c++ kullanıyor ve öğrenmesi zor bir dildir. Ama oyunumun mekanikleri ve grafikleri önemli değil genel tasarıma odaklanıp ve oynanış tarzına odaklanmak istiyorum diyorsan burada unity kullanmalısın. Core olarak c++ çalıştırsa da sana kodlama yapman için c#desteği sunuyor. c++ ve objective c'ye göre daha kolay ve yeni başlayanlar daha iyi. Diğer programlara bakmanı önermem fazla bilgim olmasa bile ileride geliştirdiğin oyun bitince bir yerde çalışmak istersen unity ve unreal kullanan stüdyolar daha fazla olduğu için iş imkanı kısmında zorlanırsın. Başarılar

süper123456789

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Sana önerim Game Maker Studio veya Unity ikisi de çok kolay programlar ve internet üzerinde bir sürü eğitim videoları var.
UE4 kullanmanı asla önermiyorum.
7 yıl süreceği konusuna inanmıyorum, hırslı bir şekilde günde 5-6 saat uğraşırsan 1 yıl sürmeden basit bir oyun yapabilirsin.
20-30 saat oynanış süreli bir oyun düşünüyorsan 7 yıl sürebilir o doğru :D

Pufund

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
1
Sana önerim Game Maker Studio veya Unity ikisi de çok kolay programlar ve internet üzerinde bir sürü eğitim videoları var.
UE4 kullanmanı asla önermiyorum.
7 yıl süreceği konusuna inanmıyorum, hırslı bir şekilde günde 5-6 saat uğraşırsan 1 yıl sürmeden basit bir oyun yapabilirsin.
20-30 saat oynanış süreli bir oyun düşünüyorsan 7 yıl sürebilir o doğru :D
SDL veya opengl kullanmayıp unity ile oyun yapıp aa çok kolaymış diyorsan tabii ki de 7 yıl sürmez. Benim yazdığımı bir daha okursan yıllarca sürecek dediğim şeyin 0 dan bir oyun ve oyun motorunu bu libleri kullanarak oluşturmak olduğunu anlayabilirsin. Unity ve Unreal Engine daha kısa sürecektir ama aynı özgürlüğü vermeyecektir. İyi forumlar

süper123456789

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
SDL veya opengl kullanmayıp unity ile oyun yapıp aa çok kolaymış diyorsan tabii ki de 7 yıl sürmez. Benim yazdığımı bir daha okursan yıllarca sürecek dediğim şeyin 0 dan bir oyun ve oyun motorunu bu libleri kullanarak oluşturmak olduğunu anlayabilirsin. Unity ve Unreal Engine daha kısa sürecektir ama aynı özgürlüğü vermeyecektir. İyi forumlar
7 yıl sürmez düşüncen boş.

Pufund

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
1
7 yıl sürmez düşüncen boş.
Hiç deneyiminin olmadığını gayet güzel belli ediyorsun ama ilk önce araştırsan sana anlatmak zorunda kalmam. C diye bir dilin olduğunu bilip bilmediğinden şüpheliyim ama eğer biliyorsan kendin de deneyebilirsin. Araştırma yapmıştım zamanında o yüzden böyle söylüyorum yoksa bilmeden senin gibi atmak kolay

Plat1331

Yeni Doğmuş
En iyi cevaplar
0
Öncelikle Merhaba dostum, yeni başlayacaksan Unreal Engine pek önermem. Çünkü her adımının ardından save alman gerekli. Bende ilk başta Unreal Engine ile oyun yapmaya çalıştım ve ikide bir donup çöktüğünden dolayı vazgeçip Unity'e geçtim. tabii ki bunlar benim tecrübelerim, istediğinle başlayabilirsin. Birde sadece oyun motoru ile iş bitmiyor teknik terimlerden bahsedip kafanı karıştırmayacağım. 2 boyutlu oyunlar yapacak isen Photoshop gibi programlarda Pixel art yapman gerekli, 3 boyutlu bir oyun yapmak istiyorsan Blender vb. gibi programlar kullanman gerek.Birde yaptığın oyunu paylaşma niyetindeysen biraz parada vermen gerekli :D ama ben profesyonel olarak değilde eğitim veya hobi amaçlı kullanacağım diyorsan senin için hazır modeller var. Bu iki programıda ingilizcen iyiyse(büyük ihtimal bu işe giriyorsan iyidir değilse oyun yapmayı bırakıp ingilizce öğren)ingilizce kanallar var tutorialları detaylı ve anlaşılır (Mesela Brackeys)Benim diyeceklerim bu kadar dostum umarım amacını gerçekleştirirsin iyi günler. :D
Edit:Tabi birde dillerin zorluğu ve kolaylığı var ben ilk başta c++ öğrendim diye unreal engine ile başladım :D c# daha kolay