Poşet Yasası Hakkında | Tartışma Konusu

xXDavcerXx

damnant quod non intelligunt.
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Selamlar;

En basitinden sebzeler bile 200%'e yakın, normal bir alış-verişte aldığın 250-300 liralık toplam ürünün 400-500 liraya fırlaması gibi durumlar varken 25Kr'lik bir poşetin bu kadar gündem olması bir hayli saçma. Hadi diyelim ki ücretli verdiniz; 25Kr gibi ücret alıp üstüne kendi reklamlarını yaptırıyorlar. Bizim reklam için para almamız gerekirken, firmalar hem kendi reklamlarını üstüne ücret alıp yaptırıyor. Madem ki bir işe kalkıştınız; bu poşetler üstünde ki yazıların da kalkması gerekli. Diyecekler olacaktır elbet; asgari ücrete de zam geldi ama diye. Evet geldi, ama bu kadar vahim bir ekonomik durum varken, asgari ücrete yapılan bu zam belki de direk gidiyor bile..

@Enderiatus adlı arkadaşın "gündem olması bir hayli saçma" lafına sonuna kadar katılıyorum ve verdiği gerekçelere bir kaç yeni madde eklemek istiyorum.

Bu söyleyeceklerimi çocukluğundan beri "çevreyi korumalıyız" olgusu ile büyümüş, hayatının her anında çevreci bir insan olarak söylüyorum. Bunların yanı sıra, bu söyleyeceklerimi katıldığı birçok MUN'de (nedir bilmeyenler, bknz: MUN) 3-4 gün 8-9 saat durmadan çevre kirliliği ve tassarrufu arttırmak sorunlarını tartışmış ve yarı italyan biri olarak söylüyorum.
Avrupa ülkelerinde kaç yıldır süregelen, klasik ve hiç gündelik hayatta tartışılmayan (diğer bir deyişle: gündeme gelmeyen) bir husus bu poşet parası. Yani açıkçası İtalya'nın bir sokağında bir arkadaşımla yürürken "Ya Francesco geçen marketteydim. Bir poşet istedim kasiyer benden 0.15€ daha fazla aldı. Poşete zam gelmiş hayırdır olm ne bu iş ?!" demedim bu zamana kadar. Markete gittiğimde "Voglio una borsa per favore." (çev. "Bir poşet istiyorum lütfen") diyorum ve fişime bir poşet parası ekleniyor. Türkiyede bu yasa yokken de İtalyadaki poşet parası sistemini yadırgamadım, hala yadırgamıyorum. Arkadaş, hayır cebinden çıkan 25 kuruşun hesabını "hey höy ben 25 kuruş vermem bir poşete nasıl yasa bu ???!!1!1!" şeklinde yapan insan, o "25 kuruş"u vermeyerek aldığı 2-3 poşeti yere atınca o poşetin çözünene kadar yaratacağı çevre sorunlarının neden hesabını yapmıyor ? O poşetin yaratılırken bile bir katkı payının olduğu "Genel Çevre Problemleri" insanlar tarafından tartışılması gereksiz bir konu ama cepten çıkan 25 kuruş şu anda tartışılmalı değil mi ?
O 25 kuruş ile devlete, marketçiye veya başka birine verdiğiniz vergide değilim ben hayır. Türkiyede çevremdeki insanlara baktığım zaman hepsinin elinde birden bir bez poşet olmaya başlamasına bakıyorum ben. Eh, "Ben bez poşet ile market arabası kullanırken yanınızdan geçiyordum böyle (bknz: Bööööyle bakmak) bakıyordunuz " diyesim geliyor ama diyemiyorum tabii ki orası ayrı :p
Yani anlayacağınız, ortada tartışılması gereken bir konu göremiyorum. Markete gidip kıyın ne kadarsa bez poşetler, 2-3 bez poşet alın, çantanıza koyun, öyle gidin markete çok vermek istemiyorsanız 25 kuruş. Ki bence bakılması gereken 25 kuruşun cepten çıkması değil, kaç kişide poşet kullanımını azalttığıdır. Üzerine konuşmamızın, tartışmamızın daha mantıklı olduğu konular var ey dostlar. Bu bir gündem olmaktan çıkmalı, bir rutin haline gelmeli.
Düşüncelerimi ifade ederken bir yanlış yaptıysam affola.

- İyi forumlar.

EDIT: İmla.

bayoreo

the lord of oreos
En iyi cevaplar
11
Ruh hali
Selamlar;

@Enderiatus adlı arkadaşın "gündem olması bir hayli saçma" lafına sonuna kadar katılıyorum ve verdiği gerekçelere bir kaç yeni madde eklemek istiyorum.

Bu söyleyeceklerimi çocukluğundan beri "çevreyi korumalıyız" olgusu ile büyümüş, hayatının her anında çevreci bir insan olarak söylüyorum. Bunların yanı sıra, bu söyleyeceklerimi katıldığı birçok MUN'de (nedir bilmeyenler, bknz: MUN) 3-4 gün 8-9 saat durmadan çevre kirliliği ve tassarrufu arttırmak sorunlarını tartışmış ve yarı italyan biri olarak söylüyorum.
Avrupa ülkelerinde kaç yıldır süregelen, klasik ve hiç gündelik hayatta tartışılmayan (diğer bir deyişle: gündeme gelmeyen) bir husus bu poşet parası. Yani açıkçası İtalya'nın bir sokağında bir arkadaşımla yürürken "Ya Francesco geçen marketteydim. Bir poşet istedim kasiyer benden 0.15€ daha fazla aldı. Poşete zam gelmiş hayırdır olm ne bu iş ?!" demedim bu zamana kadar. Markete gittiğimde "Voglio una borsa per favore." (çev. "Bir poşet istiyorum lütfen") diyorum ve fişime bir poşet parası ekleniyor. Türkiyede bu yasa yokken de İtalyadaki poşet parası sistemini yadırgamadım, hala yadırgamıyorum. Arkadaş, hayır cebinden çıkan 25 kuruşun hesabını "hey höy ben 25 kuruş vermem bir poşete nasıl yasa bu ???!!1!1!" şeklinde yapan insan, o "25 kuruş"u vermeyerek aldığı 2-3 poşeti yere atınca o poşetin çözünene kadar yaratacağı çevre sorunlarının neden hesabını yapmıyor. O poşetin yaratılırken bile bir katkı payının olduğu "Genel Çevre Problemleri" insanlar tarafından tartışılması gereksiz bir konu ama cepten çıkan 25 kuruş şu anda tartışılmalı değil mi ?
O 25 kuruş ile devlete, marketçiye veya başka birine verdiğiniz vergiye bakmıyorum ben arkadaş. Türkiyede çevremdeki insanlara bakıyorum, hepsinin elinde birden bir bez poşet olmaya başlamış. Eh, "Ben bez poşet ile market arabası kullanırken yanınızdan geçiyordum böyle (bknz: Bööööyle bakmak) bakıyordunuz andavallar !" diyesim geliyor ama diyemiyorum tabii ki orası ayrı :p
Yani anlayacağınız, ortada tartışılması gereken bir konu göremiyorum. Markete gidip kıyın ne kadarsa bez poşetler, 2-3 bez poşet alın, çantanıza koyun, öyle gidin markete çok vermek istemiyorsanız 25 kuruş. Ki bence bakılması gereken 25 kuruşun cepten çıkması değil, kaç kişide poşet kullanımını azalttığıdır. Üzerine konuşmamızın, tartışmamızın daha mantıklı olduğu konular var ey dostlar. Bu bir gündem olmaktan çıkmalı, bir rutin haline gelmeli.
Düşüncelerimi ifade ederken bir yanlış yaptıysam affola.

- İyi forumlar.
Sonuna kadar katılıyorum :1:

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Bana destek veren herkese teşekkürler! Konu hala açık.

EmirReizTR

Yalçın Gülçin hepsi de öldü.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güzel oldu bence, artık marketten poşet alırken bir kez daha düşünürsünüz. :)

(Ben zaten poşeti el ile taşınamayacak kadar büyük veya fazla ürünler için kullanıyorum. Eskimeyen poşetleri kullanıyorum. Eskiyen poşetleri ise çatıya koyuyorum. :D Zaten marketlerden ücretli olarak almıyorum, doğada çözünen poşetleri 1-2 paket alıyorum, bitince tekrar.)

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bunlar fuzuli uygulamalar. İnsanları bilinçlendirmezsen, küçük yaşlardan gerekli eğitimi, doğa, hayvan ve insan sevgisini aşılamazsan poşeti 1 lira da yapsan 10 lira da yapsan o kimse etrafı kirletmeye devam edecektir. Ha bu arada, yol-köprü-otoban üçlemesinden biri yapılırken ağaçların kesilmesine göz yumuluyorsa, sürekli bir yerlerde orman yangını çıkıyor ve ne hikmetse yangınlardan sonra oralarda imar çalışması başlatılıyor ve bunun önüne geçilmiyorsa, kusura bakmayın ama kimse bana doğayı korumak için böyle bir adım atıldığından bahsetmesin. Hele ki Gazi Ata'mızın bize çok büyük bir mirası olan Atatürk Orman Çiftliği'ni koruyamıyorlarsa sakın kimse bana doğa sevgisinden bahsetmesin. Ben bunda bir art niyet ararım ve "Doğayı Korumak İçin" şeklinde bir söylemi kılıf olarak görürüm. Doğayı korumak poşetle olmaz. Evvela düzgün bir eğitim ve bilinç gerekir. Doğayı korumak insan olmanın en temel şartıdır.

Yani kısacası arkadaşlar, değerli yurttaşlarım, poşet yasasının uygulandığı insanlar yerlere tükürüyor, sigara içip izmaritini yerlere atıyor, efendime söyleyeyim yerlere ambalaj kağıdı vs atıyorsa hiç kusura bakmasın bu iş yürümez.

Böyle bir uygulama yapılacağına halktan plastik poşetleri kilo bazında ücret vererek alsalardı, (bir ara yapmışlardı şu an devam ediyor mu bilmiyorum) atık yağlar için makineler yapılmıştı onun gibi makinelere atılsaydı o poşetler ve düzgün bir politikayla bunlar geri dönüştürülseydi, hem ülkeye, hem çevreye, hem de insana daha yararlı olacaktı diye düşünüyorum şahsen.

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Uzun mesajlarınız için teşekkürler! Konu güncel. 50. mesaj hayırlı olsun!

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
bir insan 25 kuruş ödemekten aciz olmamalı arkadaş!

Yarın öbür gün buna da zam gelir merak etmeyin, yakındır. 25 kuruş olayı da en küçük poşetti sanırım bu arada, üzerindeki reklamlar da hediyeleri :D

diğer şeyler neden bu kadar gündem olmuyor onlara neden tepki göstermiyorsunuz??

Kim tepki göstermiyor nerede? Şahsen ben kendimce tepki gösteriyorum, fakat biraz haklısınız, insanlar topluma yavaş yavaş uyutularak verilen zamları vesaire tepkili olarak karşılamıyor fakat bir anda bu şekilde değişen ve haberlere vesaire çıkıp gündeme düşen uygulamalara tepki gösteriyor. Bu her olayda böyle.

İşinize gelince avrupa, işinize gelmeyince batı özentisi vatan hainleri, bizim kültürümüzü yok etmeye çalışıyorsunuz! Yep.

Özellikle belirtmek isterim ki buradaki sorun poşetin ücretli olması değil, poşet üzerinden "doğayı koruyoruz" mesajı verilmeye çalışılıp - oradan oy falan - yine vatandaşa ücret kitlenip paranın devlete gitmesidir.

Poşet zaten aldığınız ürünlere karşın - ücretsiz iken - verilirdi. Kimse çıkıpta ücretsizken 3 - 5 tane alınıyordu yere atılıyordu demesin. 3 -5 tane alınıyor ise burada 3 - 5 tane alan arkadaşın suçu olduğu gibi 3 - 5 tane veren kasiyerde / esnafta da suç vardır. Ufak bir şey alıp veya ucuz bir şey alıp poşet istediğin de de verilmezdi bu arada.

Doğa kurtarıldı. Respect +

25 kuruşa mı takılıyorsunuz ödeyin geçin diyenler doğanın kurtarılmasını bir poşete bağlıyor. doğayı korumanın daha iyi yolları var emin olabilirsiniz.. ekonomik problem var beyler yol yapamıyoruz nasıl çözeriz? poşeti ücretli yapalım oradan hem vergi kazanalım hem doğayı koruyoruz diye oy alalım. kabul edildi aferin iyi iş çıkardın. #enflasyonlamücadele adı altından da duygu sömürüsü yaptık mı tamam :D

İnfumia

Software And Design
En iyi cevaplar
5
Ruh hali
Bu konu bence baştan aşağı düzmece ve rezalet.
Marketlere hem 25 KR poşet parası ödüyoruz hemde poşetlerinin üzerindeki reklamını yapıyoruz.
Bunu geçtim İTÜ ve yurtdışında plastik şişeye karşılık size akbil veya ücret veriyor. Böyle bir sistem getirilebilirdi madem poşetlerin az kullanılması için. Resmen algı operasyonu ve devletin vatandaştan nasıl para alabilirim tipi görüşüdür bence.
Gereksiz ve para uğruna yapılmış saçma bir uygulamadır.
Ona kalırsak artık insanları 0.99 KR luk bir çikolatadaki 1 TL verip 1 kuruşu almak zorunda bırakan bir uygulamadır. Fakat 1 KR'u veren market yok ama poşet parasını almayan market yok :)

Astor

Titanik
.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Poşet yasası bir saçmalıktan başka bir şey değil, kesinlikle. Bir poşetin çevreyi kirletmemesini önlemek için insanları fakirleştirmek bir çözüm olamaz. Devletin insanları bilinçlendirmek yerine öncelikle kendisi bilinçlenmeli. Buna örnek olarak ağaçları verebiliriz. Ağaçların o kadar kesilmesinin doğayı kirletmediğini mi sanıyorlar yoksa şehirleşmenin, beton dökmenin, hayvanları boşuna avlamanın doğayı kirletmek olduğunu düşünmüyorlar mı ? Evet evet, işte bu. Bu yüzden bu uygulama çok saçma. Öncelikle devletin kendini geliştirmesi gerekiyor, sonra insanlar fakir kalmasın.

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Okuyorum. 70 yorum olunca bütün yorum oranlarını sizlerle paylaşacağım. Uzun yazılarınızdan ve konuyu güncel tuttuğunuzdan dolayı sizlere teşekkürlerimi sunarım.

Bu yasa bana hala saçma geliyor. Yazdıklarınızı okuyorum.

EmirReizTR

En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Poşet zaten aldığınız ürünlere karşın - ücretsiz iken - verilirdi. Kimse çıkıpta ücretsizken 3 - 5 tane alınıyordu yere atılıyordu demesin. 3 -5 tane alınıyor ise burada 3 - 5 tane alan arkadaşın suçu olduğu gibi 3 - 5 tane veren kasiyerde / esnafta da suç vardır. Ufak bir şey alıp veya ucuz bir şey alıp poşet istediğin de de verilmezdi bu arada.
Zaten market ücretli yapmaz müşteriler kaçar diye, görmüyor musun herkes konuşuyor poşet meselesini. İşte bu yüzden devlet bu yasayı çıkardı. Ayrıca bu yasa TBMM'de oylandı.
doğayı korumanın daha iyi yolları var emin olabilirsiniz.
Bir fikrin varsa dilekçe verebilirsin.

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Zaten market ücretli yapmaz müşteriler kaçar diye, görmüyor musun herkes konuşuyor poşet meselesini. İşte bu yüzden devlet bu yasayı çıkardı. Ayrıca bu yasa TBMM'de oylandı.

Bir fikrin varsa dilekçe verebilirsin.

Onaylanması benim fikrimi değiştirmiyor. Dilekçe ile doğayı kurtarabileceğimi bilmiyordum yahu sağ ol. Hemen gidip yazmaya başlayayım :D

EmirReizTR

En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Onaylanması benim fikrimi değiştirmiyor. Dilekçe ile doğayı kurtarabileceğimi bilmiyordum yahu sağ ol. Hemen gidip yazmaya başlayayım :D
En azından bir deneseydin, ön yargı iyi bir şey değil sen de biliyorsun. Ayrıca 15 gün içinde cevap gelmezse şikayet edebilirsin.

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Konu Güncel! Yetkililer için not: konuda yıl sonuna kadar kilitlenmemesini istemiştim.