Roleplay Forum Oyunu

Fatih the Wizard

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Forum oyunlarını aşıp direk olarak 'oyun forumu' haline, yani tek başına bir forum kadar yer kaplayacak hale gelmesi mümkün bir proje var elimde. Forum oyunları kısmına yazıyorum çünkü dediğim gibi öyle sayılır. Henüz oyunu başlatmayacağım ve oyun hakkındaki her şeyi anlatmayacağım çünkü her şey hazır değil. Ama yine de ne olduğunu kafanızda şekillendirebilecek kadar şey bileceksiniz eğer konunun tamamını okursanız.

İlk önce size haritamızı göstereyim. Haritanın tam hali değil bu, yani içindeki bazı yerlerin çıkarılmış hali (kale, dungeon vs).;

Tüm dünya da bununla ibaret değil, ama uzun süre oyunun döneceği dünya burası olacak. Harita, kuru boya kalemlerle el çizimi yapılıp daha sonrasında cs6 fotoşop programı kullanılarak bilgisayarda renklerin tekrar canlandırılmasıyla bizim tarafımızdan oluşturulmuştur.

Dünyanın bu kısmının adı Oak Shores, yani oyun ilk fazda Oak Shores'da geçecek. Öncelikle bunu belirteyim. B.S.S 112 diye belirtilen tarih, haritanın temel alınarak çizildiği tarihi belli ediyor. Zaman dilimi B.S.S ve B.S.Ö (Binyıl Savaşlarından Sonra ve Binyıl Savaşlarından Önce) olarak ikiye bölünmüş bulunmakta. Binyıl Savaşları, gerçek dünya ile benzetecek olursanız olası bir Üçüncü Dünya Savaşı'nın doğuracağı sonuçlara, orta dünyanın fantastik sınırları içerisinde yakın sonuçlar doğurmuş, oyun içindeki olay örgülerinden bir tanesidir. Savaş veya hikaye hakkında çok şey bahsetmeyeceğim. Çünkü bahsedersem fazla uzun bir yazı olur. Her şey zamanı gelince.

Oyun, şu an forumda dönen Harita Oyunu gibi oyunlardan farklı olarak, stratejiden daha çok RP ağırlıklı bir oyun. Şimdi oyunla ilgili birkaç mekaniği ve bu mekaniklerin nasıl işleyeceğini 'alpha' sayılır halindeyken anlatayım.

Stratejiden çok RP ağırlıklı olduğu için herkes ülke yönetmekten ziyade, bir karakteri yönetecek. Karakter belli mekaniklere dayanarak oluşturulacak. Yani, her oyuncu kendi karakterini yaratacak evet, her şeyini kendi yapacak ama herkes gidip kral ya da en güçlü gibi absürt özelliklere sahip önemli kişilikleri seçemeyecek. Elbette dünyadaki her kalenin bir yönetene ihtiyacı var ama sadece bir yönetene ihtiyacı var. Bundan kastım, 5 kişi gelip A kalesine kral olarak karakter açamayacak ve kral gibi önemli karakterleri açabilecek insanlar bazı RP testlerine tabi tutulup sonuçlarına göre o rolü oynayabilecekler. Alınmayan roller, yöneticiler ve oyunun moderatörleri tarafından yönetilecek. Yani bir gardiyan hikayenize bir şekilde dahil olmuşsa, o gardiyanın rolünü oynayan kimse yoksa onu moderatör veya yönetici oynatacak sizin için. Ve bu iş için oyunu hayata geçirirsem görevlendireceğim kişilerin aktif kişiler olacağına emin olabilirsiniz. Yani oyun işleyişinde bir yavaşlık olmayacak.

Karakter açarken sıradan da olmayacaksınız tabi. Kral olamıyorsunuz diye sıra dışı olamayacak değilsiniz. Karakter yaratma bölümünde karakterinizi belli kriterlere göre tanımlayacaksınız. Örnek olarak ben 1 tane yaratayım;

Resim:

(Resmi örnek verdiğim için internetten random buldum.)

İsim: Eadric Pearl

Irk: Human

Yaşadığı Yer: A Kalesi

Biyografi: Annesi onu doğururken hayatını kaybetmiş. Bu nedenle babası onu annesinin ölümünden dolayı suçlu tutarak çocukluğu boyunca ona adil davranmamış. Sert bir çocukluk dönemi geçiren Eadric daha 9 yaşındayken, babası general Earl krala yapılan bir suikastte kralı korumaya çalışırken hayatını kaybetmiş. Eadric ve abisi Thaldir, babasının onurlu ölümü sayesinde kralın onlara kalede verdiği bir odaya alınmışlar ve orada yaşamlarını devam ettirmişler. Burada hem literatürel, hem de savaşmak için eğitim görmüşler. Eadric 18 yaşına geldiğinde kral vefat etmiş ve yeni kral Eadric'i ve abisini kaleden kovmuş. Ama o sürede Eadric literatürel eğitimden çok bir şey kapamasa da kılıçta iyice ustalaşmış ve artık avcılık yaparak geçimini sağlayabilecek kadar iyi bir hale gelmiş. Abisi Thaldir ise buna zıt olarak bilginin peşinden koşup, Eadric'in aksine birçok hastalığa şifa bulabilen harika bir doktor haline gelmiş. Ama ikisi arasında annelerinin ölümü yüzünden yaşanan gerilim olduğundan ötürü, ikisi de ayrı düşmüşler. Ve bu nedenle Eadric, kılıç yeteneğinin test edilmesiyle kalede gardiyan olarak göreve katılmış. Kısa sürede rütbe atlayıp yaşıtlarının önünde bir ilerleme kaydetmiş. Tek başına yaşam, Eadric'i yaşadığı bu geçmişten ötürü neredeyse hiç zorlamamış.

(Yetenekler ve özellikler kısmı biyografinizle uyuşursa, RP olarak avantajlı hale geçersiniz.)

Yetenek dağılımı: (Bu kısımda her karaktere, bazı özel ve üst görevleri olanlar dışında, toplam x miktarda yetenek puanı verilecek.)
Güç: A
Çeviklik: B
Zeka: C
Bilgelik: D
Dayanıklılık: E
(Yani A+B+C+D+E = x olacak kadar yetenek dağıtabileceksiniz.)

Özellik dağılımı: (Bu kısımda belli özellikler arasından sadece 3 tanesini seçip arttırabileceksiniz.)
Tek elli kısa kılıç, hafif zırh, avcılık.
(Yani bu tip işleri yaparken, sıradan olanlara karşı daha avantajlı olacaksınız.)

-

Ve daha birkaç şey daha eklenebilir.

-----------------------------------------------------------

Şimdi asıl soru, karakteri açtıktan sonra nasıl işler yürüyecek olacaktır. Onu Açıklayayım. Paylaştığım haritada henüz ekli olmayan yerler (han, kale, orman vs.), her biri için bir sayfa açılmış olacak. Karakter oluşturma kısmında dikkat ettiyseniz, yaşadığı yer seçeneği var. Buraya bu yerlerden birisini eklemek zorundayız. Karakterimiz o bölgede yaşamakta olacak yani. Ve RP yaparak bölge değiştirmedikçe dış bölgedeki olaylara karışamayacak. Her bölgenin sayfasında aynı zaman çizelgesine göre olaylar gelişecek. Her bölgedeki olay, o bölgenin içinde bir konu başlığında günlük olarak yazılacak. Oyuncular bu olayları takip etmeliler ki oyuna nasıl dahil olacakları hakkında bir fikirleri olsun.

Örneğin:

A Kalesi, Güncel Olaylar Konu Başlığı: Tarih B.S.S Yıl 122, 1. Ay, Gün 1: Kaleye, neyin peşinde olduğu belli olmayan bir grup maceracı geldi ve günlerdir handa birbirleri dışında kimseyle konuşmadan kalıyorlar. Hepsinin el bileğinde aynı işaret bulunmakta. Amaçlarının ne olduğu hakkında kimsenin bir bilgisi yok ama kötü bir şey olduğu belli. Bunun dışında kışla gardiyan alımını yeniden açtı bazı güvenlik önlemleri nedeniyle. Ama gardiiyanların maaşları azaldı. Kaledeki nadir elflerden biri olan, güzeller güzeli Loria, bir iş için adam arıyor ama işin ne olduğunu yalnız işi peşin kabul edene söyleyeceğini açıkça belirtmiş. Hava yağmurlu ve serin. Bu nedenle açık alanda çok durmamak gerek.

Şimdi oyuncular bu hikayeyi gördükten sonra o konudan çıkıp aynı kategoride yani A kalesinin kategorisinde bu olaylara hitaben bir konu açıyorlar. Örneğin;

Konu: Loria -- Yazan Eadric: *Loria'nın kapısına geldim. Kapıyı uzunca süredir tıklatıyorum, ama cevap yok.*

Bunu yazdıktan sonra eğer Loria'yı oynayan birisi varsa ona mesaj atıp konuya çağırabilir. Ya da direk olarak konuya etiketleyebilir. Aynı zamanda 1 tane de moderatör çağırmak zorunda. Eğer Loria'yı oynayan birisi yoksa, moderatör hem Loria'yı hem de dış dünyayı anlatarak oyunu yönetir. Eğer Loria'yı oynayan varsa moderatör sadece aralarındaki bazı etkileşimlerin sonuçlarını oyun mekaniğine ve bazı kurallara göre değerlendirip sonuçlar. (İki yıldız arasında yazan kısım karakterin yaptığı eylem, diğer kısımlar karakterin konuştuğu kısımdır.) Yani;

Loria: *Kapıda birinin olduğunu biliyordum ve muhtemelen iş için gelmişti ama etrafta kimsenin olmadığından emin olmadan açamazdım. Bu nedenle kapıyı açmam zaman aldı ama kapıyı açtım*

Eadric: İş için birini arıyormuşsunuz bayan, ben Eadric, namıdiğer sevilmeyen soylu.

Loria: *Aslında ilanı verme sebebim Eadric'i öldürmek ya da öldürtmekti. İlana direk olarak onun koşacağını biliyordum çünkü bana olan aşkını her fırsatta belli eden biriydi kendisi.* Buyrun içeri girin, çayımı için.

Eadric: Zevkle bayan, ama işinizin acelesi yok mu?

Loria: Yo hayır, lütfen önce çayımı için, bu sırada işi rahat ve ayrıntılı şekilde konuşuruz.

Eadric: Pekala. *İçeri girdim.*

Loria: *Eadric'in çayına onu bayıltması için Learoot otu koydum, çoğu kişide oldukça etkili olan bir ot. Bayıldıktan sonra onu öldürmek oldukça kolay olacak.*

Burada moderatör, Eadric'in otu anlayıp anlayamadığı ya da otun onu bayıltıp bayıltamadığı gibi bazı 2 oyuncunun da karar veremeyeceği şeyleri sonuçlandırmak için araya girer. Bu işlem, moderatörün DND oyunundaki zar sistemlerinden birini duruma göre tarafsız iki karakter için de kullanıp, buna karakterlerin dayanıklılık gibi yeteneklerini ve varsa eğer zehre karşı rezistans özelliklerini dahil eder. Yani eğer belli miktar bir özelliğe sahipse ve bu zehrin onu bayıltmaması için 20 köşeli zardan 15 atması gerekiyorsa, özellik bonusu +5 ise 10 atması yeterli bayılmaması için. Veya zehri sezme gibi özellikleri üstse aynı şey çayı içmeden zehirli olduğunu anlaması gibi sonuçlara yol açar. Ve moderatör bunu roleplay'e uygun bir dille şu şekilde oyunculara aktarır;

M: Eadric zehri sezme Gereken(13), atılan(9) Özellik bonusu +3, zehri sezemedi ve çayı yudumladı.

Bunun üzerine oyuncular bu olayı baz alarak RP yapıp oyuna devam etmektelerdir.

Eadric: *Çayı yudumladıktan sonra* Biraz başım ağrımaya başladı sanki. Hızlıca işi konuşalım artık hadi.

Loria: Ah dur, sana başın için bir bitki getireyim. *Amacı daha fazla zaman kazanmaktır Eadric olayı anlamadan.*

Her karakter sırayla oynar ve sonuçları moderatör yansıtır, yani konu içerisindeki zaman da o şekilde ilerler.

M: Eadric zehre dayanıklılık Gereken(14); atılan(15), Özellik bonusu +5, yani 20, full zar attı. Bu kritik demek, Eadric sadece zehirden kurtulmadı, üstüne çayın içerisinde zehir olduğunu anladı.

Buradan sonra oyuncular yine aynı şekilde oyunu oynamaya devam ederler ve moderatör yönetmeye devam eder.

-----------------------------------------------------------------------------------

Bu şekilde inventory'nizden savaşmanıza kadar her şeyi adil yürütecek sistemler bulunmakta aklımda. Oyunun bu anlattığım kısmını Early Access gibi düşünebilirsiniz. Tamamiyle yazı tabanlı, forum üzerinden oynanan bir oyun olacak. Biliyorum uzun yazdım sıktım sizi ama yapacak bir şey yok. Tam anlamanız için uzunca açıkladım. Dünya ve dünya içindeki her kale/han/vs.'nin haritası da ayrı ayrı bizim tarafımızdan çizilecek eğer proje beklenen ilgiyi görürse. Eğer görmezse sadece düşünmüş olup bırakacağım. Gereken ilgiyi görüp görmemesi için projeye tanıdığım süre 10 gün. Yani 17'sine kadar. Bunu anlamam için de bu konu başlığına düşüncelerinizi bildirin. Sorularınız varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım. İlgi yeterli olursa kısa sürede deneme için alımlar başlatabilirim.

Şimdiden teşekkürler. Ve eğer şundan bundan özenti diyecekseniz elbette vardır benzeri şeyler, demiyorum ben en iyisini yapıyorum diye. Harita şuradaki haritaya benzemiş yapacaksanız da haritayı ben çizmedim, çizim yapan birisi kuru boya kalemleri ile çizdi. Dediğim gibi ben sadece düzenledim fotoşop ile. Tamamiyle orijinal bir harita yani. Eğer proje devam ederse hepsi öyle olacak. Ve bu haritanın üstüne birçok mekan eklenecek. Bu mekanların çoğunun hikayeleri ve bölgeleri hazır. Sadece yerleştirilmeyi bekliyorlar. Oyunun denemesi için seçeceğim insanlar da katılımın yeterli olması durumunda yapacağım ufak bir formdaki cevaplarına göre alınacaklar. Yaş sınırı yok bu cevaplarda. Tek değer verdiğimiz roleplay.

Hadi eyvallah -Fatih the Wizard-.

Son düzenleme:

T00RuN

Daima Hedefe
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Açıkcası çok muhteşem bir konu hazırlamışsın , yazdıklarının hepsini büyük bir ilgiyle okudum ve her detayına inceliğine kadar girmişsin. Bekliyorum umarım klan,ticaret,köy gibi etmenler vardır.Kale olduğuna göre tabi ki ticaret ve köy olur ama klan yazısını ya ben göremedim yada yok , her neyse merakle bekliyorum.

Ek olarak buna bir 2d pikselli rpg oyunu yapsanız baya tutacağını düşünüyorum role-play haritanızda orjinal iyi şanslar.

Kovalski

Hayalet Avcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Çok uzun üşendim okumaya :/

Fatih the Wizard

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Açıkcası çok muhteşem bir konu hazırlamışsın , yazdıklarının hepsini büyük bir ilgiyle okudum ve her detayına inceliğine kadar girmişsin. Bekliyorum umarım klan,ticaret,köy gibi etmenler vardır.Kale olduğuna göre tabi ki ticaret ve köy olur ama klan yazısını ya ben göremedim yada yok , her neyse merakle bekliyorum.

Ek olarak buna bir 2d pikselli rpg oyunu yapsanız baya tutacağını düşünüyorum role-play haritanızda orjinal iyi şanslar.
Öncelikle olumlu yorumun için teşekkür ederim. Elbette aklımdakilerden bahsetmediğim birçok şey daha var bunlara klan sistemi de dahil. Yazıya hepsini dökmek istemedim. Dünya tamamiyle oyuncuların elinde olacağı için benim aklıma gelmeyecek şeyler de çıkabilir aynı zamanda. Biz sadece dünyadaki gelişen olayları ve bu olayların sonuçlarını yönlendireceğiz. Gerisi oyuncuların elinde.

T00RuN

Daima Hedefe
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Öncelikle olumlu yorumun için teşekkür ederim. Elbette aklımdakilerden bahsetmediğim birçok şey daha var bunlara klan sistemi de dahil. Yazıya hepsini dökmek istemedim. Dünya tamamiyle oyuncuların elinde olacağı için benim aklıma gelmeyecek şeyler de çıkabilir aynı zamanda. Biz sadece dünyadaki gelişen olayları ve bu olayların sonuçlarını yönlendireceğiz. Gerisi oyuncuların elinde.
Eh tabi ki oyuncuların yaptıkları etmenlerde gidişatını değiştirecektir dünyanın.

ShadowPlayer

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Katılmak isterim çok güzel olucak gibi görünüyor.Minecraftda yapamıyoz bari forumda RP yapak dimi :) (Bu türkçe öle mesaj yazma türkçesi.RP de daha güzel türkçe kullanacağım.)

SlayerR

Toss a coin to your Witcher
Genel Moderatör
En iyi cevaplar
15
Ruh hali
Konuyu çok beğendim dostum.Ancak forumda olması biraz saçma değil mi ?

Fatih the Wizard

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Konuyu çok beğendim dostum.Ancak forumda olması biraz saçma değil mi ?
Hocam sistem tek kişi tarafından yürütülürse saçma evet, tabi ki tek başıma yönetmeyeceğim. Ama yazı tabanı görüntünün bizi götüreceğinden çok daha ötede olacağından aslında daha mantıklı.

Dpelqpleq

2 + 2 = 5
En iyi cevaplar
0
Mesajı bastan sona kadar okudum sona geldiğimde oyunun ne olduğunu unuttum simdi bidaha okuyorum hgafsd

bluestorm02

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Böle bir sistemi Türkiyede yapamazsın küçük bir sistem yapsan bile tam olarak anlamıyorlar ve trollüyolar onun için bu çok zor.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fatih the Wizard

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Böle bir sistemi Türkiyede yapamazsın küçük bir sistem yapsan bile tam olarak anlamıyorlar ve trollüyolar onun için bu çok zor.

Aynı yorumu uzun süre öncesinde ben de yapardım evet ama Türkiye'deki oyuncu kitlesi baya büyüdü. Haliyle tam olarak anlamayanlar artmış olsa da anlayanlar da arttı. Dediğim gibi zaten deneme sürecine sokacağım önce oyunu.

ShadowPlayer

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0

Arkadaş haklı sayılır ama sen yinede dene lütfen zaten eğer fazla tutmazsa sadece bir fikir olarak kalacağını belirtmiş.

Bu arada forum oyunlarında post kasılabiliyormu? Kasılmıyorsa sorucağım herşeyi tek tek düşünüp tek tek yorum olarak yazıcağımda.