Ruh Var mıdır ?

Ruh var mıdır ?

• Evet vardır.

Kullanılan: 7 70.0%
  • Hayır yoktur.

Kullanılan: 3 30.0%

• Kullanılan toplam oy
    10

EnesFearless

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh yoksa Allah ta yoktur.
O zaman öldüğümüzde ....
wat
beyin yanıt vermeyi bıraktı. Hay yapacağın konuya ya beynim çalışmıyor sayende be reis ya :D
"Ruh yoksa Allah ta yoktur." diyorsun da Allah (c.c)'ü sen "Ruh" olarak mı düşünüyorsun?

DIO

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Öncelikle bilim zaten her şeye bir açıklık getiremez. Bazı şeyleri sorgulamak, bilimden daha değerlidir. Bu yüzden de felsefe vardır. Sorular cevaplardan daha önemlidir. Tüm hayatını bilime göre yaşıyorsan geçmiş olsun zaten. Bilimde "mutlak doğru" yoktur, her şey değişebilir. Newton'un yıllar önce kanıtladığı bir kanun bir gün değişebilir. Bu yüzden "ruh yoktur!" diyemezsin. "Ruh olmayabilir." diyebilirsin. Dünya'da hiçbir şey mutlak doğru olamaz. Çağımızın teknolojisi yeterli olamayabilir, kanıtlanmış olaylar bundan yüzyıl sonra yalanlanabilir. Bu çok normal bir durum.

Kendi fikrime gelecek olursam da ruha inanıyorum. Eğer ruh yoksa yüz yaşına gelmiş sağlıklı birini hayata döndürebilirdik, diye düşünüyorum.

Ayrıca konunu bazı kısımları senin fikrin bile değil gördüğüm kadarıyla. Kopyala+yapıştır.
Çok güzel açıklamışsın. Helal olsun. :1:

furkan3000

Obsidyen Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
62
Ruh hali
İnsanların konuşmayı en sevdiği konulardan biri ama konunun temel kelimelerine bile tam bir tanım koymadan yapmak fikir alışverişini önleyerek kendimizi geliştirip ufkumuzu açmak yerine zaman kaybından başka bir şey olmamasına sebep oluyor. Mesela ne bilimin alanının dışındadır? Mesela hayalet bilimin dışında mıdır desem, hepiniz evet öyle dersiniz. Şöyle bir düşünce deneyi tasarlayalım, eski bir köşkte diğer eski köşklerde olmayan olaylar oluyor eşyalar uçuyor vs. Bunu araştırmak için köşke gidiyoruz ve gerçek bir hayalet,beyazımsı şeffaf bir siluet, sonra ona çeşitli şeylerle etki ediyoruz ve anlıyoruz ki cisimlerin içinden geçebiliyor, uçabiliyor bir insanın tüm zihinsel işlevine sahip, demir ve tuz ile kendisine zarar verilebiliyor yani tam bir hayalet. Bu durumda hayalet hâlâ bilimin dışında mıdır? Tabi ki değildir çünkü gözlemleyebiliyor ve üzerinde deneyler yapabiliyoruz. Ki tüm atomaltı parçacıklar böyle bulundu, önce farklı bir durum gözlemliyoruz buna geçici bir ad verip sonra farklı durumlarla etki ederek veridiği tepkiler arasında bir örüntü/mantık bularak ve bir model geliştiriyoruz. Şimdi bir kişi öldüğünde pek çok işlevini bırakıyor, mantık olarak anlıyoruz o işlevleri geride kalan parçalar yapmıyor öyle olsaydı hâlâ yapması gerekirdi demek ki bir şey eksildi ve o şey kişinin hissetmesinden ve düşünmesinden sorumluydu ve ona bir ad veriyoruz "ruh/bilinç/can" henüz bir model oluşturamadık ama tecrübelerimizle bilyoruz ki yine de ortada bir şey var, o şey kuantum parçaları gibi sağ duyuya aykırı olabilir, kaynağını bilmeyebiliriz ama sırf bu yüzden metafizik/araştırılamaz/yok diyemeyiz.

MrAnilcaan_K

TurboMC Plugin paketi Hizmetleri
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
İleri ki zamanlar da demek istediniz sanırım.
Evet ileri ki zamanlar için kast ettim

Öncelikle bilim zaten her şeye bir açıklık getiremez. Bazı şeyleri sorgulamak, bilimden daha değerlidir. Bu yüzden de felsefe vardır. Sorular cevaplardan daha önemlidir. Tüm hayatını bilime göre yaşıyorsan geçmiş olsun zaten. Bilimde "mutlak doğru" yoktur, her şey değişebilir. Newton'un yıllar önce kanıtladığı bir kanun bir gün değişebilir. Bu yüzden "ruh yoktur!" diyemezsin. "Ruh olmayabilir." diyebilirsin. Dünya'da hiçbir şey mutlak doğru olamaz. Çağımızın teknolojisi yeterli olamayabilir, kanıtlanmış olaylar bundan yüzyıl sonra yalanlanabilir. Bu çok normal bir durum.

Kendi fikrime gelecek olursam da ruha inanıyorum. Eğer ruh yoksa yüz yaşına gelmiş sağlıklı birini hayata döndürebilirdik, diye düşünüyorum.

Ayrıca konunu bazı kısımları senin fikrin bile değil gördüğüm kadarıyla. Kopyala+yapıştır.
Kopyala yapıştır yapmadım araştırmalarımdan doğan sonuçları özet çıkarttım ve bazı sitelerdeki bilgileri de derleyerek yani oradan alıntı değilde oranında biraz faklı anlatımıyla anlatmaya çalıştım lakin içerisindeki bilgilerde tabii ki alıntı var

Erbatur

Gözlerimin içindeki ülkemsin sen benim.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bilim ve Fizik metafizik ile zaten ilgilenmez. Ruh da dini ve metafizik bir konu olduğu için bilimsel bir kanıtı olmasına da gerek yoktur. Bilime göre Tanrı'nın varlığı da ispatlanamamıştır fakat dünya üzerinde milyarlarca insan Tanrıya inanıyor ve dini/metafizik olarak da kanıtları sunuluyor. Ruh 'da aynen böyle işte, insanlar nezdin de kanıtı çok, bilimsel olarak yok. İlk yoruma da katılıyorum, mezarından bir kişi çıkartıp solunum cihazına ve ütopik olarak kalbinin de yeniden atmasını sağlasak insan geri mi gelecek?

MrAnilcaan_K

En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bilim ve Fizik metafizik ile zaten ilgilenmez. Ruh da dini ve metafizik bir konu olduğu için bilimsel bir kanıtı olmasına da gerek yoktur. Bilime göre Tanrı'nın varlığı da ispatlanamamıştır fakat dünya üzerinde milyarlarca insan Tanrıya inanıyor ve dini/metafizik olarak da kanıtları sunuluyor. Ruh 'da aynen böyle işte, insanlar nezdin de kanıtı çok, bilimsel olarak yok. İlk yoruma da katılıyorum, mezarından bir kişi çıkartıp solunum cihazına ve ütopik olarak kalbinin de yeniden atmasını sağlasak insan geri mi gelecek?
Konumuzda zaten bilimsel açıdan değerlendirdim dostum

_Alecks_

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
2
Ruh hali
"Ruh yoksa Allah ta yoktur." diyorsun da Allah (c.c)'ü sen "Ruh" olarak mı düşünüyorsun?
Ruhu yaratan ve bizim ruh olduğumuzu söyleyen deyilmi acaba?
Ruh yoksa ne çıkıcak bu vicuttan?
olmayan şey çıkarsa ne olcak?

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Secde Suresi - 9 ayetinde derki "Sonra ona düzgün bir şekil vermiş ve ruhundan ona üflemiş"

Bilim her zaman doğru değildir bunun en büyük kanıtı tarihtir. Bilimde bir bilgi bugün doğru yarın yalan olarak kabul edilebilir bundan dolayı henüz bir şeyin kanıtlanmamış olması onun tam olarak olmadığı anlamına da gelmez ve bilimde hiçbir zaman mutlak doğru yoktur. Tarih boyunca bilimin yetmediği yerlerde hep felsefe öne çıkmıştır bazı şeyleri anlamak için felsefeye bakabiliriz.

furkan3000

Obsidyen Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
62
Ruh hali
Secde Suresi - 9 ayetinde derki "Sonra ona düzgün bir şekil vermiş ve ruhundan ona üflemiş"

Bilim her zaman doğru değildir bunun en büyük kanıtı tarihtir. Bilimde bir bilgi bugün doğru yarın yalan olarak kabul edilebilir bundan dolayı henüz bir şeyin kanıtlanmamış olması onun tam olarak olmadığı anlamına da gelmez ve bilimde hiçbir zaman mutlak doğru yoktur. Tarih boyunca bilimin yetmediği yerlerde hep felsefe öne çıkmıştır bazı şeyleri anlamak için felsefeye bakabiliriz.
Bu dediğim ile konunun belki biraz dışına çıkacağız ama Kuran'da ruh ile farklı bir şeyin kastedildiği bizim kullandığımız anlamda ruh olarak nefs(kendi) kelimesinin kullanıldığı söyleniyor ve bizim kullandığımız anlamda tüü pis nefis anlamında bir kelime olmadığını iddia edenler var. Bana gayet mantıklı geldi çünkü ruh ve nefise ayrı anlamlar verip kullanınca bir sorun çıkmazken diğer türlü kullanımda bazı yerlerde ruh başka bir şey yerine, ruh nefis yerine, nefis ruh yerine kullanılması gibi bir durum ortaya çıkıyor.

MrAnilcaan_K

En iyi cevaplar
0
Ruh hali

Lakin günümüzde o ilk inen kurana dair bilgiler de yok o deri parçalarıyla yazılan kuranın hiçbir sayfasına ulaşılamamış ?

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
En iyi cevaplar
21
Lakin günümüzde o ilk inen kurana dair bilgiler de yok o deri parçalarıyla yazılan kuranın hiçbir sayfasına ulaşılamamış ?
Google'a yazdığın zaman direkt çıkıyor zaten. Birmingham Üniversitesi'nde sergilenen Kuran'ın ilk Kuran olduğu düşünülüyor. Çünkü 568-645 yıllarından kalma bir parşömen ki Kuran, 632 yılından sonra Ebu Bekir tarafından kitap haline getirildi. Bu bulgular ise %95 doğru kabul ediliyor.

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Buna inanmak için neden ilk Kur'an-ı Kerime ihtiyaç duyulsun? Kur'an-ı Kerim korunmuştur ve Peygamber efendimiz (sav) zamanından beri hafızlar tarafından sürekli ezberlenmiştir bu sayede bozulamamıştır ki şuana kadarki en eski Kur'an-ı Kerim el yazması 1370 yıl öncesine ait ve yapılan testlerde %95 lik büyük bir olasılık ile 568-645 yılları arasında yazıldığı yapılan testler sonucu ortaya çıkmıştır ki Kur'an-ı Kerim 610-632 yılları arasında indirildiğine göre ilk yazılanlardan diyebiliriz.