SNB v3.00 BETA Versiyonları

Oyun yaparken videosunu çekmeli miyim?

• Evet

Kullanılan: 4 80.0%
  • Hayır

Kullanılan: 1 20.0%

• Kullanılan toplam oy
    5
  • Anket kapatılmış .

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Merhaba. Aslında bu oyunun ilk BETA versiyonu çok daha önce çıkmalıydı. Ama bazı teknik sıkıntılar yüzünden ertelenmesi gerekti. Normalde oyunun menüleri o zaman yapılmıştı. Ancak ben menüleri Swing ile yapıp oyunu da Canvas ile yapmak istemiştim. Sonradan fark ettim ki o şekilde olmuyormuş işler. Baştan başlayıp 2B ortamı yaptım. (v3.00.4 versiyonuyla beraber Swing'e geri dönüldü ve yaptığım o eski menüleri kullanabildim.)

Şimdiden not düşüyorum: Oyunda göreceğiniz hiçbir çizim bana ait değildir. Aslında oyuncuyu ve yerdeki çimeni kendim bakarak çizdim ama yön tuşları kopyala-yapıştır oldu. Ben resim dersinde de iyi değildim. Emin olun gerçek hayatta cin alinin bacağını yamuk çizerim. Lütfen bana çizim konusunda yardım edin :( Yoksa bu oyun yürümeyecek :(

v3.00.0 BETA Versiyonu İNDİR
v3.00.0 BETA Versiyonu VİRUSTOTAL

v3.00.1 BETA Versiyonu İNDİR
v3.00.1 BETA Versiyonu VİRUSTOTAL

v3.00.2 BETA Versiyonu İNDİR
v3.00.2 BETA Versiyonu VİRUSTOTAL

v3.00.3 BETA Versiyonu İNDİR
v3.00.3 BETA Versiyonu VİRUSTOTAL

v3.00.4 BETA Versiyonu İNDİR
v3.00.4 BETA Versiyonu VİRUSTOTAL

v3.00.5 BETA Versiyonu İNDİR
v3.00.5 BETA Versiyonu VİRUSTOTAL

v3.00.6 BETA Versiyonu İNDİR
v3.00.6 BETA Versiyonu VİRUSTOTAL

Oyunda K tuşuna basarsanız sağ altta yön tuşları çıkacaktır. Dokunmatik ekranlarda kolaylık olsun diye koydum. (Benim işime yarayacak bir kısım için...) (v3.00.4 versiyonunda kaldırıldı.)

Oyunun bu haliyle ilgili fikirlerinizi belirtirseniz memnun olurum. (Ve lütfen biri bana çizimde yardım etsin :/)

v3.00.6 BETA Versiyonu:
- Siyah arkaplandan beyaz arkaplana geçildi. Bu geçişe bağlı olarak daha birçok şeyin rengi değiştirildi. Artık daha açık ve insanın içini karartmayan renkler kullanılmasına dikkat edilecek.

- Oyuncunun üstü artık sarı renkte. Yerdeki çimenlerin yeşilliği ile yine insanın içini karartan koyu yeşil tonu kaldırmak için yapıldı.

- Çimen ve savaş karelerinin dokuları yenilendi. Artık çimen daha açık renkte ve savaş karesi bir insana dönüştürüldü. (Sanki bir insanla savaşıyormuşsunuz gibi)

- Bitki karesi eklendi. Açık çimen rengine biraz çeşitlilik katması için eklendi.

- Artık ana menüde "Kayan Menü Özelliği" var. Kısaca "Ayarlar" tuşuna bastığınızda direk ayarlar menüsünü göstermiyor. Menü sağ taraftan yavaşça kayarak geliyor. Bu "Tek Başına Oyna" tuşu için de geçerli.

- Artık kayıt bölümünde "Şişme Buton Özelliği" bulunuyor. Fareyi bir kayıt menüsünde bir butonun üstüne getirdiğinizde buton yavaşça büyüyor ve fare çekildiğinde yavaşça küçülüyor.

- Durdurma menüsüne de "Ayarlar" butonu eklendi ancak Kayan Menü Özelliği yüzünden şimdilik sıkıntılı. Eğer olur da basarsanız ESC'ye basarak tekrar durdurma menüsüne dönebilirsiniz.

NOT:

Bu versiyon baya gecikti. Bu konuda özür dilerim. Ancak artık oyunun temellerini atmayı bırakmaya başlıyorum. Tabii ki temelleri atmayı bıraktığınız zaman gerisi tamamen tasarım ve oynanış gibi şeylere kalıyor. Bu tasarım ve oynanış fikirleri için internette bir sürü oyun yapımcısının yaptığı oyunlara baktım. Okulda arkadaşlarımla görüştüm. Sonuç olarak bundan sonraki versiyonlar için tasarım fikirlerine ihtiyacım olacak.

Ayrıca oyunda şimdilik çok kötü renk seçimleri var. Siyah arkaplandan beyaz arkaplana geçince renkler biraz sıkıntı çıkardı ve ben de aklıma gelen ilk renkleri koydum. Eğer renkler hakkında fikir verebilirseniz çok işime yarar.

v3.00.5 BETA Versiyonu:
- Ayarlar menüsü eklendi.

- "Görünen İsim" eklendi. Artık oyuncunun üstünde istediğiniz isim görünecek. Bu ismi ayarlar menüsünden ayarlayabilirsiniz. Ayarlamadıysanız da otomatik olarak Kullanıcı Adı, isim olacaktır.

- Yüklenme ekranı eklendi. Oyuna girerken bir yüklenme ekranı olacak. Henüz oyunda yüklenecek pek bir şey olmadığından fark edilebileceğini zannetmiyorum. Ancak performans açısından bir bakıma önemli.

- Durdurma menüsü eklendi. Oyun içindeyken ESC tuşuna bastığınızda oyun durur ve durdurma menüsü görünür. Burada oyuna devam edebilir veya ana menüye dönebilirsiniz.

- Performans geliştirmeleri yapıldı. Artık sadece siz oyunu oynarken CPU gidiyor. Onun dışında durdurma menüsünde, savaş menüsünde veya herhangi başka bir menüde CPU gitmiyor. Yüklenme ekranı da bu geliştirme içinde sayılabilir.

- Savaş menüsü eklendi. Henüz bir işlevi yok.

NOT:

Bu hafta çok hastaydım. Okula bile doğru düzgün gidemedim. O yüzden pek bir şey eklenemedi. Gelecek haftaya kadar da galiba pek bir şey eklenemeyecek, çünkü başka bir arkadaşıma bir projesinde yardım ediyorum. Bu yardım için bir şey kodluyorum aslında. Normalde bu hafta bitecekti o kodlama ama dediğim gibi hastaydım.

Ayrıca savaş sistemi için bir fikir değişikliğine gidildi. Savaş sistemini saldırı ve savunma seçmektense tuş kombinasyonları ile yapacaksınız. Bir de sıra barı eklenecek tabii ki. Bir dahaki versiyonda bu savaş sisteminin üzerine gitmeyi düşünüyorum. Çünkü artık eklenecek bir şey kalmadı :D

Söz verdiğim gibi menüleri daha hızlı eklediğimi fark etmişsinizdir. Canvas'tan Swing'e geçmek gerçekten çok yardımcı oluyor.

v3.00.4 BETA Versiyonu:
- Canvas'tan Swing'e geçildi. Artık butonlar daha güzel duracak. Bu geçiş arkasında birçok şeyi de götürmüş olabilir ancak eklenmesi kolay şeyler olacaktır.

- Swing'e geçiş ile beraber birkaç menü eklendi.

- Artık Kullanıcı Adı ve Şifre girilmesi gerekiyor. Şimdilik bir işlevi yok. En az 1 karakter yazdığınızda giriş butonu tıklanabilir olacaktır.

- Kayıt sistemi eklendi. Henüz bir işlevi yok. 3 slottan istediğiniz biriyle oyuna başlayabilirsiniz ve hiçbir şeye etki etmez.

NOT:

Bunun da gelmesi çok gecikti. Ancak bu Swing'e geçiş olmasa çok daha fazla gecikecekti. Çünkü kayıt sistemi ve oyun menülerini Canvas ile eklemek bir kabus gibi. Buna karşılık CanvasAPI diye bir şey yazarken Swing ile de yapılabileceğini gördüm. Elimde zaten hazır menüler vardı. Sadece oyun kısmına 2 boyutlu sistemleri entegre ettim.

Ayrıca önceki versiyonlarda eklenen dokunmatik ekran için tuşlar, fps sayacı, savaş sistemi gibi birçok şey gitti. Ama geri eklenmesi zor değil. Hatta bu sefer daha düzenli bir şekilde kodlayacağım için ileriki versiyonlar da daha az gecikecektir.

v3.00.3 BETA Versiyonu:
- Bloklarla etkileşime geçebilme özelliği eklendi. Bir bloğa doğru bakarken E'ye basarsanız o blokla etkileşime geçmiş olursunuz. Tabi oyunun bu halinde etkileşime geçebileceğiniz tek bir blok var :D

- Savaş sisteminin menüsü eklendi. Şimdilik bir işlevi yok ve çok temel bir görünümde. Ancak bu görünüm ile ilgili yorum almak istedim.

NOT:

Arada geçen zamanda fazla şey eklemediğimin farkındayım. Ancak 2 haftadır sınavlarım vardı ve tabii ki de benim için önemli sınavlardı hepsi. Sınavlarım iyi geçti ve notlarım da iyi. Her neyse. Bu durum için özür dilerim. Yarı yıl tatiline doğru biraz daha geliştirmeyi planlıyorum. Bir dahaki versiyonda oyun menüsünü ve kayıt sistemini eklemeyi düşündüm. İsminiz oyundaki adamın üzerinde gözükecek. Bu fikri, konuştuğum başka bir arkadaşa şaka yaparken buldum :D

v3.00.2 BETA Versiyonu:
- Duvar duyarlılığı eklendi. Artık belirli duvarların içinden geçemiyorsunuz.

- Bazı tuşlardaki hatalar düzeltildi. (Özellikle K'ye bastığınızda ok tuşlarının tutarsız şekilde açılıp kapanması hatası.)

- Savaş sisteminin temelleri atıldı. (Aslında menüsü hazır. Ancak hiçbir işlevi olmadığı için bu versiyonda göremeyeceksiniz.)

v3.00.1 BETA Versiyonu:
- Ok tuşları basılı tutma sisteminden değiştirme sistemine geçti. Artık hareket için ok tuşlarına basılı tutmanıza gerek yok. Hareket yönündeki ok tuşuna bastığınızda açılır ve bir daha bastığınızda kapanır. (Hatırlatma: Ok tuşlarını görmek için K'ye basmalısınız.)

- Bastığınız ok tuşunun ters yönündeki ok tuşu kapanır.

- Bir ok tuşu açık olduğunda rengi maviye döner. Bu sayede açık ve kapalı ok tuşlarını ayırt edebilirsiniz.

- FPS Sayacı eklendi. L tuşuna basarak sol üstte FPS Sayacı'nı görebilirsiniz.

- Kamera hareketinin normal oyuncu hareketinden yavaş olması sorunu bir nevi düzeltildi. (@SweetNetwork 'e teşekkür ederiz.)

Son düzenleme:

SweetNetwork

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Karaktere kilitlemiş olduğun kamera sabitken karakterin hızı çok iyi. Ve oynanabilir durumda.. Ki bence abarttığın kadar kötü değil.
Fakat karakter ile sağ tarafa veya aşağıya giderken kamerada bizimle birlikte gelidiğinde karakterin hızı düşüyor. Arka plan çok yavaş hareket ediyor ve bu da akıcılığı bozuyor. Pixel diyorsan 2B pixel ile ilgili bir geçmişim var. Özel mesaj atarak bana ulaşabilirsin.

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Karaktere kilitlemiş olduğun kamera sabitken karakterin hızı çok iyi. Ve oynanabilir durumda.. Ki bence abarttığın kadar kötü değil.
Fakat karakter ile sağ tarafa veya aşağıya giderken kamerada bizimle birlikte gelidiğinde karakterin hızı düşüyor. Arka plan çok yavaş hareket ediyor ve bu da akıcılığı bozuyor. Pixel diyorsan 2B pixel ile ilgili bir geçmişim var. Özel mesaj atarak bana ulaşabilirsin.
Onun ben de farkındayım. O kamera hareketinde değiştirdiğim olayla birlikte onu düzeltmeyi düşünmüştüm ama aklımdan çıkmış sanırım :D

Minecraftplayerr

Java, Skript, Php, Html, Css, Javascript, Anime
En iyi cevaplar
6
Ruh hali
Şu anda indiremediğim için yorum yapamayacağım ama geliştirmeye devam et.
Düzenleme:
Oyunu indirdim ama pek bir şey yok oyunda, bundan dolayı yorum yapmayacağım.

Son düzenleme:

xEndlessV2

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Son Novem Bükücü ismi ile alakası yok,niye ismini SNB koydun ki? :D
Ama onun dışında kendini geliştirirsen ileride büyük oyunlarda yaparsın,devam et!

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Son Novem Bükücü ismi ile alakası yok,niye ismini SNB koydun ki? :D
Ama onun dışında kendini geliştirirsen ileride büyük oyunlarda yaparsın,devam et!
Çünkü oyunu 2B yapacağıma söz vermiştim ve çalışmamıştı. Bu da işin 2B kısmı sadece. Aslında beni yakaladın. Bu oyunu yapmaya başlarken SNB aklımda yoktu :D

GÜNCELLEME:
v3.00.1 BETA Versiyonu:

- Ok tuşları basılı tutma sisteminden değiştirme sistemine geçti. Artık hareket için ok tuşlarına basılı tutmanıza gerek yok. Hareket yönündeki ok tuşuna bastığınızda açılır ve bir daha bastığınızda kapanır. (Hatırlatma: Ok tuşlarını görmek için K'ye basmalısınız.)

- Bir ok tuşu açık olduğunda rengi maviye döner. Bu sayede açık ve kapalı ok tuşlarını ayırt edebilirsiniz.

- Kamera hareketinin normal oyuncu hareketinden yavaş olması sorunu bir nevi düzeltildi. (@SweetNetwork 'e teşekkür ederiz.)

Ok tuşu mevzusunu sadece oyunu akıllı tahtada da göstereceğim için eklemiştim. Yani işinize yarayacağı durum çok azdır ama tablet bilgisayarlarda oynayabilmeniz için idealdir.

SweetNetwork

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Çünkü oyunu 2B yapacağıma söz vermiştim ve çalışmamıştı. Bu da işin 2B kısmı sadece. Aslında beni yakaladın. Bu oyunu yapmaya başlarken SNB aklımda yoktu :D

GÜNCELLEME:
v3.00.1 BETA Versiyonu:

Ok tuşu mevzusunu sadece oyunu akıllı tahtada da göstereceğim için eklemiştim. Yani işinize yarayacağı durum çok azdır ama tablet bilgisayarlarda oynayabilmeniz için idealdir.
Sağa giderkenki hız ile sağ ve yukarı giderkenki hız aynı değil :(
Daha açıklayıcı olmak gerekirse bir yönde ilerlerken çapraz ilerlemeyi de aktif ettiğimizde karakter hızlanıyor ^,^

Çok güzel işler başarabileceğine inanıyorum. Java ile yapmış olmanda ilgimi çekmiyor değil..

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Sağa giderkenki hız ile sağ ve yukarı giderkenki hız aynı değil :(
Daha açıklayıcı olmak gerekirse bir yönde ilerlerken çapraz ilerlemeyi de aktif ettiğimizde karakter hızlanıyor ^,^

Çok güzel işler başarabileceğine inanıyorum. Java ile yapmış olmanda ilgimi çekmiyor değil..
Sanırım o hem sağa 2 piksel hem de yukarı 2 piksel olmasından kaynaklanıyor. Matematiğini yaparsak kök(8) 'lik bir hız olması gereklidir. O da yaklaşık 3 oluyor. O yüzden biraz hızlı olması aşırı normal bir şey ve bu konuda bir şey yapmayı düşünmüyorum. :D

Aslında C dillerine de biraz yatkınlaşmayı istiyordum ama 2 dili birden kullanmak insanın beynini aşırı zorluyor. O yüzden ben ilk başladığım dil ile yapıyorum yaptığım her şeyi :)

GÜNCELLEME:
v3.00.2 BETA Versiyonu:
- Duvar duyarlılığı eklendi. Artık belirli duvarların içinden geçemiyorsunuz.

- Bazı tuşlardaki hatalar düzeltildi. (Özellikle K'ye bastığınızda ok tuşlarının tutarsız şekilde açılıp kapanması hatası.)

- Savaş sisteminin temelleri atıldı. (Aslında menüsü hazır. Ancak hiçbir işlevi olmadığı için bu versiyonda göremeyeceksiniz.)

Gelecek versiyonda savaş sisteminin eklenmesi planlanıyor :)

Şu an için küçük bir şey söyleyim: Bu oyunu multiplayer'a nasıl entegre edeceğim hakkında en ufak fikrim yok :/

Umut Savas

Ne demek yanlış? Ben mi?
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

güzelmi paintle yaptım :)
beğendiysen vücudu yapayım

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0

güzelmi paintle yaptım :)
beğendiysen vücudu yapayım
Amaç güzel olması değil ki :D 16x16 piksellik bir oyuncu resmi yetiyor. Zaten oyunun standart görüntüsü için en uygunu da o. Eğer bu dediklerime uygun yapacaksan gerisini de anlatırım :D

McWeb

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Amaç güzel olması değil ki :D 16x16 piksellik bir oyuncu resmi yetiyor. Zaten oyunun standart görüntüsü için en uygunu da o. Eğer bu dediklerime uygun yapacaksan gerisini de anlatırım :D
Yeni zürüm ne zaman gelicek?

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Yeni zürüm ne zaman gelicek?
Bir dahaki sürümde savaş sistemini biraz olsun eklemiş olmak istiyorum. Zaten bu hafta sınavlarım da var. O yüzden biraz gecikebilir. Ama savaş sisteminin hiç olmazsa menüsü biterse yakında gelebilir :)

McWeb

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bir dahaki sürümde savaş sistemini biraz olsun eklemiş olmak istiyorum. Zaten bu hafta sınavlarım da var. O yüzden biraz gecikebilir. Ama savaş sisteminin hiç olmazsa menüsü biterse yakında gelebilir :)
Tamam sınavlarınızda başarılar (Lanet olası tarih dersi)

Umut Savas

Ne demek yanlış? Ben mi?
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
oyunu 64x64 uyarla grafikleri güzel olsun en azından güzel olması önemli değil ama herşeyi pixel pixel görmeye başlıyacağız :)
ben yarı profesyonel çalışıyorum yani en azından 64x64 uyarla heryer pixel pixel saten :)

Son düzenleme:

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
v3.00.3 BETA GÜNCELLEMESİ:
- Bloklarla etkileşime geçebilme özelliği eklendi. Bir bloğa doğru bakarken E'ye basarsanız o blokla etkileşime geçmiş olursunuz. Tabi oyunun bu halinde etkileşime geçebileceğiniz tek bir blok var :D

- Savaş sisteminin menüsü eklendi. Şimdilik bir işlevi yok ve çok temel bir görünümde. Ancak bu görünüm ile ilgili yorum almak istedim. (Ortası mavi olan ve içinden geçemediğiniz o değişik bloğa bakarak E'ye bastığınızda menü gözükecektir.)

NOT:

Arada geçen zamanda fazla şey eklemediğimin farkındayım. Ancak 2 haftadır sınavlarım vardı ve tabii ki de benim için önemli sınavlardı hepsi. Sınavlarım iyi geçti ve notlarım da iyi. Her neyse. Bu durum için özür dilerim. Yarı yıl tatiline doğru biraz daha geliştirmeyi planlıyorum. Bir dahaki versiyonda oyun menüsünü ve kayıt sistemini eklemeyi düşündüm. İsminiz oyundaki adamın üzerinde gözükecek. Bu fikri, konuştuğum başka bir arkadaşa şaka yaparken buldum :D