Arama sonuçlarınız

1. LifeMCServer

Log4J Açığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler (CVE-2021-44228)

Log4J Açığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler (CVE-2021-44228) Bir çoğunuzun (artık) bildiği üzere bir Log4J açığı gündeme düştü. Öncelikle Log4J nedir bundan bahsetmek istiyorum. Log4J aslında bir log kütüphanesi ve baya da popüler, birçok Java uygulamasında kullanılıyor kendisi. Bunun Minecraft...
  2. LifeMCServer

Java 17 ne zaman çıkacak? Java 16 özellikleri ne olacak? Java 11 ve Java 15 artıları nedir?

Java 17 ne zaman çıkacak? Java 16 özellikleri ne olacak? Java 11 ve Java 15 artıları nedir? Başlıkta Java 17, Java 16, Java 15, Java 11 görünce şaşırdı iseniz nedeni muhtemelen bu sürümlerin varlığından haberdar olmamanız. Bunun nedeni ise java.com üzerinde sadece Java 8 sunulması. Bunun...
  3. LifeMCServer

Java - Ternary Operator Nedir?

Java - Ternary Operator Nedir? Ternary operator, bir koşul ifadesidir ve bir sonuç döndürür. Kısaca kendisi if else'nin kısayolu gibidir. Ternary Operator Formatı booleanExpression ? expression1 : expression2 İlk kısım, bir boolean veya boolean döndüren bir methodun sonucu olmak zorunda...
  4. LifeMCServer

VPS, VDS, Dedicated, vCPU, vRAM ve Trafik Nedir?

VPS, VDS, Dedicated, vCPU, vRAM ve Trafik Nedir? VPS (Virtual Private Server) Sanal Sunucu VPS'ler bir havuzdan kaynak kullanır. Sizin makinenize herhangi bir özel/garanti kaynak sunulmaz. Bu yüzden VPS'ler daha ucuzdur. Tabii ki adil kullanım limitleri vardır, fakat yine de VDS'lere göre...
  5. LifeMCServer

Windows üzerinde Linux kullanmak (Windows 10)

Windows üzerinde Linux kullanmak (Windows 10) Linux bilmiyorsunuz veya denemek istiyorsunuz, fakat Windows yerine kurmaktan veya dual boot kullanmaktan çekiniyor veya üşeniyor musunuz? Bir kaç adımda Windows bilgisayarınız çalışırken bir pencere de de Linux çalıştırmak ister misiniz? Öyle ise...
  6. LifeMCServer

İşlemci Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlemci Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? İşlemci alacaksınız fakat kafanız mı karışık? İşte tam da size göre bir konu ile karşınızdayım: "İşlemci Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?" Soket Tipi İşlemci seçerken öncelikle ana kartımıza uygun sokete sahip bir işlemci olduğuna emin olmalıyız...
  7. LifeMCServer

Hosting Karşılaştırması - Hangi Hostingi Seçmelisiniz?

Hosting Karşılaştırması - Hangi Hostingi Seçmelisiniz? Hangi hostingi kullanıyorsun, hangi hostingi önerirsin gibi sorular, aynı zamanda da çok fazla lag sorunu yaşayanlar olduğu için böyle bir konu açmak istedim. Sunucunuzda lag sorunu var ise sorunun sunucunuzda olma ihtimali olduğu kadar...
  8. LifeMCServer

Minecraft 1.14 Sunucular İçin Eklenti Önerileri [Survival]

Minecraft 1.14 Sunucular İçin Eklenti Önerileri [Survival] Konu her ne kadar survival sunuculara odaklı olsa da tüm 1.14.x sunucular için geçerlidir. Buradaki birçok eklenti diğer sürümleri de desteklediği için, sunucunuz 1.14 değilse bile okumanız tavsiyem. 1. LimitPillagers Minecraft 1.14...
  9. LifeMCServer

Sunucularda Linux'mu Windows'mu Kullanılmalı? (+ OpenJ9, Paper, DNS)

Linux vs Windows Kısa cevap: Linux (ve OpenJ9 & Paper) Uzun Cevap Eğer Windows'a alıştıysanız ve bilmiyorsanız sunucunuzu direk Linux'a geçirmenizi tabii ki önermem fakat yine de denemeden zaten alışamazsınız, öğrenemezsiniz. Ekstra olarak sunucunuzda tabii ki (eğer ille de Windows...
  10. LifeMCServer

Windows | Sanal RAM nedir? Bilgisayarınızın RAM'ini sanal olarak arttırmak mümkün mü?

Sanal RAM Nedir? Sanal RAM, işletim sisteminizin disklerinizin belli bir bölümünü, RAM yetersiz kaldığında RAM yerine kullanabilmek için ayırmasıdır. Ekran kartlarında bulunan VRAM, Video RAM demektir ve bu konudaki Virtual RAM (sanal RAM) ile alakası / ilişkisi yoktur. Sanal RAM Nasıl...
  11. LifeMCServer

Help Komutu Eklentisiz Nasıl Kapatılır? (+ Webden Eklentilerin Görünmesini Engellemek)

Herkese Merhabalar! Bu konumda /help, /minecraft:help, /bukkit:help tarzı komutları eklentisiz nasıl kapatacağınızı göstereceğim. Help çalışmaya devam edecektir fakat hiçbir eklentiyi veya komutu göstermeyecektir. İşlem basit bu yüzden konuyu da uzatmak istemiyorum. İlk olarak Sunucunuzun...
  12. LifeMCServer

PluginMetrics, bStats ve Snooper Nedir?

Herkese Merhabalar! Bugün sunucu açtığınızda plugins klasöründe .JAR dosyası olmayan fakat klasörü olan ve configinde anlamadığınız (:D) bir kaç ayar olan "PluginMetrics" adlı illetden ve bir kaç bStats kullanan eklenti yüklediğinizde aynı PluginMetrics gibi klasörü oluşan bStats'dan...
  13. LifeMCServer

Bukkit, CraftBukkit, Spigot, PaperSpigot, TacoSpigot Nedir ve Aralarındaki Farklar!

Bukkit, CraftBukkit, Spigot, PaperSpigot, TacoSpigot Nedir ve Aralarındaki Farklar! Selamlar! Bugün birçok kişinin sorduğu, bilmediği veya merak ettiği bir konuya değinmek istiyorum. Başlıkta yazanın aksine ilk önce her şeyin başından yani Vanilla dediğimiz Mojang'ın kendi sunucu yazılımından...
  14. LifeMCServer

Windows 10 - Fiyat, Lisans Kodları ve Crackler Hakkında

Windows 10 Windows 10, Microsoft'un en yeni işletim sistemidir. Microsoft Windows 10 için "Şimdiye kadarki en iyi Windows" tanımını kullanıyor. Yükseltme Bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere Windows 10 ilk çıktığı sıralar ücretsiz olarak yükseltme ile geçebiliyordunuz. Ücretsiz olduğu sıralar...
  15. LifeMCServer

Timings Raporu Nasıl Alınır?

Timings Raporu Nasıl Alınır? Eğer sunucunuzda lag var ise, Timings alarak sunucu raporu oluşturabilir, kendiniz okuyabilir veya konu açarak yardım isteyebilirsiniz. Eğer konu açacak iseniz, sunucu log dosyanızı da koymanız tavsiye edilir. Timings Raporu Almak için aşağıdaki adımları takip...
  16. LifeMCServer

Windows %100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü

Windows %100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü Bu sorun genellikle Windows 10'da olsa da her sürümde olabiliyor. Sorunun sizde olup olmadığını anlamak için okumaya devam edin. Sorunu Algılamak Öncelikle bilgisayarınızın %100 disk kullanımı problemi olup olmadığını görmek için Görev Yöneticisi'ni...
  17. LifeMCServer

Sunucu Sürüm Seçimi - Hangi Sürümü Seçmelisiniz?

Merhabalar Bu konumda birçok kişinin sürümleri karşılaştırması vesaire üzerine sürüm seçimi ve sunucu sürümleri konusuna değinmek istedim. Konuyu bir kaç başlık altında değerlendireceğim. İlk olarak Son Sürüm Mantığı ile başlayalım. Son Sürüm Mantığı Sürüm seçiminde her zaman son sürümler daha...
  18. LifeMCServer

GTA 4 Oyuncu Seçimleri (Player Chocies)

Uyarı Konu spoiler içerebilir. Oyunu oynamadıysanız önce oynayıp bitirip ondan sonra okumanız tavsiyem. Merhabalar! Bildiğiniz - veya bilmediğiniz - üzere GTA 4 ile birlikte GTA serisine oyuncu seçenekleri eklendi. Bu oyuncu seçenekleri ne işe mi yarar? Oyuncu seçimleri, sizin yaptığınız...
  19. LifeMCServer

GTA San Andreas - Enchanced Edition (Unofficial)

Merhabalar! Bir konuma daha hoş geldiniz. Bu konumda benim GTA San Andreas - Enchanced Edition adını verdiğim sürümü tanıtacağım. Bu tabii oyunun normal sürümü birçok moddan yardım alınıyor, ve yine belirtmek isterim ki modların sahibi ben değilim. Bu isim ben veya birçok kişinin "modlu...
  20. LifeMCServer

Optimize Edilmiş Sunucu Başlatma Kodu - Tüm Sunucular İçin

V2.X Yeni recode sürümü çıktı! Buraya tıklayarak yeni sürümün kaynak sayfasına gidebilirsiniz. Merhabalar Bu konumda sizlere uzun süre test edip kullandığım ve birçok tecrübe edinerek geliştirdiğim optimize edilmiş başlatma kodunu tanıtıp paylaşacağım. Öncelikle özellikleri açıklayıp daha...
  21. LifeMCServer

Java - Erişim değiştiricileri ve Reflection

Erişim Değiştiricileri Erişim değiştiricileri (Access modifiers), Java'da bir classa ve onun içerisinde bulunan öğelere / üyelere bir erişim seviyesi vermemizi ve dışarıdan - gereksiz - erişimi engellememize yarar. Fakat buna rağmen dışarıdan erişim tamamen engellenemez, bu yüzden gereksiz...
  22. LifeMCServer

Java - Kullandığım ve önerdiğim araçlar

Merhabalar! Her konuma merhabalar ile girmek istiyorum nedense .D Bu konumda hem daha kolay hemde daha hızlı kod yazabilmeniz için önerdiğim eklentileri ve araçları tanıtacağım. Hemen geçelim öyleyse; Lombok Bu eklenti Java'ya bazı güzel özellikler ekliyor ve işimizi kolaylaştırıyor. Öne çıkan...
  23. LifeMCServer

Java - Nedir bu NullPointerException?

Merhabalar! Bir konuma daha hoş geldiniz. Bu sefer konumuz "null pointer exception", bu hata bir runtime (çalışma zamanı) hatasıdır, bu konuda hem bu hatayı anlatıp, hem de nasıl çözeceğinizden bahsedeceğim. Öncelikle koda erişiminiz yok ise çözmek için yapımcılara raporlamaktan başka şansınız...
  24. LifeMCServer

Java - Tüm hataları yakalamak

Tekrardan Merhabalar! Başka bir konu ile karşınızdayım. Bu sefer ki konumuz ise Java'da tüm hataları yakalamak hakkında. Öncelikle biraz basitten başlamak istiyorum: Java Hataları Nedir? Java da kritik sistem / JVM hataları dışında tüm hatalar Java kodunun içerisinde, standart java API'leri...
  25. LifeMCServer

Java - Nedir bu static ve this?

Herkese Merhabalar! Sanırım bu forumda ki ilk java ile alakalı konum. Türkçe kaynaklar zor bulunduğundan dolayı bu konularda kendi bildiklerimden önemli buldukları mı ve benimde yolun başındayken en çok karşılaştığım ama aslında basit olan sorunların çözümlerini sadece sunmayıp nedenleriyle de...