Forum hakkında önemli gelişme! HERKES BAKSIN

UcanKofte

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
# Doğrudur, haklısınız. Bunun yanında "Şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler." etmek ve söylemek eylemleri hariç Türkçe'ye rastlamadım, gerçekten buna Türkçe denilebilir mi? Aynı şuna benzer We are going to git to kütüphane. Bence bir farkı yok.
# Kaynağınız eskiyse Eski Anadolu Türkçesi'ne Eski Osmanlı Türkçe'si denilmiş olabilir bilemiyorum. Belkide eskiden çalışmalar çok ileri değilken böyle deniliyordu.
"XIII-XX. yüzyıllar arasında Anadolu'da ve Osmanlı Devleti'nin yayıldığı bütün ülkelerde kullanılmış olan, Arapça ve Farsçanın etkisi altında kalan Türk dili." <<< Kullanılmış olan derken devlet dairelerini kastediyor.
# "sizin kendiniz yaşayıp görmüş gibi tavırlarınız istinaden yaptım" di'li geçmiş zaman yerine miş'li kullanmalıydım. Konuşulmadı değil konuşmamışlar demeliydim.
# Fransız olsaydım Eski Anadolu Türkçesi'ni değil Fransızcayı savunurdum. Profil fotoğrafınızdaki kıymetli insan Osmanlı Türkçesi'nin Türkçe olmadığını bildiği için dil inkılabını yaptı. Etnik kökenim hakkında yorum yaptığınız için kırgınım.
Etnik kokenle ilgili dedigim icin kusura bakma ,bi yeri dikkat etmeden yazmisim, boyle arada bos gezmeyen insanlarin olmasi beni sevindirdi.arada boyle seviyeli muhabbetlerin cikmasi hos oluyor tekrar goruselim :)

ryp

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Etnik kokenle ilgili dedigim icin kusura bakma ,bi yeri dikkat etmeden yazmisim, boyle arada bos gezmeyen insanlarin olmasi beni sevindirdi.arada boyle seviyeli muhabbetlerin cikmasi hos oluyor tekrar goruselim :)
Osmanlı tarihinde hangi dil kullanılırsa kullanılsın, Cezayir ve çevresi dışında, Komutanlar ve devlet adamları hariç kimse okuma bilmiyordu. Halk İstanbul Fethi sıralarında oldukça güçlenmişti. Fakat Osmanlı döneminde maalesef önemli insanlar dışında kimse Medrese okuyamamıştır. Ve nesil kendini kurtaramamıştır.
Bu olay Nutuk'ta da açıkca anlatılıyor ''Bana 'Dedelerimizin mezar taşını okuyamıyoruz alfaben yüzünden!' diyen Osmanlı halkının, zaten ancak %11 i okuma biliyordu.'' Dil zayıflamaya başladığı için Mustafa Kemal yine öngörüşlülüğünü ortaya kattı, ve bin bir güzelliğiyle yeni bir alfabe yarattı. Yeni harf yaratmamıza gerek yok ki dilin bizim olması için. Bazıları nefret etselerde Atamdan, o olmasaydı şu an her biri gavur himayesinde ezilen ırksızlardan biri olacaktı.

kaan184

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Gelişme değil de, şu gerileme dikkatimi çekti: Aslında, konudan sapma ve tartışma olarak mesajların hepsinin silinmesi gerekirken kimse el atmadı. Bu forumu bitirecek ilk şey budur bence...

Edit: Mödörötörlörö sesleniyorum sahip çıkalım foruma :hihihihihi:

• Beğen
Reactions: ryp

ryp

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Gelişme değil de, şu gerileme dikkatimi çekti: Aslında, konudan sapma ve tartışma olarak mesajların hepsinin silinmesi gerekirken kimse el atmadı. Bu forumu bitirecek ilk şey budur bence...
Minecraft Türkiye yıkılış dönemine girdi. Generalimiz @Ucan Köfte ile sizi bitirecek, yeni bir devlet kuracağız. [Doğru söylüyorsun bildirelim]

DeathLight

You tell me life isn't that hard.
En iyi cevaplar
0

Ne kadar boş işlerle uğraşıyorsunuz ..

Adragos

Kızıltaş Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Arkadaşlar konudan sapmayalım lütfen. Eğer konu baltalanmaya devam edilecekse kapatılacaktır, bilginize..

Neria991

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0

Edit: Mödörötörlörö sesleniyorum sahip çıkalım foruma :hihihihihi:
Bu forumu bitirecek tonlarca şey var siz kendinize bir çeki düzen verseniz her şey yolunda gitmeye devam edecek.Ayrıca konuda bilgi alışverişi amaçlı konuşmalar var her şeyi kavga niteliğinde sayıp kaldıramayız öyle değil mi ?