Çocuğunuz Eşcinsel Olduğunu Söylese Tepkiniz Ne Olurdu?

furkan3000

Obsidyen Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
62
Ruh hali
Dünya'nın şekli dediğin şey "bilimsel" olarak kanıtlanabilecek bir şey. Din veya tanrı kavramı ise tamamen inanç ve bağlılıkla alakalı şeyler. Senin dediğin daha saçma olmuş.
Konuşmanın bağlamını anlamamışsın gibi duruyor. Örnek olarak Dünya'nın şeklini vermemin sebebi zaten kanıtlanabilen bir şey olması örnek verdiğim konu ise dinlerin gerçekliği değil İslam dininin anlaşılabilir olup olmadığı konusunda farklı düşünen insanların olması bir şey ifade eder mi sorusu. Demek istediğim şuydu: Bu kadar tanımları net ve kanıtlanabilen şeyde bile farklı düşüncede olanlar var nasıl ki bu insanları göstererek Dünya'nın şekli o kadar bilimsel ve kanıtlanabilir değilmiş diyemezsek herhangi bir konuda farklı düşünen insanlar demekki bu konu açık olmayan bir konu diyemeyiz.

İnternette forumlarda ve sözlüklerde en sık gördüğüm hatalardan biri yazılanlar yerine insanların zihinlerindeki kalıplara odaklanması ve her şeyi bu perspektiften okuması. Sizde aynı hatayı yaparak asıl konusu bir tartışmada sağlam argüman kullanmak olan bir mesajı içinde "din" ve "dünyanın şekli" geçiyor diye "din vs. bilim hangisi doğru" olarak algılamışsınız.

Astor

Titanik
.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
: D

Bu tartışmaların sonu gelmez arkadaşlar. Eğer islam dinine mensupsanız Kuran'da açık bir şekilde eşcinselliğin yasak olduğu yazıyor. Bu durumda bir müslüman olarak eşcinselliği reddetmeniz gerek. Eşcinsellik şu anda size mantıklı geliyor olabilir ama hiçbirimiz her şeyi bilmiyoruz. Bir gün daha fazla şey öğrendiğimizde fikrimiz değişebilir.

Not: Eşcinselliğin Kuran'da yasaklandığını öğrendikten sonra eşcinselliği savunmak dinden çıkarır.
Öncelikle Kur'an-ı Kerim'i anladığınız gibi okursanız olacağı bu arkadaş gibi olur. Bir şeye biraz mantıkla yaklaşın her şeye körü körüne bağlanmayın. Allah ayet vermiş sen düşün diye. Ayrıca Kur'an-ı Kerim arapçasını iyi bilip iyi çevirmen lazım da. Mealleri ne kadar doğru olabilir veya eş anlamlı ama çok farklı bir şey konuşulmuş da olabilir o yüzden böyle şeyler hemen "günah, haram, yasak" diye sözcüklerle dile getirilemez. Zaten söz konusu değil çünkü insanların dinine saygılı olmalısınız ve insanların yaşayış biçimi neye göre yaşadığı kimseyi ilgilendirmez. Bu hayatta gerçekten doğrular vardır (islam hakkında demiyorum genel olarak toplumsal kurallardan bahsediyorum) onlara "yasak" veya "uygun" denilebilir ama bu tarz konularda böyle "yasak" diyerek geçiştirmeyin.

MystegaNW

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Mantıklı bir şekilde baksanıza arkadaşım? Erkek ve kadın sayesinde soyumuz devam ediyor, eşcinselliğin hiçbir faydası yok aksine zararı var. Hayvanlarda böyle bir olay mümkün değil çünkü onların iradesi yok. Prim kasarak anca soytarı olursunuz.

MystegaNW

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Öne sürdüğünüz biyoloji yasalar belki insanlığın ilk dönemlerinde geçerli kabul edilebilirdi evet ama günümüz modern dünyasına kabul göremez.
Bir şeyin doğaya aykırı olması için doğanın dengesini bozması gerekir, bir örnek vereyim mesela, "nüfus aşırılaşması". Doğa dediğiniz gibi denge üzerine kuruludur, bu yüzden sürekli bir üreme beklemeniz kendinizle çelişmenizdir. Aksine dengenin sağlanması için homoseksüel eğilimin 50%'ye yükselmesini bekleyebilirsiniz.

Son yazdığınız konu hakkında, evet ne yazıktır ki etrafta bu kadar rezillik varken birbirine aşık homoseksüel çiftleri bir sorun olarak kabul eden bir kesim var.

Ayrıca belirtmek isterim ki, eğer eş cinseller hakkında konuşacaksınız tek bilgi kaynağınız eş cinsellerdir. Eğer bir eş cinsel size bunun doğuştan olduğunu söylüyorsa ve siz buna inanmamazlik ediyorsaniz arkasında başka bir amaç yatıyordur.

Ek olarak; Kerim Can Durmaz, James Charles gibi eş cinsel bireylerin feminen tarafları daha yoğun olduğu için davranışları da feminendir ki bu konuda onları suclamayazsiniz. Feminenligin ve maskulenligin de cinsel oryantasyon ve ya cinsiyetle alakalı olmadığını da ekleyeyim.
Bende yeni bir hastalık var, her 10 saniyede bir zıplıyorum desem sen inanacak mısın buna?

Mr_Obliviate

Play.BlokDunyasi.Net
En iyi cevaplar
18
Ruh hali
Öncelikle Kur'an-ı Kerim'i anladığınız gibi okursanız olacağı bu arkadaş gibi olur. Bir şeye biraz mantıkla yaklaşın her şeye körü körüne bağlanmayın. Allah ayet vermiş sen düşün diye. Ayrıca Kur'an-ı Kerim arapçasını iyi bilip iyi çevirmen lazım da. Mealleri ne kadar doğru olabilir veya eş anlamlı ama çok farklı bir şey konuşulmuş da olabilir o yüzden böyle şeyler hemen "günah, haram, yasak" diye sözcüklerle dile getirilemez. Zaten söz konusu değil çünkü insanların dinine saygılı olmalısınız ve insanların yaşayış biçimi neye göre yaşadığı kimseyi ilgilendirmez. Bu hayatta gerçekten doğrular vardır (islam hakkında demiyorum genel olarak toplumsal kurallardan bahsediyorum) onlara "yasak" veya "uygun" denilebilir ama bu tarz konularda böyle "yasak" diyerek geçiştirmeyin.
Bunu ben söylemiyorum. Kaynak istemişsin buyur:

ve Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an-ı Kerim - Ankebût Suresi 28-35. Ayet Tefsiri - Diyanet İşleri BaşKanlığı'

"Bu âyetlerde aktarılan Lût aleyhisselâm ve kavmiyle ilgili bilgiler, önemli ölçüde önceki bazı sûrelerde de yeri geldikçe birbirine yakın ifadelerle verilmiştir; ayrıca oralarda konuyla ilgili gerekli açıklama ve yorumları da sunmuş bulunuyoruz (bk. A‘râf 7/80-84; Hûd 11/69-83; Hicr 14/58-77). Şu kadarını bir defa daha hatırlatalım ki, Allah Teâlâ varlık düzeni içinde doğal üremeyi ve cinsel hayatı erkekle dişi arasındaki birleşmeye bağlamıştır. Gerek burada gerekse diğer sûrelerin ilgili bölümlerinde Hz. Lût, erkekler için tek meşrû ilişki yolunun kadınlarla evlenme olduğunu açıkça belirtmiş; aynı yerlerde eşcinsellik kesin bir dille yasaklanmış; bu ahlâksızlığın yaygınlık kazandığı toplumu bekleyen âkıbetin ağır bir felâket olduğu bildirilmiştir." Diyanet Tefsiri

Bak, eşcinselliğin sana mantıklı gelip gelmediğini tartışmıyorum. Benim söylediğim şey tartışmaya açık değil.

Allah Kuran'da "Siz hâlâ erkeklere yaklaşacak, meşrû yolu kapatacak, toplantılarınızda ahlâk dışı işler yapacak mısınız?" Kavminin tek cevabı şu oldu: "Hadi, doğru söyleyenlerden isen başımıza Allah’ın azabını getir de görelim!"

Ortada bir meal yanlışı yok. Bu, Arapça öğrenmeyi bırakın, din anlamında ciddi bilgiye sahip pek çok insan tarafından söyleniyor ve şahsen ben hiçbir din adamının buna helal dediğini görmedim.

Son düzenleme:

ErenSB

Elmas Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
26
Kuran'da açık bir şekilde eşcinselliğin yasak olduğu yazıyor.

Kitaplara inanmıyorum ancak yine de Eşcinsellik bence savunulacak bir şey değil.

Ayrıca burada Eşcinselliği savunan ve kitaba inanan insanların kitap hakkında bir bilgisi olmadığına eminim, Kitaba göre Adem ile Havva'dan geliyoruz, Havva ile başka bir kadından veya Adem ile başka bir erkekten değil. Madem kitaba bu kadar inanıyorsunuz, o halde eşcinselliği savunmanız sizi dinden çıkartır.

Bu konu çok fazla uzadı ve herkes fikirlerini yazdı. Artık tartışmaya dönüştü, konunun kilitlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Astor

Titanik
.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bunu ben söylemiyorum. Kaynak istemişsin buyur:

ve Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an-ı Kerim - Ankebût Suresi 28-35. Ayet Tefsiri - Diyanet İşleri BaşKanlığı'

"Bu âyetlerde aktarılan Lût aleyhisselâm ve kavmiyle ilgili bilgiler, önemli ölçüde önceki bazı sûrelerde de yeri geldikçe birbirine yakın ifadelerle verilmiştir; ayrıca oralarda konuyla ilgili gerekli açıklama ve yorumları da sunmuş bulunuyoruz (bk. A‘râf 7/80-84; Hûd 11/69-83; Hicr 14/58-77). Şu kadarını bir defa daha hatırlatalım ki, Allah Teâlâ varlık düzeni içinde doğal üremeyi ve cinsel hayatı erkekle dişi arasındaki birleşmeye bağlamıştır. Gerek burada gerekse diğer sûrelerin ilgili bölümlerinde Hz. Lût, erkekler için tek meşrû ilişki yolunun kadınlarla evlenme olduğunu açıkça belirtmiş; aynı yerlerde eşcinsellik kesin bir dille yasaklanmış; bu ahlâksızlığın yaygınlık kazandığı toplumu bekleyen âkıbetin ağır bir felâket olduğu bildirilmiştir." Diyanet Tefsiri

Bak, eşcinselliğin sana mantıklı gelip gelmediğini tartışmıyorum. Benim söylediğim şey tartışmaya açık değil.

Allah Kuran'da "Siz hâlâ erkeklere yaklaşacak, meşrû yolu kapatacak, toplantılarınızda ahlâk dışı işler yapacak mısınız?" Kavminin tek cevabı şu oldu: "Hadi, doğru söyleyenlerden isen başımıza Allah’ın azabını getir de görelim!"

Ortada bir meal yanlışı yok. Bu, Arapça öğrenmeyi bırakın, din anlamında ciddi bilgiye sahip pek çok insan tarafından söyleniyor ve şahsen ben hiçbir din adamının buna helal dediğini görmedim.
Dediğimi anlamayıp bana ayet meali atıyorsun lan ezberledim artık ayetleri atmayın. Her yerde yazıyolar zaten. Ben onu biraz düşünmeni istiyorum bir de Diyanet Başkanlığı'ndan atmışsın çok komiksin.

Fikrimi değiştirmedim?
Zaten yeni nesil bir kafan olsaydı birazcık anlayış gösterebilirdin.

Mr_Obliviate

Play.BlokDunyasi.Net
En iyi cevaplar
18
Ruh hali
Dediğimi anlamayıp bana ayet meali atıyorsun lan ezberledim artık ayetleri atmayın. Her yerde yazıyolar zaten. Ben onu biraz düşünmeni istiyorum bir de Diyanet Başkanlığı'ndan atmışsın çok komiksin.

Tam olarak ne istiyorsun? Sence islama göre yasak değil mi bunu mu savunuyorsun?

Astor

Titanik
.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Kitaplara inanmıyorum ancak yine de Eşcinsellik bence savunulacak bir şey değil.

Ayrıca burada Eşcinselliği savunan ve kitaba inanan insanların kitap hakkında bir bilgisi olmadığına eminim, Kitaba göre Adem ile Havva'dan geliyoruz, Havva ile başka bir kadından veya Adem ile başka bir erkekten değil. Madem kitaba bu kadar inanıyorsunuz, o halde eşcinselliği savunmanız sizi dinden çıkartır.

Bu konu çok fazla uzadı ve herkes fikirlerini yazdı. Artık tartışmaya dönüştü, konunun kilitlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Bu tarz konular toplumumuzu geliştirmek adına açılması gereken konular. Herkes buraya bir şeyler söylüyor hemen kapansın dimi (!) Siz insanların fikirlerini özgürce ifade etmelerini de gelişimini de durdurmalarını istiyorsunuz. Gerçekten çok cahilsin.

Mr_Obliviate

Play.BlokDunyasi.Net
En iyi cevaplar
18
Ruh hali
Bu tarz konular toplumumuzu geliştirmek adına açılması gereken konular. Herkes buraya bir şeyler söylüyor hemen kapansın dimi (!) Siz insanların fikirlerini özgürce ifade etmelerini de gelişimini de durdurmalarını istiyorsunuz. Gerçekten çok cahilsin.
Hayır adamın kast ettiğinin %1'ini bile anlamamışsın. Lütfen insanlara çok cahilsin gibi terimler kullanmaktansa onları anlamaya yönelik girişimlerde bulun. Bu sizin dışarıdan bakıldığında sığ görüşlü biri olarak anlaşılmanıza neden olabilir.

ErenSB

Elmas Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
26

Sabahtan beri herkes burada fikrini söylesin ve kimseyle münakaşaya girmeyin diyorum ancak ben fikrimi yazdığımda beni linçledikten sonra bu yorumu yapman ne kadar komik :)

Cahil olan sensin bence, bir yeni yetmeden daha mantıklı olduğuma eminim, önceki sayfayı oku bakalım ne yazmışım orada "Herkes kendi fikrini sunsun ve insanların fikirlerine karışmayın" bunu yazdım ve sen ısrarla yorumlarıma cevap verdikten sonra "İnsanların fikirlerini özgürce ifade etmelerini durdurmalarını istiyoruz" yazman baya komik.

Astor

Titanik
.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Tam olarak ne istiyorsun? Sence islama göre yasak değil mi bunu mu savunuyorsun?
Sadece sorgulamanı istiyorum. Lut kavmi ayetini iyi okursan lut kavminin ne yaptığını görürsün. Din hocalarından değil kendi mealini oluştur Kur'an-ı Kerim arapçasını öğrenip. Yoksa ben de video göstermeyi bilirim.

Mr_Obliviate

Play.BlokDunyasi.Net
En iyi cevaplar
18
Ruh hali
Sadece sorgulamanı istiyorum. Lut kavmi ayetini iyi okursan lut kavminin ne yaptığını görürsün. Din hocalarından değil kendi mealini oluştur Kur'an-ı Kerim arapçasını öğrenip. Yoksa ben de video göstermeyi bilirim.
Din hocalarının mealini neden okumıyayım?

Astor

Titanik
.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Hayır adamın kast ettiğinin %1'ini bile anlamamışsın. Lütfen insanlara çok cahilsin gibi terimler kullanmaktansa onları anlamaya yönelik girişimlerde bulun. Bu sizin dışarıdan bakıldığında sığ görüşlü biri olarak anlaşılmanıza neden olabilir.
Adamın dediğini gayet de anladım, sadece "%1'ini bile anlamamışsın" diyerek insanları manipüle edemezsin.

Sabahtan beri herkes burada fikrini söylesin ve kimseyle münakaşaya girmeyin diyorum ancak ben fikrimi yazdığımda beni linçledikten sonra bu yorumu yapman ne kadar komik :)

Cahil olan sensin bence, bir yeni yetmeden daha mantıklı olduğuma eminim, önceki sayfayı oku bakalım ne yazmışım orada "Herkes kendi fikrini sunsun ve insanların fikirlerine karışmayın" bunu yazdım ve sen ısrarla yorumlarıma cevap verdikten sonra "İnsanların fikirlerini özgürce ifade etmelerini durdurmalarını istiyoruz" yazman baya komik.
Sen zaten fikrini söyle burada bir şey demiyorum ama fikrinin yanlış olduğunu söyleyerek burada bir konuyu tartışıyoruz. Bu kötü bir şey değil?